Podróż z pupilem

Coraz częściej ruszając w podróż ludzie decydują się zabrać ze sobą swojego czworonoga. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nieodpowiednie podejście do podróżowania samochodem z pupilem może być niebezpieczne. W jaki sposób przygotować siebie i zwierzę do wyjazdu?

Przed wyruszeniem w drogę powinniście przede wszystkim dowiedzieć się, jak pies lub kot reagują na jazdę samochodem. Nie chodzi tylko o stres związany z nową sytuacją (dotyczy to głównie kotów), ale także o ewentualne problemy żołądkowe spowodowane chorobą lokomocyjną.

Przyzwyczajaj od początku

Reklama

Nie jest istotne, czy dopiero wzięliście szczeniaka lub kociaka z hodowli, czy adoptowaliście schroniskowego nieszczęśnika - w obu przypadkach, jeśli zależy wam na wspólnych podróżach ze zwierzakiem, powinniście zacząć stopniowe przyzwyczajanie go do coraz dłuższych tras.

W przypadku czworonogów po przejściach może to być dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne, jednak zwierzęta, zwłaszcza psy, zazwyczaj dają się w końcu przekonać.

Przyzwyczajanie powinniście rozpocząć od zapoznania milusińskiego z transporterem lub klatką "na sucho". To znaczy, że oswajanie zwierzęcia z tym rekwizytem należy zacząć jeszcze w domu, między innymi poprzez zostawianie otwartych drzwiczek i podawanie posiłków wewnątrz.

Gdy wasz pupil zaczyna dobrze reagować na klatkę lub transporter, nie przeszkadza mu zamykanie drzwiczek na coraz dłużej, możecie zacząć zabierać go na krótkie wyprawy. Po jakimś czasie stres związany z nowymi bodźcami minie, a zwierzak w końcu się uspokoi.

Jeśli jednak nie uda się wam przekonać swojego czworonożnego przyjaciela do podróżowania samochodem, a nie macie wyboru i musicie zabrać go ze sobą, warto skonsultować się z weterynarzem, który doradzi wam w jaki sposób ograniczyć stres związany z wycieczką.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

- Podróż ze zwierzęciem to nie zawsze kwestia wyboru czasami po prostu konieczność. Decydując się na zwierzę powinniśmy od razu pomyśleć o sposobie w jaki będziemy je przewozić. Nie wszystkie zwierzęta lubią podróżować, dla wielu jest to duży stres, dlatego odpowiednie zabezpieczenie naszego pupila zapewni nam i jemu spokojną, i bezpieczną podróż - wyjaśnia Radosław Jaskulski, ekspert Skody. -Musimy pamiętać, że zwierzę w sytuacji, gwałtownej, stresowej może zachować się w sposób dla siebie instynktowny a dla nas nieprzewidywalny, być może nawet utrudniający wykonanie prawidłowego manewru na drodze czy przeprowadzenia akcji ratunkowej - ostrzega specjalista.

Wiele osób popełnia bardzo poważny błąd i podróżuje z psami na kolanach, biegającymi po samochodzie, a w najlepszym wypadku trzymając je na luźnej smyczy. W razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, niespodziewanej zmiany pasa ruchu, czy ostrego hamowania takie, zwierzę narażone jest na obrażenia.

Błędem jest także zostawianie transporterów i klatek kennelowych luzem na siedzeniu lub w bagażniku, bez żadnego zabezpieczenia. Powinny być one odpowiednio przypięte, by w razie nagłego zatrzymania nasz czworonożny przyjaciel się nie ucierpiał.

- Nawet najmniejsze zwierzę posiada swoją masę, która w momencie gwałtownego hamowania, uderzenia, wzrasta wielokrotnie i może być przyczyną poważnych urazów pasażerów i samego zwierzęcia - tłumaczy Radosław Jaskulski. - Warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego sposobu przewożenia naszego zwierzaka. Dobre sklepy zoologiczne powinny służyć nam profesjonalną pomocą w tym zakresie - radzi ekspert Skody. 

Hamak ochronny dla psa

Rozwiązaniem, które idealnie nadaje się zwłaszcza dla właścicieli samochodów z niewielkim bagażnikiem, jest hamak ochronny. Montuje się go nad tylnym siedzeniem, pomiędzy oparciami, dzięki czemu pies ma zapewnioną swobodę ruchu, a jednocześnie nie ma możliwości przedostania się na przód samochodu.

Korzystając z hamaka możecie być spokojni o tapicerkę, ponieważ wodoodporna powierzchnia nie tylko zapewni waszemu pupilowi komfortową i stabilną pozycję podczas podróży, ale także ochroni wnętrze samochodu przed ewentualnymi zabrudzeniami i zniszczeniami.

Psie pasy bezpieczeństwa to ostateczność

Ostatnio bardzo popularnym gadżetem wśród psiarzy stały się pasy, dzięki którym psiak może siedzieć w kabinie poza klatką, przypięty jedynie za pomocą szelek do uchwytów pasów bezpieczeństwa. Nie są one jednak polecane przez weterynarzy i behawiorystów, ponieważ wymuszają na pupilu niewygodną pozycję i nie chronią go dostatecznie przed zdarzeniami na drodze.

Pasy co prawda zabezpieczają psa przed wypadnięciem przez przednią szybę w razie ostrego hamowania, jednak w innych przypadkach mogą być dla niego prawdziwym zagrożeniem. W razie nawet niewielkiej kolizji siła odśrodkowa może spowodować uraz klatki piersiowej i kręgosłupa zwierzęcia. Dlatego pamiętajcie, by na psie pasy bezpieczeństwa decydować się dopiero w momencie, gdy nie macie innych możliwości.

Przerwy w podróży

Bardzo istotnym elementem wyjazdu z czworonogiem powinny być przerwy. Zaleca się, by tego typu przystanki robić co około 2-3 godziny, zwłaszcza w przypadku psów.

W czasie postoju psiak powinien mieć możliwość napicia się, załatwienia potrzeb fizjologicznych i pospacerowania, w celu rozprostowania kości. Nie powinno to trwać krócej niż 10 minut. Pamiętajcie także, by nie karmić zwierzęcia tuż przed wyjazdem i w trakcie przerw. W przypadku długich podróży można przygotować dla niego niewielki posiłek, jednak lepiej będzie, gdy właściwą porcję dostanie dopiero po przyjeździe na miejsce.

Jeśli wyruszacie w podróż z kotem, który lubi chodzić na smyczy, także możecie zatrzymać się na chwilę, by pozwiedzał okolicę. W innym wypadku lepiej zostawić go w spokoju i wypuścić z transportera dopiero na miejscu, ponieważ koty dużo gorzej reagują na nowe bodźce.

Dowiedz się więcej na temat: Podróże
Najlepsze tematy