Reklama

Zakażone HIV rodzą co roku ok. 1,5 mln dzieci

Każdego roku rodzi się około 1,5 mln dzieci, których matki są zakażone HIV. Wiele z tych kobiet nie ma dostępu do odpowiedniej opieki medycznej, co skutkuje przenoszeniem wirusa na potomstwo - wskazuje UNICEF z okazji przypadającego we wtorek Dnia Matki.

Organizacja podkreśla, że bez dobrej opieki ryzyko przeniesienia wirusa HIV z matki na dziecko zarówno w czasie ciąży, porodu, jaki i karmienia piersią wynosi nawet 45 proc.

Wystarczy otoczyć kobiety opieką


 

UNICEF przypomina, że ryzyko to można niemal całkowicie wyeliminować pod warunkiem, że kobieta w czasie ciąży i karmienia piersią będzie przyjmowała codziennie jedną tabletkę leku antyretrowirusowego, a poród odbędzie się w ośrodku zdrowia, pod okiem wykwalifikowanego personelu.

Z danych UNICEF wynika, że w 2009 roku zaledwie 33 proc. ciężarnych kobiet zakażonych wirusem HIV otrzymywało leki antyretrowirusowe. Cztery lata później, w 2013 r. dostęp do takiego leczenia miało już 68 proc. ciężarnych nosicielek wirusa HIV.

Reklama

- To duży postęp, jednak nadal 32 proc. kobiet nie jest objętych leczeniem, które mogłoby zagwarantować urodzenie zdrowego dziecka" - alarmuje UNICEF.

Organizacje podaje, że w latach 2009-2013 odsetek matek karmiących, które były objęte odpowiednim leczeniem antyretrowirusowym, wzrósł z 20 proc. do 61 proc.

W tych krajach jest najgorzej

Największa liczba ciężarnych kobiet będących nosicielkami wirusa HIV mieszka w 22 państwach świata; są to: Angola, Botswana, Burundi, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Ghana, Indie, Kenia, Lesotho, Malawi, Mozambik, Namibia, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Uganda, Tanzania, Suazi, Zambia i Zimbabwe.

UNICEF przyznaje, że w ciągu ostatnich kilku lat państwa te podjęły liczne wysiłki na rzecz zmniejszenia liczby przypadków przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko. Największy postęp w tej dziedzinie odnotowały m.in. Malawi, Botswana, Etiopia, Ghana, Namibia i Zimbabwe.

UNICEF szacuje, że w latach 2005-2013 udało się uchronić przed zakażeniem wirusem HIV 1,1 mln dzieci do 15. roku życia. W tym samym okresie liczba nowych zakażeń wśród dzieci zmalała o ponad 50 proc. Wciąż jednak - jak podkreśla organizacja - zbyt wiele dzieci umiera z powodu niewykrytego i nieleczonego wirusa HIV.

Szacuje się, że w 2013 r. z przyczyn związanych z nieleczeniem AIDS zmarło na świecie około 190 tys. dzieci do 14. roku życia. To ponad 520 dzieci dziennie.

W roku 2013 odnotowano 250 tys. nowych zakażeń wirusem HIV wśród dzieci poniżej 14. roku życia mieszkających w państwach o niskim i średnim poziomie dochodów. Jednocześnie mniej niż jedna czwarta dzieci będących nosicielami wirusa HIV otrzymała tam terapię antyretrowirusową (w porównaniu do 37 proc. dorosłych).

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy