Adrenalina i historia

​Podczas wyjazdu do LEGOLAND-u warto zdecydować się na przedłużenie pobytu i wycieczkę do nieodległego Jelling. Urokliwe miasteczko, które związane jest z najstarszą historią Danii, dostarczy wiele wrażeń. Aby zapewnić dodatkową rozrywkę dzieciom warto odbyć podróż do pobliskiego Vejle, gdzie znajduje się wspaniały park linowy.

Vejle to portowe miasto na Jutlandii, które prezentuje się imponująco z olbrzymiej estakady autostradowej prowadzącej nad zatoką morską. Rozciągający się z kilkudziesięciometrowego mostu widok zapiera dech w piersiach i przeczy tezie, że Dania jest całkowicie płaska.

Reklama

Samo miasto nie jest może perłą architektury, ale to duży ośrodek przemysłowy i handlowy, gdzie dzieje się więcej niż w sennym Billund, gdzie znajduje się siedziba LEGO. Jedną z największych atrakcji Vejle, jest położony na zalesionych zboczach park linowy Gorilla. Tam, dzieci i dorośli mogą spróbować swoich sił na sześciu trasach o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności.

Dość powiedzieć, że już trzecia trasa wznosi się kilkanaście metrów nad ziemią i wymaga sporych umiejętności i przezwyciężenia lęku wysokości. W ramach zabezpieczeń zastosowano tu ciekawe rozwiązania, które uniemożliwiają odpięcie obu lin bezpieczeństwa na raz. W rezultacie nie ma szans, aby uczestnicy zabawy nie byli bezpieczni. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że niektóre elementy tras są naprawdę trudne.

Dla młodszych wspinaczy zalecane są trasy od 1 do 4, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił na pozostałych dwóch. Na nie jednak dzieci warto zabrać z osobami dorosłymi, które w razie potrzeby posłużą pomocą przy przepinaniu się do kolejnych zabezpieczeń.

W drogę do Jelling

Przystanek w Vejle to potężna dawka adrenaliny. Skołatane nerwy można ostudzić w Jelling, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością na wiele ciekawych sposobów. Po drodze będzie też okazja przekonać się, że w Danii mogą się trafić serpentyny. Daleko im może do alpejskich, ale trasa na pewno nie należy do nudnych.

Jelling jest bardzo sennym miasteczkiem, przez które przetaczają się tłumy turystów. Słynie z kamieni runicznych i kurhanów, które datuje się na X wiek naszej ery. Przed wejściem do kościoła w Jelling znajdują się wielkie, osłonięte pancernym szkłem, kamienie runiczne. Starszy z nich, został postawiony przez króla Gorma Starego na cześć jego małżonki. Drugi, pochodzi z czasów słynnego króla Haralda Sinozębego. Widnieje na nim najstarszy w Danii wizerunek Chrystusa. Sam Harald Sinozęby został rozsławiony na cały świat dzięki technologii Bluetooth, która jest bezpośrednim nawiązaniem do jego przydomka.

Obok kościoła znajdują się dwa wielkie kurhany. Wspinaczka na nie, to obowiązkowy punkt wycieczki. Z góry widać całe miasteczko i otaczające je kolorowe pola. Same kurhany zawierały grobowce, prawdopodobnie Gorma Starego i jego żony Tyry, jednak zostały mocno uszkodzone i splądrowane na przestrzeni wieków.

Obok kościoła i kurhanów znajduje się muzeum historyczne. Wstęp do niego jest bezpłatny, a same ekspozycje są przykładem świetnego wykorzystania technologii w prezentacji historii. Wszystkie wystawy są interaktywne. Można zatem dotykać i przesuwać, a nie tylko oglądać filmy i czytać tabliczki. Cały czas coś się dzieje, z czego najwięcej frajdy czerpią najmłodsi. Mogą np. przekonać się, jak wyglądał pogrzeb wikinga i samemu "przeżyć" przejście do Valhalli.

Wizytę w muzeum kończy się odwiedzeniem sklepiku, gdzie najmłodsi z pewnością będą chcieli zakupić akcesoria prawdziwego wikinga. Nie brakuje też innych pamiątek i książek związanych z tematyką historyczną. Te ostatnie dostępne są zazwyczaj w języku duńskim i angielskim.

Po wizycie w muzeum można odpocząć chwilę w jednej z okolicznych restauracji. Jest ich dość, aby odnaleźć coś dla każdego budżetu, choć warto pamiętać, że ceny są znacznie wyższe niż w Polsce.

Całodniowa wyprawa do Vejle i Jelling to doskonała okazja, aby zażyć adrenaliny i sięgnąć po dawkę historii. Odwiedzając LEGOLAND Billund Resort zdecydowanie warto wybrać się na taką wycieczkę.

 

Dowiedz się więcej na temat: Legoland | Dania | Jelling | Vejle

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje