Reklama

Zasiłek dla przedsiębiorczej

Jeśli prowadzisz własną firmę, a niedawno urodziłaś dziecko, nie przysługuje ci urlop macierzyński. Możesz jednak skorzystać z innego świadczenia.

Mamy, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mogą liczyć na zasiłek macierzyński związany z urodzeniem dziecka, który pobiera się przez 20 tygodni po porodzie. Prawo do tego świadczenia mają jednak tylko te kobiety, które dobrowolnie opłacały ubezpieczenie chorobowe.

Składka ma znaczenie

Im wyższe składki na ubezpieczenie chorobowe mama będzie wpłacać do ZUS-u, tym wyższy dostanie zasiłek macierzyński. Wylicza się go na podstawie zadeklarowanych przez nią kwot na ubezpieczenie chorobowe z 12 miesięcy, które poprzedzają poród (minus 13,71 procent).

Podstawa wymiaru składek (czyli deklarowane zarobki, od których obliczana jest składka) nie może przekraczać 250 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, osiąganego w Polsce w poprzednim kwartale.

Reklama

W okresie od marca do maja 2012 r. kwota ta wynosi 8 966,88 zł. Część kobiet mających własną działalność, na wieść o ciąży, zwiększa podstawę wymiaru składek. Dzięki temu zasiłek macierzyński może wynosić nawet ok. 6 tys. zł miesięcznie.

Zanim się na to zdecydujemy, warto policzyć, czy to się opłaca. Po podniesieniu podstawy, zwiększa się też wysokość innych składek, czyli emerytalnej, rentowej i wypadkowej. Może się więc okazać, że składki w sumie będą wyższe niż przyszły zasiłek.

Kiedy go otrzymasz?

- Prawa do zasiłku macierzyńskiego nabywa się już po opłaceniu jednej składki chorobowej za jeden pełny miesiąc - wyjaśnia Elżbieta Trocha z Zewnętrznego Działu Personalnego. Warto jednak pamiętać, że ZUS może sprawdzić rzetelność wyliczenia składki.

- Najczęściej kontrolowane są te mamy, które zaczęły wpłacać składkę chorobową tuż przed narodzeniem dziecka, deklarując zbyt wygórowane podstawy składek na ubezpieczenie - ostrzega Elżbieta Trocha. Jeśli ZUS uzna, że zadeklarowana podstawa składki jest za wysoka, może odmówić wypłaty świadczenia od zawyżonej kwoty.

W trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcza mama nie opłaca składki chorobowej, a jedynie zdrowotną. Opiekując się dzieckiem, może normalnie prowadzić firmę i wystawiać faktury.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy