Reklama

Wkrocz do smoczej doliny

Wydana przez Rebel "Smocza dolina" jest grą planszową przeznaczoną dla młodszych. Charakteryzuje się prostą mechaniką i rozgrywką, która rozwija umiejętności motoryczne graczy.

Celem rozgrywki w "Smocza dolinę" jest przetransportowanie młodych smoków, które bawią się wokół wieży gnuśnego czarodzieja, do tytułowej enklawy. Aby tego dokonać uczestnicy zabawy będą musieli wykazać nie lada sprawnością. Każde niepowodzenie przybliża czas, gdy mag powróci do wieży i zobaczywszy bałagan odetnie smokom możliwość wyjścia na świat.

Zawartość pudełka

W obszernym pudle znajdziemy instrukcję, kartonowe elementy do budowy wieży czarodzieja i smoczej doliny, drewniane kostki i figurki smoków, a także znaczniki, które pozwalają na utrudnienie rozgrywki. Jest także worek, z którego losujemy smoka, jaki ma zostać przeniesiony do doliny. Odkryjemy tam też najważniejszy element zabawy - magiczne różdżki o dwóch grubościach. To właśnie za ich pomocą będziemy transportować rozbrykane stwory.

Reklama

W tym miejscu warto powiedzieć dwa słowa o jakości wydania gry. Elementy kartonowe i drewniane są bardzo dobrze wykonane. Pierwsze z nich dość łatwo da się oddzielić od wyprasek i szybko można zbudować dolinę i wieżę czarodzieja. Nieco gorzej sprawa się ma z naklejkami, którymi trzeba pokryć kostki i inne drewniane elementy. W testowanym egzemplarzu były nie do końca docięte i wymagały dodatkowych manewrów nożyczkami, aby oddzielić je od całego bloku. Jest to jednak drobna niedogodność.

Dołączona do gry instrukcja składa się z czterech stron i jest dość przejrzysta, choć w naszym odczuciu nieco chaotyczna, bowiem nie prowadzi graczy krok po kroku. Dlatego najlepiej przeczytać ją od razu całą i konsultować się tylko w przypadku wątpliwości. Wszystkie grafiki są niezwykle kolorowe i od razu podobają się dzieciom wciągając je do magicznego świata.

Wymagająca zabawa zręcznościowa

Podczas zabawy dwóch graczy (według ustalonej w instrukcji kolejności) jednocześnie przenosi dwoma pałeczkami smoka ze szczytu wieży do doliny. Nie jest to takie proste zadanie, jak mogłoby się wydawać, bo wymaga dużego skupienia i stałej współpracy przy utrzymywaniu równomiernego nacisku na drewniany znacznik mitycznego jaszczura. Może to być spore wyzwanie, zwłaszcza dla młodszych dzieci, ale trzeba przyznać, że świetnie wpływa na ćwiczenie motoryki. Czasami trzeba transportować smoka oraz lawową piłkę (czyli dwa znaczniki na raz), co utrudnia zabawę.

Z czasem młodym użytkownikom jest coraz łatwiej przenosić smoki za pomocą grubych pałeczek. Wtedy następuje zmiana na ich cieńsze odpowiedniki, a jeśli i to nie wystarczy dołączane są żetony wskazujące utrudnienia, np. gracze muszą zasłonić sobie jedno oko. Jest przy tym dużo śmiechu i rozgrywka może stać się wymagająca nawet dla dorosłych. Ta możliwość stopniowania trudności powoduje, że zabawa szybko się nie znudzi, a gra będzie często gościła na rodzinnym stole.

Gra dla całej rodziny

Przy "Smoczej dolinie" dobrze będą się bawić wszyscy. Nieskomplikowane zasady powodują, że można je opanować w ciągu kilku minut. Jednocześnie zróżnicowany stopień trudności przedłuża czas zabawy i pozwala brać w niej udział starszemu rodzeństwu, rodzicom i dziadkom. Wydawnictwo Rebel po raz kolejny pokazało, że doskonale wyczuwa potrzeby najmłodszych miłośników gier planszowych wprowadzając na rynek wartościowy tytuł. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gry planszowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy