Godność to hasło II Dni Mamy Onkologicznej

Po raz drugi Drużyna Szpiku organizuje Dni Mamy Onkologicznej. To cykl imprez, które mają zwrócić uwagę na Matki czuwające przy łóżku przewlekle, a czasem śmiertelnie chorego dziecka.

Onkomamy, tak o nich mówimy, a co kryje się za tym zlepkiem słów:ból, strach, cierpienie, bezradność, bezsilność, cierpliwość, oddanie, gotowość, w końcu wiara, nadziej i miłość.

Reklama

Każdego roku u 1300 dzieci diagnozowany jest nowotwór. Tak naprawdę to diagnoza dla całych Rodzin, bo kiedy pada informacja to rak, chorują wszyscy, opieką powinni być objęta cała Rodzina. Już nigdy Ich życie nie będzie takie, jak wcześniej, nic nie będzie takie, jak wcześniej.

Leczenie dziecka trwa średnio 2 lata. To 24 miesiące walki o każdy dzień, a czasem każdy oddech. Zazwyczaj przy łóżku dziecka czuwa Matka, to Ona potrafi w jednej sekundzie zamknąć swoje pasje, dążenia, ambicje i plany. Staje do najważniejszego życiowego zadania, przed Nią egzamin z bycia Mamą.

Na początku drogi przerażona, osamotniona i niepewna wkracza w ten nowotworowy świat, by czuwać, trwać, opiekować się, dodawać siły i wiary, by walczyć. Zniesie wszystko, karimatę, brak kuchni, łazienki, wsparcia psychologicznego, jedyne co Ją łamie, to łzy dziecka.

Sama też płacze, ale w ciszy, odosobnieniu i w pośpiechu, bo trzeba wracać na swoje krzesełko czuwania i tak dzień po dniu, noc po nocy, tydzień po tygodniu, z krótkimi przerwami na domowy oddech, by wyprać, ugotować i naładować akumulatory. Trzeba iść dalej...

Tegoroczne Dni Mamy Onkologicznej dedykujemy GODNOŚCI!

Nie wolno zapominać w tym pędzie, że jest coś takiego jak godność matki walczącej o zdrowie dziecka. Tutaj musi zmienić się system, chore dziecko musi wraz z rodzicem być traktowane jak zestaw! Bo nie ma lepszego i ważniejszego leku niż bliskość rodzica! Ta Onkomama to dla systemu to dobrodziejstwo, to Ona dba, czuwa, myje, karmi, pilnuje, przebiera i tuli małego pacjenta!

To Ona widzi przez 24 godziny na dobę wszystkie monitory i pomiary, zauważa każdą różnicę, to Ona biegnie, że kroplówka się kończy i coś z saturacją, to strażniczka. Te Mamy nie chcą wiele, łóżka, koło dziecka, pokoju socjalnego, gdzie zrobią sobie kawę, czy szybką kanapkę, intymnego miejsca do rozmowy z lekarzem i wsparcia od psychologa.

Czy to wiele? Nie. To minimum! Godność to prawo i dlatego o tym chcemy mówić. II Dni Mamy Onkologicznej potrwają od 22 do 27 maja.

Wraz z partnerami przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, które pozwolą, tym walecznym Mamą nabrać sił, naładować akumulatory, by iść dalej.

Dla nas to zaszczyt móc im towarzyszyć!

Dni Mamy Onkologicznej mogą się odbywać dzięki otwartości wielu osób i firm, szczególnie dziękujemy BZ WBK Aviva i Grupie Karlik.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: onkologia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje