Reklama

ABC higieny intymnej

Dzięki przestrzeganiu poniższych zasad zapobiegniesz infekcjom, które mogłyby zaszkodzić tobie i maluszkowi.

Jako przyszła mama jesteś bardziej narażona na zakażenia dróg rodnych i podrażnienia miejsc intymnych. - Wszystko dlatego, że pod wpływem hormonów ciążowych pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe, co naraża kobietę na częstsze infekcje grzybicze i bakteryjne - wyjaśnia dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik.

Infekcjom intymnym nie tylko towarzyszą przykre dolegliwości (np. pieczenie, upławy). Mogą też one stanowić zagrożenie dla rozwijającego się w twoim brzuchu maluszka. Podpowiadamy, jak możesz im zapobiec.

Ekspert radzi:

W okresie letnim skłonność do infekcji intymnych może jeszcze bardziej się nasilić, dlatego staraj się przestrzegać poniższych zasad.

Reklama

Podmywaj się dwa razy dziennie

Rób to zawsze od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii z odbytu do pochwy. Wycieraj się osobnym ręcznikiem, który będzie ci służył tylko do osuszania okolic krocza i z którego nikt poza tobą nie będzie korzystał. Jeśli chcesz się odświeżyć w ciągu dnia, możesz stosować nawilżające chusteczki do pielęgnacji okolic intymnych.

Używaj odpowiednich kosmetyków

Najbezpieczniejsze będą płyny do higieny intymnej przeznaczone dla przyszłych mam. Większość z nich zawiera kwas mlekowy, który stanowi naturalną barierę dla grzybów i bakterii, oraz substancje łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia okolic intymnych (np. pantenol albo wyciąg z aloesu czy rumianku).

Noś przewiewną bieliznę

Najlepsze będą zwykłe, bawełniane figi (unikaj noszenia stringów). Pierz je w łagodnych środkach i zawsze dokładnie wypłucz - pozostałości proszku mogą drażnić skórę.

Jadaj dużo jogurtów i kefirów

Zawierają one żywe kultury bakterii, dzięki czemu zadbasz o to, by w twoim organizmie było dostatecznie dużo dobrej flory bakteryjnej, która będzie cię chronić przed zakażeniami.

W razie potrzeby sięgnij po preparaty z apteki

Możesz stosować profilaktycznie np. globulki dopochwowe, które zawierają kwas mlekowy, np. Lactovaginal. W aptekach są także dostępne bez recepty preparaty doustne, które wzmacniają florę bakteryjną pochwy, np. Lacibios Femina. Pamiętaj jednak, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów infekcji zawsze konieczna jest wizyta u ginekologa.

Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: infekcje | infekcje intymne | higiena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama