Reklama

Rodzina wielodzietna

Dwoje dzieci już biega po mieszkaniu, ale coraz częściej tęsknisz do płaczu i pieluszek. Wydaje ci się, że jakoś ciągle was mało i weselej by było, gdyby pojawiło się kolejne potomstwo.

Jedni odradzają ci kolejne dziecko roztaczając wizje zmęczenia i nieprzespanych nocy. Z kolei inni mówią, że to świetny pomysł, a kolejne dziecko z pewnością wniesie powiew świeżości do twojej rodziny.

Decyzja o kolejnym dziecku na pewno nie jest prosta i wiąże się z rozważeniem licznych za i przeciw. Zderzają się niestety emocje i pragnienia z faktycznymi możliwościami finansowymi, czy lokalowymi. Jeżeli jednak żadne obiektywne przyczyny nie stoją na przeszkodzie, a wątpliwości wciąż się pojawiają warto zastanowić się, jak nasza decyzja wpłynie na całą rodzinę.

Reklama

Warunki rozwojowe

To chyba główny argument przemawiający za rodziną wielodzietną. Dzieci uczą się odpowiedzialności (poprzez opiekowanie się sobą nawzajem), współdziałania w grupie, dzielenia się i wspierania. Liczniejsze rodzeństwo wpływa niezwykle rozwojowo. Dzieci obserwują się nawzajem na różnych etapach dorastania, bawią się ze sobą.

Rodzice mogą skorzystać z pomocy starszych dzieci przy opiece nad młodszymi, dzięki czemu mają czas dla najmłodszych lub siebie nawzajem. Syndrom opuszczonego gniazda będzie mniej bolesny dla rodziców kilkorga dzieci, bo dom będzie pustoszał stopniowo, nie nagle.

Natomiast w przyszłości, dzieciom łatwiej będzie opiekować się starszymi rodzicami, będą mogły się tą opieką podzielić. W sytuacji pożegnania rodziców, liczne rodzeństwo będzie dla siebie wsparciem i podporą.

Pojawiają się też trudności

Przede wszystkim liczna rodzina, to większe wydatki. Nakłady finansowe, jakie trzeba ponieść w przypadku rodziny wielodzietnej, to częsty argument dla rodziców, przemawiający za ograniczeniem liczby planowanego potomstwa.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na liczne potomstwo, możemy natknąć się na problemy innego typu. Z całą pewnością nie unikniemy kłótni i konfliktów pojawiających się w rodzeństwie na różnorodnym tle. Począwszy od zabranej zabawki, po oskarżenia i wzajemne pretensje.

Dzieci, walcząc o uwagę i zainteresowanie rodziców mogą ze sobą rywalizować, nie zawsze stosując metody fair play. Może pojawić się zazdrość o brata lub siostrę, bo rodzice bardziej go cenią lub pozwalają na więcej.

Takie sytuacje wymagają niezwykłej rozwagi i opanowania rodziców, ponieważ zbyt pobieżne rozpatrzenie takiego konfliktu może wygenerować kolejny. Dzieci mogą czuć się niesprawiedliwie traktowane. Potrzebna tu niezwykła czujność i wrażliwość obojga rodziców, by sprawiedliwie traktować każde dziecko.

Rodzina wielodzietna na pewno daje wiele radości rodzicom. Obserwowanie, jak dorastają nasze dzieci i jak bawią się ze sobą, na pewno wynagradza wszelkie trudy wychowania, jakie wiążą się z licznym rodzeństwem. Są jednak sytuacje, w których trudno jest zdecydować się na kolejne dziecko. Dlatego każdą sytuację powinno się rozpatrywać indywidualnie.

zdronet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy