Reklama

Supertata w wieku 20, 30 i 40 lat

Bycie ojcem zmienia faceta niezależnie od jego metryki. Sprawdź, jak na różnych etapach życia budować bliską i szczęśliwą relację z dzieckiem.

Jeszcze 10 lat temu przeciętny Polak po raz pierwszy zostawał ojcem w wieku 29 lat. Dziś już nikogo nie dziwi 40-latek pchający wózek ze swoim pierworodnym potomkiem. Bezsporny jednak pozostaje fakt, że ojcostwo to wielkie wyzwanie, bez względu na wiek mężczyzny. Warto zatem uświadomić sobie, jakie problemy w byciu tatą mogą nas spotkać, gdy mamy 20, 30 i więcej lat i jak w pełni wykorzystać swój potencjał w danym momencie życia, by w roli taty wypaść jak najlepiej.

20 lat

Być może mimo młodego wieku czujesz się na tyle dojrzały, by zostać tatą. Jeśli jednak tego nie planowałeś, przygotuj się na to, że ojcostwo to przyspieszony kurs dojrzewania.

Reklama

Twoje zalety

● W młodym wieku człowiek bardzo szybko dopasowuje się do nowych sytuacji. Masz więc duże szanse na to, że nocne pobudki czy zmiana rytmu dnia nie odbiją się na tobie tak bardzo jak na starszych tatusiach.

● Jesteś silny, energiczny i sprawny fizycznie, więc bez zadyszki wniesiesz wózek na czwarte piętro i będziesz spędzał czas z dzieckiem aktywnie: syna nauczysz grać w piłkę, a córkę jeździć na łyżwach. Staniesz się dla smyka świetnym kompanem do zabawy i będziesz miał z nim kumpelski kontakt.

Możliwe problemy

● Słuchając opowieści rówieśników o szalonych imprezach, możesz mieć poczucie, że tracisz coś cennego i że życie cię omija. Trzymaj nerwy na wodzy i pamiętaj, by nie wyładowywać swojej frustracji w domu.

● Jeśli nie macie mieszkania i jesteście zależni finansowo od rodziców, trudno ci będzie odnaleźć się w roli głowy rodziny. Musisz po prostu dorosnąć szybciej niż twoi koledzy.

Rady psychologa

● Zapisz się ze swoją partnerką do szkoły rodzenia. To naprawdę otworzy ci oczy na wiele spraw i przygotuje cię do bycia tatą.

● Poszukaj forum internetowego dla młodych ojców. Znajdziesz tam facetów, którzy są w podobnej sytuacji. Dadzą ci wsparcie i doradzą w różnych kwestiach.

● Wykorzystaj swoją młodzieńczą energię do budowania więzi z dzieckiem. Wspólne zabawy i wygłupy dostarczą wam obojgu wiele frajdy i zbliżą was do siebie.

30 lat

Jesteś w szczytowej formie, więc to idealny moment na to, byś został tatą. Wciąż nie czujesz się gotowy? Owszem, dziecko zmieni twoje życie, ale będą to zmiany na lepsze!

Twoje zalety

● Jesteś już dojrzałym, odpowiedzialnym facetem (no, chyba że nadal marzysz o tym, by hodować owce w Nowej Zelandii...), ale jednocześnie nie brak ci młodzieńczej energii. Można więc liczyć na to, że będziesz dla dziecka idealnym kompanem do zabaw, a zarazem silnym autorytetem.

● Wśród twoich znajomych będzie coraz więcej świeżo upieczonych tatusiów, więc nie będziesz czuł się osamotniony. Mało tego, może nawet okazać się, że spotkania z kumplami na placu zabaw i rozmowy o dzieciach sprawiają ci przyjemność!

Możliwe problemy

● Twoja kariera właśnie w tym momencie może nabierać rozpędu, trudno więc będzie ci pogodzić pracę od rana do wieczora z chęcią opieki nad niemowlakiem.

● Pojawienie się dziecka spaja związek, ale może też stać się przyczyną nowych problemów. Możesz mieć wrażenie, że partnerka całą swoją uwagę poświęca dziecku, a potem ma pretensje, że ty za mało się angażujesz.

Rady psychologa

● Chociaż odczuwasz presję, by zapewnić rodzinie wszystko, co najlepsze, ustal swoje priorytety. Nie przegap pierwszego ząbka czy kroczku maluszka, przesiadując w pracy po godzinach. Ten moment się nie powtórzy!

● Gdy spędzasz czas z dzieckiem, poświęcaj maluchowi całkowicie swoją uwagę. Miejcie wasze rytuały, takie jak np. wieczorne czytanie książeczki - to pomaga budować więź.

40 lat

Dzięki swojemu doświadczeniu i cierpliwości możesz być dla dziecka prawdziwą opoką. Ono zaś z pewnością cię odmłodzi i sprawi, że znowu poczujesz w sobie młodzieńczą werwę.

Twoje zalety

● Wiesz, co jest w życiu naprawdę ważne, i masz już ustalone priorytety, dlatego będziesz skłonny do większych poświęceń dla dziecka. Wielu dojrzałych tatusiów wręcz traci głowę dla potomka!

● Dzięki ustalonej pozycji zawodowej będziesz w stanie zapewnić rodzinie lepsze warunki materialne, co oszczędzi wam wielu stresów i da poczucie bezpieczeństwa.

Możliwe problemy

● Dziecko wywraca świat do góry nogami, a ty masz przecież swoje wieloletnie przyzwyczajenia. Na początku może być ci trudno pogodzić się z nagłymi zmianami w stylu życia. Nieprzespane noce, płacz dziecka, zabawki porozrzucane po pokoju mogą wywoływać u ciebie złość i frustrację.

● Możesz mieć problem ze zrozumieniem dziecka. Nie oczekuj od niego, że od małego będzie zachowywać się jak dorosły i nie stawiaj mu zbyt wysokich wymagań.

Rady psychologa

● Twoją drogą do zbudowania ciepłej relacji z dzieckiem może być przekazywanie wiedzy. Przekonaj się, ile satysfakcji sprawia tłumaczenie małemu człowiekowi, dlaczego niebo jest niebieskie, a trawa zielona... W ten sposób budujesz swój autorytet w oczach malca.

● Pamiętaj, że dzieci rosną - obserwuj uważnie smyka i postaraj się dostosować swoje zachowanie do jego aktualnych potrzeb.

Konsultacja: dr Marcin Florkowski, psycholog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko 12/2012


Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: urlop ojcowski | ojcostwo | wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy