Reklama

Samochodziki sprzed 5000 lat

​Najnowsze odkrycia archeologów sugerują, że dzieci bawiły się pojazdami na kołach już ponad 5000 lat temu. Wszystko za sprawą znalezisk z terenów dawnej Mezopotamii.

Starożytne miasto Sogmatar położone jest obecnie w południowo-wschodniej Turcji. Jest źródłem wielu cennych odkryć archeologicznych. Miejsce to było ośrodkiem kultu i znajdowało się na szlaku Abrahama. Miejsce od wieków przyciągało różne kultury i w okresie świetności, około 5000 lat temu, tętniło życiem.

Opublikowane niedawno wyniki prac archeologów wskazują, że życie dawnych mieszkańców tych terenów płynęło dość spokojnym torem. Do tego dzieci od 5 mileniów pozostają takie same - korzystają z grzechotek i lubią bawić się samochodzikami. Choć akurat w przypadku Mezopotamii mowa raczej o powozach. Wszystko to wiemy, dzięki zabawkom odnalezionym w jednym z grobowców.

Reklama

Według kierownika wykopalisk, zabawki z epoki brązu, były przeznaczone dla dzieci prominentów - królów czy urzędników miejskich. Nie jest jednak wykluczone, że prymitywniejsze wersje posiadały też inne maluchy. Rzut oka na zachowane zabytkowe pojazdy kołowe od razu wywołuje skojarzenia z współczesnymi modelami samochodów.

Wszystko wskazuje na to, że współczesne dzieci mają wiele wspólnego ze swoimi rówieśnikami sprzed wielu wieków. Prawdopodobnie bardzo szybko odnalazłyby wspólny język - przez zabawę. Ta okazuje się uniwersalna bez względu na czasy.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zabawki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy