Reklama

​Śmierć zwierzaka

Zwierzęta są towarzyszami dziecięcych zabaw, a niektórzy uważają je za członków rodziny. Niestety, żyją zwykle znacznie krócej niż ludzie, co prowadzi do sytuacji, w których rodzice muszą pomóc dziecku poradzić sobie z utratą pupila. Jak postępować w tych niezwykle trudnych chwilach?

Ciężkie decyzje

Odpowiedzialność za zwierzątko domowe zaczyna się już w chwili sprowadzenia go do domu. Potem dochodzi codzienna opieka, pielęgnacja, karmienie i ewentualne spacery. Lista obowiązków jest długa, a wraz z wiekiem zwierzęcia pojawiają się jeszcze rosnące wydatki na opiekę weterynaryjną. Może dojść do sytuacji, gdy staną się one poważnym obciążeniem dla budżetu, albo stan zwierzęcia będzie na tyle poważny, że trzeba będzie rozważyć jego uśpienie.

Decyzja o takim działaniu nie może być pochopna, a już na pewno nie powinny o niej decydować względy finansowe. Jeżeli powiemy dziecku, że usypiamy pupila, bo potrzebujemy na wakacje czy nową pralkę, to murowany sposób na zapewnienie wieloletniej traumy. Jednak jeśli zwierzak miałby niepotrzebnie cierpieć, to jest już zupełnie inna sprawa. Okazuje się, że dzieci bardzo dobrze rozumieją konieczność skrócenia męki pupila. Nie znaczy to, że takie wydarzenie nie będzie dla nich bolesne.

Reklama

Takich decyzji nie wolno odwlekać w nieskończoność. Nie ma nic gorszego dla dziecka, niż znalezienie martwego pupila pośrodku pokoju czy na kanapie. Wyprawę do weterynarza można odbyć całą rodziną, choć specjaliści sugerują, że małe dzieci raczej nie powinny w niej uczestniczyć.

Zaczekaj z następcą

Dla wielu małych dzieci, śmierć zwierzaka jest najgorszym wydarzeniem w życiu. Jest to podwójnie bolesne, gdy zjawisko to następuje nagle i niespodziewanie. Świadomość kruchości życia jest doświadczeniem bardzo bolesnym. Jednak należy pozwolić dziecku przejść żałobę, wspierając i okazując miłość, a także skłaniając do opowiadania o uczuciach. Specjaliści nie zalecają jednak szybkiego przygarniania kolejnego zwierzęcia. Dziecko musi mieć czas przepracować negatywne emocje. Dlatego przyjęcie pod dach nowego lokatora, powinno być poprzedzone obserwacją zachowań malucha i z nim skonsultowane.

Zachowaj wspomnienia

Nawet jeśli uśpiony zwierzak pozostanie u weterynarza, to warto przeprowadzić rytuał wspominkowy. Pozwoli to dziecku zamknąć ten rozdział życia. Każda osoba w rodzinie można zapisać dziesięć najfajniejszych rzeczy, jakie robił pupil. Porównanie tej listy będzie dobrym podsumowaniem i umocni wasze więzi.

Przede wszystkim uszanuj uczucia dziecka. Wysłuchaj go i bądź blisko. W takich chwilach potrzebuje cię najbardziej.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy