5 objawów przewlekłego stanu zapalnego

Słysząc termin stan zapalny, masz pewnie przed oczami spuchnięte od biegania kolano albo pryszcze na twarzy, czyli dolegliwości, które mogą być z łatwością złagodzone po przyłożeniu lodu lub zażyciu leku bez recepty. Jednak istnieje jeszcze przewlekły stan zapalny, którego nie możesz poczuć ani wykryć w żadnych testach. Oto 5 symptomów, które mogą świadczyć o przewlekłym stanie zapalnym.

Stan zapalny
Stan zapalny© Photogenica

Niepohamowany apetyt

Niepohamowany apetyt
© Photogenica

Jeśli kiedykolwiek otworzyłeś paczkę czipsów tylko po to, aby zjeść ich kilka, a skończyło się na całym opakowaniu, to dobrze wiesz, co oznacza niepohamowany apetyt. Dieta bogata w nasycone tłuszcze, tłuszcze trans oraz przetworzony cukier, czyli substancje znajdujące się w tzw. śmieciowym jedzeniu, powodują odpowiedź wątroby, która dostaje sygnał o obecności w organizmie toksyn. W tym samym czasie zahamowany jest także transport glukozy, przez co większa się apetyt, co może prowadzić do przejadania. Aby zakończyć to błędne koło, usuń ze swojej diety niezdrowe tłuszcze i przestaw się na zdrowe kwasy tłuszczowe omega 3, które znajdują się między innymi w łososiu, makreli, tuńczyku, orzechach włoskich oraz oliwie z oliwek.

Skurcze żołądka

Skurcze żołądka
© Photogenica

Nie jest chyba niespodzianką, że nieswoiste zapalenie jelit spowodowane jest stanem zapalnym tego narządu. Objawami tej choroby są częste biegunki, skurcze żołądka oraz zaparcia, które powodują bóle brzucha. Naukowcy uważają, że stan zapalny może powodować również inne problemy żołądkowe na przykład celiaklie czy syndrom wrażliwego jelita.

Przybieranie na wadze

Przybieranie na wadze
© Photogenica

Przewlekły stan zapalny może również spowodować insuliooporność, co oznacza, że komórki nie odpowiadają w prawidłowy sposób na produkcję insuliny, powodując wzrost poziomu cukru we krwi, co z kolei zwiększa ryzyko otyłości oraz cukrzycy. Co gorsze, nadmierny wzrost wagi może pogorszyć istniejący stan zapalny.

Aby pozbyć się stanu zapalnego razem z nadprogramowymi kilogramami, zastosuj dietę z niską zawartością tłuszczu oraz unikaj przetworzonego jedzenia.

Depresja

Stany depresyjne
© Photogenica

Oczywiście nie wszystkie stany depresyjne są spowodowane stanami zapalnymi, jednak naukowcy wierzą, że może być to jedna z przyczyn. Jeśli spojrzysz na pacjentów z chorobami serca, którzy jednocześnie cierpią na depresję, to zauważysz, że mają oni wyższy wskaźnik stanu zapalnego, niż pacjenci tylko z chorobą serca. Naukowcy zauważyli, że podczas eksperymentu polegającego na sztucznym wywołaniu stanu zapalnego wśród pacjentów z nowotworami skóry lub poddanych szczepieniom ochronnym, pacjenci ci zaczęli się skarżyć na stany depresyjne oraz zmęczenie. Uważają oni także, że nawet najmniejszy stan zapalny może doprowadzić to takich objawów. Co ciekawe, zauważono także, że ćwiczenia oraz kwasy tłuszczowe omega 3 pomagają zwalczać stany zapalne oraz depresyjne.

Trądzik

Trądzik
© Photogenica

Przyczyn trądziku jest wiele, a wśród nich stres, zaburzona równowaga hormonalna oraz reakcje alergiczne na niektóre pokarmy takie jak gluten, nabiał, drożdże czy jajka. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety eliminacyjnej, usuwając z niej pojedyncze produkty na okres 2 tygodni i zapisując rezultaty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas