Sposoby na ukąszenia komarów

Latem, szczególnie w pobliżu dużych zbiorników wodnych, trudno opędzić się od komarów. Ich ukąszenia, chociaż zazwyczaj niegroźne, są bolesne i mocno swędzą, co szczególnie odczuwają dzieci. Jak sprawić, by podczas urlopu komary nie psuły humoru twoim bliskim? Oto kilka prostych i sprawdzonych sposobów.

skoda
skodaINTERIA.PL
Jak pozbyć się uciążliwych komarów?
Picsel123RF/PICSEL

Zabierz ze sobą preparaty odstraszające komary

Płyny, spray’e, i balsamy powinny być obowiązkowym wyposażeniem twojej wakacyjnej apteczki. Większość preparatów stosuje się bezpośrednio na skórę, dlatego warto wcześniej zapytać lekarza, które produkty poleca. Niektóre składniki mogą bowiem podrażniać delikatną i wrażliwą skórę, szczególnie u dzieci. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ukąszeniom są preparaty na bazie środków chemicznych. Najpopularniejszy z nich - tzw. DEET - paraliżuje układ nerwowy komarów i niemal od razu odcina im drogę do skóry człowieka. Ma bardzo silne działanie i w przypadku uczulenia na jad owadów jest dobrą alternatywą dla delikatniejszych produktów. Zwłaszcza, gdy wyjeżdżasz w rejony, w których łatwo o liczne towarzystwo komarów.

Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych kosmetyków, na swędzące miejsce nałóż mentolową pastę do zębów (pasta przyjemnie schłodzi obolałą skórę). Jeśli obrzęk nie zmaleje, powtarzaj aplikację do skutku (pasta szybko może zaschnąć na skórze).

Stosuj siatki ochronne

Doskonale sprawdzą się zarówno podczas wieczornego spotkania ze znajomymi na tarasie, jak i wypoczynku pod namiotem (najlepiej, gdy siatka przeciw owadom będzie jego integralną częścią). Elastyczna, drobna siateczka ochroni cię przed ukąszeniami, ale nie ograniczy dopływu świeżego powietrza. Jeśli zamierzasz spędzić urlop nad wodą, pamiętaj, że tam obecność komarów jest szczególnie dokuczliwa i zabierz ze sobą głównie jasną odzież (czerń przyciąga owady).

Plasterek cytryny lub limonki...

...lub świeży sok złagodzi podrażnienia spowodowane ukąszeniem komarów, a dodatkowo zabezpieczy ciało przed kolejnymi atakami tych owadów. Cytrusowe olejki eteryczne zawsze warto mieć pod ręką, zwłaszcza w upalne dni nad wodą. Jeśli na ochronę jest już za późno, po prostu pokrój świeży owoc w plastry i połóż je na swędzące miejsca.

Smaruj ciało olejkami eterycznymi

Intensywne zapachy odstraszają różne owady, w tym komary. Najskuteczniejsze będą olejki: lawendowy, cytrynowy, eukaliptusowy lub z drzewa cedrowego. Jeśli nie zdążysz posmarować ciała i komar cię ukąsi, zrób okład z olejku i przyłóż go w obolałe miejsce. Ból powinien minąć po kilkunastu minutach, a ty zabezpieczysz skórę przed kolejnym atakiem tych uprzykrzających życie owadów.

Żel aloesowy

To jeden z najbardziej uniwersalnych kosmetyków. Jeśli nie masz aloesu w domu, odwiedź najbliższą aptekę i kup skoncentrowany żel. Wyciąg z tej rośliny ma silne działanie odkażające i przeciwzapalne, uśmierza ból na powierzchni skóry, łagodzi zaczerwienienia, nawilża i regeneruje. W razie ukąszenia posmaruj bolące miejsce odrobiną chłodzącego preparatu. Podrażnienie minie "jak ręką odjął".

Przygotuj pastę z aspiryny

Wszechstronne właściwości tego leku sprawdzą się również w walce ze skutkami ukąszeń komarów. Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zmniejsza również opuchliznę i redukuje uczucie swędzenia. Wystarczy jedną tabletkę skruszyć i połączyć z wodą tak, aby powstała pasta. Gotową posmaruj miejsce ukąszenia.

Kiedy do lekarza

Choć w większości przypadków ukąszenie komara boli i swędzi tylko przez dwa-trzy dni, zdarza się, że objawy nie mijają, a charakterystyczne "bąble" na skórze powiększają się. To może być objaw alergii. Dlatego warto zasięgnąć porady lekarza, który może przepisać odpowiedni lek przeciwalergiczny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas