Reklama

Ćwiczenia z noworodkiem: Jak wrócić do figury sprzed ciąży?

Marzeniem każdej młodej mamy jest jak najszybszy powrót do formy i wagi sprzed ciąży. Co ciekawe, coraz więcej kobiet po porodzie stawia sobie ambitny plan, żeby nie tylko wrócić do stanu sprzed 9 miesięcy, ale pójść krok naprzód i znacznie poprawić swoją kondycję.

Sztuka ta wymaga cierpliwości, systematyczności i czasem opanowania. Jak wrócić do formy, spędzając równocześnie czas z maluszkiem, radzi położna Halina Biedroń, finalistka pierwszej edycji konkursu "Położna na medal".    

W swojej praktyce zauważyłam, że dużo łatwiej jest schudnąć mamą karmiącym piersią. Dlatego pacjentkom, o ile zdrowie na to pozwala, zalecam tę formę karmienia maluszka. Naturalnym sprzymierzeńcem w walce o odzyskanie dawnej figury jest lekkostrawna i zbilansowana dieta. Taką właśnie dietę stosują matki karmiące piersią. Dodatkowo, młode mamy nie powinny zapominać o lekkich ćwiczeniach, które w zasadzie bardziej można traktować jak zabawę z maluszkiem. Poniżej opis kilku przykładowych ćwiczeń.  

Reklama

Ćwiczenie z noworodkiem na brzuchu


Mama kładzie się wygodnie na plecach na podłodze. Uginając kolana układa płasko stopy. Dziecko trzymane jest na dolnej partii brzucha zaraz nad kością łonową. Następnie mama zaczyna spinać mięśnie brzucha, odrywając jednocześnie ramiona od podłogi i przybliżając swoją twarz do buzi dziecka. Wszystkie ruchy wykonywane są powoli. Będąc w górze mama utrzymuje tę pozycję licząc do trzech. Zalecane jest wykonywanie 15 - 20 powtórzeń.    

Ćwiczenie twarzą w twarz


Ćwiczenie to wykonuje się kładąc przed sobą dziecko na brzuszku. Matka i maluszek leżą ze sobą twarzą w twarz. Następnie mama trzymając ciało w linii prostej wspiera się na palcach nóg i przedramionach ułożonych płasko na ziemi. W takiej pozycji należy wytrzymać kilka sekund. Ćwiczenie to doskonale wzmacnia mięśnie korpusu.    

Siadanie na ławce


Wspaniałe ćwiczenie do wykonywania na świeżym powietrzu kiedy jest ładna pogoda. Mama trzymając dziecko na rękach wykonuje powoli przysiad, aż do momentu, w którym usiądzie na ławce. Wykonując to nieskomplikowane ćwiczenie trzeba pamiętać o spinaniu mięśni brzucha. Wstając z pozycji siedzącej trzeba pamiętać o stabilnym ułożeniu stóp, a przede wszystkim pięt, na podłożu. Zaleca się 15 do 20 powtórzeń tego ćwiczenia.    

Przykładowe ćwiczenia pokazują, że najważniejsza w nich jest bliskość matki i dziecka. W pierwszych miesiącach życia warto zwracać uwagę na ćwiczenia, które również będą angażować i rozwijać fizycznie maleństwa.  

Głównym celem kampanii społeczno-edukacyjnej "Położna na medal" jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Ważną kwestią jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Nominowanie i oddawanie głosów odbywa się za pośrednictwem strony www.poloznanamedal.pl

W tym roku spośród nominowanych położnych zostaną wybrane 3 najlepsze, które uzyskają największą liczbę głosów. Dodatkowo, konkurs wyłoni  3 najlepsze położne z poszczególnych województw.

Nominacje i głosy przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 grudnia 2015 roku. To już druga edycja kampanii. Patronat merytoryczny objęła Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz portal edukacjapacjenta.pl  

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy