Reklama

Domowy budżet na rodzicielskim

Sprawdź, jak rozplanować finanse i szukać możliwości ich podreperowania, gdy opiekujesz się dzieckiem.

Jeśli twoje dziecko przyszło na świat po 31 grudnia 2012 roku, masz prawo do rocznego płatnego urlopu. W czasie jego trwania ty lub twój mąż będziecie otrzymywać zasiłek. Może się jednak okazać, że jego wysokość nie wystarcza wam na życie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być połączenie urlopu rodzicielskiego z pracą. Sprawdź, kiedy jest to możliwe i czy się opłaca.

Na jak duży zasiłek masz prawo liczyć

Rodzice mają do wykorzystania: 20 tygodni urlopu podstawowego, 6 tygodni dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z wyjątkiem pierwszych 14 tygodni, które są tylko dla matki, możecie dzielić się wolnym. To, ile pieniędzy dostaniecie, zależy od tego, kiedy dopełnicie formalności.

Reklama

Są dwie możliwości. Jeśli wniosek do pracodawcy o udzielenie tuż po podstawowym urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim - urlopu rodzicielskiego (też w pełnym wymiarze) złożycie nie później niż 14 dni po porodzie, to przez cały czas wasz zasiłek będzie wynosił 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. Gdy takiego wniosku nie złożycie zaraz po porodzie, wysokość zasiłku będzie wynosić 100 proc. za okres podstawowy i dodatkowy oraz 60 proc. za okres urlopu rodzicielskiego.

W stosunku do "normalnych" zarobków będzie więc strata. Warto jednak zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdy między waszymi zarobkami są duże dysproporcje. Jeśli np. ty zarabiasz dwa razy więcej niż mąż, mniej stracicie przy wariancie drugim. Wtedy ty wykorzystasz pierwsze 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, zaś pozostałą część weźmie tata.

Można dodatkowo zarobić, ale...

Podczas podstawowej części urlopu rodzicielskiego dodatkowa praca nie jest dozwolona. Dopiero po upływie 20 tygodni możecie łączyć pracę z otrzymywaniem zasiłku. Aby ją podjąć - musicie złożyć wniosek 14 dni przed rozpoczęciem zatrudnienia.

Co ważne, ty lub partner możecie pracować tylko u pracodawcy, który udzielił wam urlopu rodzicielskiego i nie więcej niż na pół etatu. Niestety, możliwość powrotu do pracy nie oznacza dodatkowych pieniędzy. Wysokość zasiłku zostanie bowiem pomniejszona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Na przykład: gdy będziesz na urlopie pracować na pół etatu, dostaniesz pół pensji oraz pół zasiłku. To samo dotyczy partnera. Jedynym rozwiązaniem na zdobycie dodatkowych pieniędzy jest dla was dopuszczona przez ustawę praca na umowę-zlecenie lub o dzieło. Można ją podjąć u dotychczasowego lub innego pracodawcy (ale wtedy trzeba o tym poinformować tego pierwszego).

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: budżet | budżet domowy | finanse | urlop rodzicielski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy