Reklama

Po latach poszukują swoich rodziców

Gdy adoptowane dzieci dowiadują się, że rodzice, którzy je wychowywali nie są z nimi spokrewnieni, często zaczynają poszukiwać swoich biologicznych krewnych. Dlaczego?

Nie wynika to z faktu, że dotychczasowa rodzina jest dla nich niewystarczająca, a z potrzeby poznania własnej tożsamości i odpowiedzenia sobie na pytanie: kim ja jestem?  

Ten proces rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym, jednak taka sytuacja bardzo mocno go zaburza.  

Abyśmy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jestem, istotne są dla nas więzy krwi. To taki pewnik, na którym opieramy własną tożsamość.  To właśnie więzy krwi pozwalają dziecku w późniejszym okresie życia identyfikować się  z rodzicami.

Reklama

Brak informacji, kto jest jego biologicznym ojcem i matką sprawia, że proces identyfikacji nie zachodzi prawidłowo. Trudno jest sobie wyobrazić jak ogromny chaos wprowadza to w życie młodego człowieka. Nagle jego świat staje na głowie. Całe wyobrażenie o sobie i otaczającym świecie pęka jak bańka mydlana.

Młody człowiek traci pewność siebie i poczucie własnej wartości. Nic dziwnego,  że tak bardzo chce przywrócić w swoim życiu porządek. Odnalezienie swoich biologicznych rodziców, jest jedynym rozwiązaniem, jakie dostrzega w tym momencie. 

Po co adoptowane dzieci poszukują biologicznych rodziców?  

Poszukiwanie biologicznych krewnych jest dla rodziców adopcyjnych trudnym tematem. Wielu z nich nie rozumie decyzji dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że nie wynika ona z tego, że nie kocha ono swojej obecnej rodziny, czy wręcz odrzuca ją.

Rodzice adopcyjni są najczęściej najważniejszymi osobami w życiu młodego człowieka i odnalezienie biologicznej rodziny nic w tym przypadku nie zmienia. Trudno sobie wyobrazić, jak można nadrobić kilkanaście czy kilkadziesiąt lat rozłąki. Jest to często po prostu niemożliwe.  

Młody człowiek poszukuje jednak swojej rodziny, ponieważ chce określić swoją tożsamość. Adoptowane dzieci mają często wiele pytań do ludzi, którzy dali im życie. Najczęściej chcą się dowiedzieć dlaczego trafili do innego domu? Czy mają rodzeństwo lub innych krewnych? Czy w rodzinie były jakieś przypadki chorób genetycznych? 

Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy dzieci adopcyjne same są właśnie na etapie planowania rodziny.  

Jak zareagować, gdy twoje adoptowane dziecko chce odnaleźć biologicznych rodziców?  

Zapewne jest to dla ciebie trudne, jednak od tego, w jaki sposób zareagujesz będzie zależała nie tylko twoja relacja z dzieckiem, ale też jego poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości. Możesz wesprzeć je informując o wszystkich szczegółach, które znasz. Czasem już to wystarczy, aby zaspokoić ciekawość dziecka i nie potrzebuje ono fizycznego kontaktu z biologicznymi krewnymi.

Musisz się jednak liczyć i z tym, że twoje dziecko będzie wyrażało taką chęć i najgorsze co możesz zrobić w tej sytuacji, to zabronić mu tego.  

Jeśli dziecko chce spotkać się ze swoimi biologicznymi rodzicami, powinieneś go na to odpowiednio przygotować. Po pierwsze uświadamiając, że odnalezienie krewnych może być po prostu trudne, a po drugie, że rezultat może je rozczarować. Zdarza się, że ludzie, którzy oddali dziecko do adopcji po prostu nie chcą mieć z nim kontaktu.  

Poszukiwanie biologicznych rodziców można rozpocząć w Internecie. Jest to łatwiejsze, jeśli biologiczni rodzice również szukają kontaktu ze swoimi dzieckiem. Pamiętaj jednak, że nie można tak całkowicie polegać na informacjach zdobytych w ten sposób. Jeśli faktycznie dla dziecka istotne jest poznanie prawdy o sobie, to takie poszukiwania powinny zakończyć się badaniem DNA.

Tylko ono w 100 proc. wykluczy lub potwierdzi pokrewieństwo. Do takiego badania wystarczy dowolna próbka uzyskana od potencjalnego rodzica - może to być np. guma do żucia, szklanka, sztućce, butelka, z której dana osoba piła, niedopałek papierosa, chusteczka z wydzieliną z nosa i wiele innych.  

Badanie DNA pozwala raz na zawsze rozstrzygnąć to, czy dziecko pochodzi od domniemanego ojca i matki. Co za tym idzie pozwala również na określenie własnej tożsamości i odzyskanie spokoju. Warto wiedzieć, że badanie DNA można zrobić w dowolnym momencie życia i jest pomocne nie tylko w przypadku niespodziewanego odnalezienia biologicznych rodziców, ale też wtedy, gdy nie wiemy czy spotkane osoby są naszym rodzeństwem.  


Elwira Posjałko, testDNA, www.testDNA.pl      

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: adopcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy