Reklama

Antykoncepcja powinna być skuteczna i bezpieczna

Czasami para dochodzi do wniosku, że albo jeszcze - bo za wcześnie, albo już - bo ma dwójkę, nie chce mieć dzieci. Wówczas pojawia się dylemat, z jakiej formy antykoncepcji skorzystać, by jednocześnie była skuteczna i bezpieczna.

Decyzja, którą metodę zapobiegania ciąży stosować, jest indywidualną sprawą kobiety i jej partnera. Wśród wielu dostępnych, nowoczesnych metod, antykoncepcja hormonalna cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko przez to, ze oprócz skuteczności, staje się coraz bardziej bezpieczna dla zdrowia.

Jakie są argumenty za?

Antykoncepcja musi być skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna


Sterowanie płodnością jest istotnym zagadnieniem dla par aktywnych seksualnie. Od momentu inicjacji seksualnej, aż do zakończenia okresu menopauzy, kobiety są potencjalnie płodne, co w praktyce oznacza, iż jeżeli nie chcą posiadać więcej niż upragnioną liczbę dzieci lub w ogóle nie planują potomstwa, muszą stosować skuteczną antykoncepcję.

- Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od wielu czynników: wieku kobiety, jej stanu zdrowia, liczby ciąż i porodów, wykształcenia, religijności. Antykoncepcja musi być skuteczna, lecz również całkowicie bezpieczna dla kobiety, dlatego swój wybór należy zawsze konsultować z ginekologiem -  tłumaczy seksuolog, dr Andrzej Depko.

Reklama

Po pierwsze: wysoka skuteczność

Skuteczność metod antykoncepcyjnych szacuje się za pomocą tzw. wskaźnika Pearla, który określa liczbę ciąż, które wystąpiły w ciągu jednego roku u 100 par stosujących daną metodę. Im niższa jest jego wartość, tym sposób zapobiegania ciąży skuteczniejszy. Największą skutecznością charakteryzuje się antykoncepcja hormonalna.

W przypadku dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej wskaźnik ten wynosi zaledwie 0,2 - 0,5. Dla porównania dla metody mechanicznej, jaką jest prezerwatywa, wskaźnik Pearla oscyluje w granicach od 2 do 15.

Nic więc dziwnego, że wśród współczesnych metod antykoncepcyjnych, tabletki hormonalne cieszą się dużą popularnością, pomimo, że można je kupić wyłącznie na receptę. Kolejną zaletą obok ich wysokiej skuteczności jest również łatwość stosowania.

Po drugie: udane życie seksualne

Niewątpliwie świadomość tego, że kobieta nie musi obawiać się nieplanowanej ciąży może sprzyjać częstotliwości współżycia, co z kolei przekłada się na wzmocnienie relacji w związku. Również eksperci podkreślają realne korzyści płynące z uprawiania seksu. Satysfakcja seksualna, poczucie spełnienia psychicznego oraz odprężenia fizycznego to wszystko konsekwencje wydzielania się w mózgu szeregu różnych substancji chemicznych.

Badania naukowe potwierdzają, że seks raz lub dwa razy w tygodniu poprawia odporność organizmu. Niestety spadek pożądania i ochoty na seks lub też brak satysfakcji ze współżycia seksualnego to problem ponad 35 proc. populacji kobiet na całym świecie. Za obniżone libido może również odpowiadać źle dobrana antykoncepcja hormonalna.

Nie można bagatelizować tego problemu, zwłaszcza, że nie wszystkie tabletki wykazują takie samo, negatywne działanie na libido. Jeśli tak jest, wystarczy zmienić preparat.

Po trzecie: piękniejsza ja!

Niewielka skaza na skórze, wypryski lub dodatkowy kilogram w nieodpowiednim miejscu, prowadzą do obaw co do możliwości oferowanych przez własne ciało. Jeśli w podświadomości kobiety tkwi opinia o własnej nieatrakcyjności, to nie pozwala ono skoncentrować się na własnych odczuciach i "dostroić się" do partnera, lecz każe czujnie śledzić jego reakcje.

- W świadomości takich kobiet rodzi się wtedy przekonanie, że nie zasługują na przyjemność. Taka postawa psychiczna nie sprzyja satysfakcji z seksu - mówi dr Andrzej Depko.

Kobiety rozważające stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinny wiedzieć, że może ona korzystnie wpływać na ich wygląd zewnętrzny. Przykładem pozaantykoncepcyjnych zalet pigułek są te o silnym działaniu anty-androgenowym, które poprawiają wyglądu skóry poprzez zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych. Pomagają również w zlikwidowaniu nadmiernego owłosienia.

Do dodatkowych korzyści poprawiających jakość życia kobiety płynących ze stosowania pigułek hormonalnych możemy zaliczyć również łagodzenie dolegliwości miesiączkowych: nadmiernych i przedłużających się krwawień oraz towarzyszącego im bólu.

Zdarza się, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną obok wymieniania jej zalet mogą narzekać na skutki uboczne, obniżające jakość życia. Należy podkreślić, że uciążliwe objawy, takie jak np.: spadek libido czy przybieranie na wadze,  świadczą o źle dobranej antykoncepcji!

Jakie są argumenty przeciw?

Tabletki nie są dobre dla wszystkich

Oprócz zalet, tabletki mają również swoje wady. Pamiętajmy zatem o tym, że są osoby, u których występują przeciwwskazania do stosowania środków hormonalnych. Jeśli występują działania niepożądane takie jak: zwiększenie masy ciała, bóle głowy, migrena, trądzik, nerwowość, drażliwość, zmniejszenie libido, tkliwość w piersiach, nieregularne krwawienia - należy zgłosić się do lekarza i albo zmienić lek, albo przerwać kuracje i pomyśleć o innej formie antykoncepcji.

U osób, które znajdują się w grupie ryzyka raka szyjki macicy i rak sutka, stosowanie tabletek trzeba gruntownie przemyśleć.

Pamiętajmy również, że antykoncepcja hormonalna, choć chroni przed ciążą, nie chroni przed zakażeniem HIV oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zatem korzystając z tabletek, warto skorzystać również z prezerwatywy.

Kiedy tabletki antykoncepcyjne nie zadziałają? Otóż nie zadziałają, gdy podczas ich stosowania przydarzy nam się biegunka, wymioty. Osłabiają one jej efekt antykoncepcyjny. Osłabić go może również korelacja z innymi lekami.

O każdej niedogodności wynikającej z przyjmowania tabletek należy informować swojego ginekologa.    

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: antykoncepcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy