Reklama

​Jeżyny - naturalnie dla zdrowia

Zapewne nie bez powodu pojawiają się u schyłku wakacji. Przełom sierpnia i września jest dla naszego organizmu bardzo wymagającym czasem. Skrzętnie kolekcjonujemy piękne letnie wspomnienia i jednocześnie "szykujemy tornister". Nie mówimy tu tylko o uczniach, bo wrzesień wiąże się z większą ilością obowiązków nawet u osób nie posiadających dzieci. Czas zakończyć letnie rozprężenie i wracać do rzeczywistości. Jeżynowa porcja witamin i minerałów pomoże nam wzmocnić system immunologiczny i uodpornić organizm - na zmiany, stres i jesienne wirusy.

Medycyna ludowa najczęściej wykorzystywała sok z tych "czarnych malin" przy infekcjach, przeziębieniach i dla poprawy ogólnej kondycji ciała właśnie na progu jesieni.

Równie chętnie korzystano z liści jeżyn. Ich napar skutecznie hamuje biegunki. Świeże owoce wręcz przeciwnie - z uwagi na wysoką zawartość błonnika sprzyjają pracy przewodu pokarmowego i perystaltyce jelit. Mogą być skutecznym antidotum na zaparcia.

To że błonnik sprzyja jelitom jest dla nas oczywiste. Jego obecność ogranicza również wchłanianie tłuszczów, co w sposób pośredni wspiera serce i cały układ krążenia. Korzystny wpływ na pracę serca - najważniejszego mięśnia w ludzkim ciele, jak i na system odpornościowy będzie miała zawarta w jeżynach witamina C. Porcja około 300 mg owoców pokryje dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.

Reklama

Na pewno nie jest to ilość owocu rekomendowana osobom ze skłonnością do biegunek - umiar i świadomość własnego ciała zawsze są najlepszymi kryteriami wyboru.


3 razy tak dla mocnych kości

Silny argument za spożywaniem jeżyn, to obecna w nich witamina K. Jedna z tych, którą ludzki organizm może syntetyzować sam w jelitach. Jednak zewnętrzne źródła zawsze będą potrzebne.

Witamina K sprzyja zarówno prawidłowej krzepliwości krwi, jak i dobrej kondycji zębów i kości. Jej niedobory są niestety powszechne, głównie z uwagi na zaburzenie flory bakteryjnej jelit. Skutkiem zbyt niskiego poziomu witaminy K w ludzkim ciele jest obniżenie gęstości kości, a tym samym większe prawdopodobieństwo ich złamań.

Jeżyny pomogą wzmocnić układ kostny działając aż z trzech kierunków. Pierwszy to wspomniana witamina K, a dwa kolejne to wysoka podaż magnezu i wapnia - warunkujących prawidłowe tworzenie masy kostnej. Osoby z osteoporozą, genetycznie nią obciążone oraz dzieci, to grupy, które po jeżyny powinny sięgać jak najczęściej.

Zawarta w jeżynach witamina E i wspomniana już witamina C to zdrowsze, silniejsze oczy i mniejsze ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Owoce jeżyny mają niski indeks glikemiczny i mogą być spożywane przez diabetyków. Są przyjazne dla kobiet. Obecne w jeżynach fitoestrogeny łagodzą objawy napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy.

Z uwagi na bogactwo antyoksydantów jeżyny są uznanym produktem w profilaktyce chorób nowotworowych. Nie od dziś wiadomo, że sposób odżywiania to jeden z kluczowych czynników warunkujących stan naszego organizmu. Warto dokonywać świadomych wyborów. Codzienne decyzje determinują jakość naszego życia.

Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com, MAM s’MAK na życie

 

 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jeżyny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama