Reklama
Zwolnienie na dziecko

Ile można wziąć zwolnienia na chore dziecko?

Jeśli maluch zachoruje i wymaga twej opieki, przysługują ci dni wolne. Sprawdź, do czego jeszcze masz prawo w takiej sytuacji.

Gdy malca dopadnie choroba, a ty nie możesz liczyć na pomoc bliskich, masz prawo wziąć zwolnienie. Ale nie tylko w takiej sytuacji. Również nieprzewidziane zamknięcie żłobka lub przedszkola albo choroba rodzica, który zwykle zajmuje się dzieckiem, dają ci prawo do wzięcia dni wolnych, przeznaczonych na opiekę nad maluchem.

Aby skorzystać z tej możliwości, musisz przedstawić pracodawcy zaświadczenie wystawione przez lekarza (druk ZUS ZLA), przedszkole lub żłobek.

Liczba dni wolnych

W ciągu roku można wziąć 60 dni zwolnienia przyznanego z powodu osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do 8 lat (np. w przypadku zamknięcia przedszkola) i chorym, które nie ukończyło 14 lat. W czasie takiego zwolnienia zamiast pensji otrzymuje się zasiłek opiekuńczy.

Reklama

Mają do niego prawo ci rodzice, którzy podlegają dobrowolnemu lub obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, czyli nie tylko pracownicy etatowi, ale też osoby prowadzące własną działalność czy pracujące na umowę zlecenie.

Uwaga: niezależnie od liczby potomstwa łączny czas wypłaty zasiłku z powodu opieki nad dziećmi nie może przekroczyć wspomnianych wcześniej 60 dni.

Wysokość zasiłku

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. średniej wysokości wynagrodzenia liczonego z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają miesiąc, w jakim zaczęło się korzystać ze zwolnienia.

Otrzymuje się go za każdy dzień opieki nad dzieckiem wskazany w zwolnieniu lekarskim, również za te dni, które są dla rodzica dniami wolnymi od pracy. Choć opiekę nad chorym dzieckiem może sprawować na równi każde z rodziców, zasiłek wypłaca się tylko jednemu - temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę.

Aby to zrobić, należy złożyć wypełniony formularz ZUS Z-15 u pracodawcy lub w oddziale ZUS (jeśli firma zatrudnia mniej niż 20 osób). Wtedy w ciągu 30 dni od momentu złożenia potrzebnych dokumentów otrzymuje się zasiłek.

Dwa dni na żądanie

W ciągu roku masz jeszcze prawo wykorzystać dwa dni zwolnienia w dowolnym momencie i na dowolny cel związany z wychowaniem dziecka (niekoniecznie musi to być akurat choroba malucha).

W razie potrzeby możesz złożyć wniosek o zwolnienie od pracy nawet w ostatnim momencie, a pracodawca nie może ci odmówić. Lepiej jednak uzgodnić to z szefem wcześniej, by nie mieć potem nieprzyjemności.

Warto także pamiętać, że owych dwóch dni zwolnienia nie dolicza się do przysługującego ci urlopu. Jeśli więc nie wykorzystasz ich w ciągu danego roku kalendarzowego, nie przejdą one na następny rok. Co istotne, te dwa dni zwolnienia na dziecko może wykorzystać tylko jedno z rodziców. Jeśli więc weźmiesz je ty, twojemu partnerowi już nie będą przysługiwać.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy