Prawidłowy dobór kosmetyków

Często przeprowadzając konsultację słyszę argumenty: "bo miał ładne opakowanie", "bo był w promocji", "bo ładnie pachniał", "bo koleżanka była zadowolona" itp. Niestety sugerując się innymi względami niż potrzeby skóry, łatwo nieodpowiednim kosmetykiem pogorszyć znacznie stan cery, a nawet doprowadzić do defektów i poważnych powikłań.

maseczka
maseczka123RF/PICSEL
Pamiętaj o odpowiednim doborze kosmetyków
Pamiętaj o odpowiednim doborze kosmetyków123RF/PICSEL

Czy aż tak jest ważne to co nakładamy na skórę? Tak, ponieważ kosmetyki na pewno nie powinny szkodzić skórze i przyczyniać się do powstawania chorób, co jednak przy tak ogromnym asortymencie na rynku produktów kosmetycznych, zdarza się często. Tak naprawdę nie chodzi o złe czy dobre produkty, ale o odpowiednie dobranie ich do danego problemu i potrzeby skóry.

Podstawą doboru odpowiedniego kosmetyku jest wcześniejsza prawidłowa analiza typu skóry, jej potrzeb i preferencji. Jeśli nie radzimy sobie same z taką analizą, najlepiej udać się do wykwalifikowanego kosmetologa, który oceni stan skóry. Jest to pierwszy i najważniejszy krok do właściwej pielęgnacji. Źle postawiona diagnoza może nieść za sobą dobór nieodpowiednich kosmetyków.

Często spotykam się z myleniem nawilżania z natłuszczaniem przy cerze tłustej - panie za wszelką cenę chcą matowić skórę i odtłuszczać cały czas, co skutkuje nadmiernym odwodnieniem naskórka. Efektem tego jest z jednej strony obecność zaskórników i świecenie się powierzchni skóry, a z drugiej strony szorstkość, łuszczenie i szary koloryt naskórka. Skórę tłustą również trzeba nawilżać!! Jest to bardzo ważne.  Po dokładniej i prawidłowej analizie i określeniu potrzeb skóry, należy przyjrzeć się produktom kosmetycznym.

Najczęściej popełniane błędy

Cera sucha

Skóra sucha i przesuszona wymaga kremów silnie nawilżających i natłuszczających. Nie zawsze są one odpowiednio dobrane. Najczęściej kosmetyki stosowane przy tym typie cery, nie zapewniają wystarczającej ochrony przed szkodliwymi czynnikami środowiska, takimi jak promieniowanie UV, wolne rodniki, niesprzyjające warunki atmosferyczne. W efekcie cera sucha ma szary koloryt i tendencje do łuszczenia. To sprawia, że jest jeszcze bardziej podatna na czynniki chemiczne.

Składniki aktywne zawarte w kremach, serum czy maskach mogą wywołać podrażnienia, ponieważ warstwa ochronna naskórka jest uszkodzona. Pojawiają się zaburzenia w strukturze wiązań kolagenu i elastyny, co skutkuje już u młodych osób przyspieszonym powstawaniem zmarszczek. Przy nieadekwatnej pielęgnacji, suchej cerze grozi przeistoczenie się w skórę wrażliwą.

Cera tłusta

Bardzo często spotykanym błędem ze strony kobiet jest mylenie nawilżenia z natłuszczeniem. Posiadanie idealnie matowej cery jest osiągane najczęściej przez permanentne odtłuszczanie, ścieranie i matowienie skóry, bez jej odpowiedniego odżywienia. Efektem jest odwodniony naskórek, zaskórniki i świecenie się powierzchni skóry, co uwypukla jej szorstkość, łuszczenie się i szary koloryt.

Z drugiej strony częstą pomyłką jest stosowanie zbyt tłustych kremów, szczególnie przeciwzmarszczkowych o ciężkiej konsystencji. Zatkane pory zamieniają się w nieapetyczne wągry, krostki, a nawet trądzik. Po pojawieniu się zmian, zastosowanie kosmetyków silnie peelingujących wcale nie rozwiązuje problemu, a tylko go uwypukla. Skóra staje się szara, miejscami szorstka, skłonna do alergii i podrażnień. Cerę tłustą należy nawilżać, by przywrócić prawidłowe wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.

Cera mieszana

Najczęściej to kombinacja cery tłustej z suchą. Może też dojść problem nadwrażliwości. Taka skóra wymaga szczególnej troski, a tym samym kilku kosmetyków. Stosowanie jednego rodzaju preparatu, np. do cery tłustej lub trądzikowej, powoduje wysuszenie skóry na policzkach i w okolicach oczu. Z drugiej strony używanie kosmetyków do cery suchej może przyczynić się do zanieczyszczenia strefy T i spowodowania zmian takich jak zaskórniki i krostki. Doprowadza to do jeszcze większego pobudzenia gruczołów łojowych i tłustej warstwy. Warto zainwestować odrobinę więcej czasu na prawidłową pielęgnację różnych stref odpowiednimi preparatami.

Cera wrażliwa

Jest jedną z trudniejszych w pielęgnacji. Najczęstszym błędem jest nieuwzględnienie wyśrubowanych potrzeb cery. Przypadkowe kosmetyki, które nie zawierają substancji łagodzących i kojących mogą doprowadzić do zaburzenia funkcji bariery hydro-lipidowej naskórka. Cera staje się nienaturalnie wrażliwa i podatna na alergie spowodowane zarówno kosmetykami jak również wywołane niesprzyjającymi czynnikami środowiska, stresem, nieodpowiednią dietą.

Przy wrażliwej skórze należy zwracać baczną uwagę na skład i substancje aktywne, ponieważ wiele z nich może powodować uczulenia. Mycie twarzy zbyt odtłuszczającym lub zasadowym preparatem również może podrażnić wrażliwą cerę. Gorące kąpiele, solarium i leki potrafią pobudzić skórę do nieprzyjemnej dla nas aktywności.

Dla zachowania świeżej i promiennej cery potrzebna jest prawidłowa pielęgnacja i oczyszczanie. O tym, jakie to ważne wiedzą szczególnie kobiety z Kraju Kwitnącej Wiśni. Japonki niosą palmę pierwszeństwa w temacie oczyszczania cery. Przed nałożeniem kremu, potrafią użyć do 8 różnych zmywaczy. Podobno zajmuje to tylko 3 minuty więcej czasu. Poniżej opis kolejnych kroków w pielęgnacji wraz z uwagami.


Demakijaż:

  • mleczko
  • śmietanka
  • olejek
  • płyn micelarny
  • płyn dwufazowy
  • pianka
  • żel  Dostępne środki do demakijażu powinny być dobrane w zależności od potrzeby skóry. Może się zdarzyć, że po demakijażu żelem czujemy dyskomfort w postaci nadmiernego przesuszenia, a do tego towarzyszy nam uczucie ściągnięcia skóry. Wówczas oznacza to, że produkt zbyt agresywnie usunął barierę hydro-lipidową naskórka. Należy wtedy skorzystać z produktów oczyszczających o formule zawierającej składniki nawilżające, czyli mleczka, pianki czy olejki do mycia. Żele do mycia twarzy polecane są w przypadku cer bardzo przetłuszczających się i problemowych (trądzikowych). Dokładne oczyszczenie skóry z  makijażu jest bardzo istotne, szczególnie makijażu oczu. Niedokładny demakijaż może przyczynić się do podrażnień, stanów zapalnych tych okolic. Ponadto większe zanieczyszczenia skóry mogą doprowadzić do symptomów alergii, zaskórników i krostek.

Tonizacja:

  • alkoholowa
  • bezalkoholowa
  • pH neutralne
  • pH zasadowe
  • pH kwaśne Tonizacja służy przywróceniu prawidłowego pH skóry po oczyszczeniu skóry z makijażu i zanieczyszczeń. Tonik również powinien być dobrany do rodzaju skóry. W przypadku skóry suchej zaleca się bardziej zasadowe pH toniku, natomiast przy skórze tłustej - pH bardziej kwaśne. Przy cerze wrażliwej i naczynkowej pH powinno być obojętne. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór toników bezalkoholowych, bogatych w substancje aktywne, łagodzące, stąd  odradza się stosowanie substancji zawierających alkohol. Toniki z alkoholem mają właściwości wysuszające, co może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.

Serum:

  • ampułki
  • koktajle
  • perły Skoncentrowane składniki zawarte w serum mają działanie kierunkowe. Ich skład jest dobierany pod  konkretny problem - przy cerze suchej stawia się na odbudowę warstwy hydro-lipidowej, przy cerze tłustej serum ma działać normalizująco na pracę gruczołów łojowych.

Stosowanie serum, ampułek czy koktajli jest ważne kiedy chcemy skuteczniej i szybciej zwalczyć uporczywy defekt skóry i przywrócić jej zdrowy wygląd. Stężone składniki aktywne stosujemy ściśle wg zaleceń kosmetologa prowadzącego, najczęściej jako intensywna pielęgnacja w określonym przedziale czasu.

Krem:

  • nawilżający
  • odżywczy
  • przeciwzmarszczkowy
  • przeciwtrądzikowy
  • na pękające naczynka
  • do skóry wrażliwej
  • na dzień/noc Dobrze dobrany do potrzeb skóry krem powinien przynosić natychmiastowe uczucie komfortu i oczekiwany efekt. Krem do cery suchej na dzień powinien dobrze nawilżyć i lekko natłuścić skórę. Natomiast od kremu na noc powinnyśmy oczekiwać większej ilości składników lipidowych.

Kremy do cery tłustej na dzień powinny lekko zmatowić i nawilżać. Nocna wersja kremu ma za zadanie mocno nawilżać i działać regulująco na pracę gruczołów łojowych, dzięki zawartym substancjom aktywnym. Nie powinnyśmy używać kremów typowo matujących na noc. Takie działanie może przynieść zupełnie odwrotny skutek i jeszcze bardziej zaburzyć pracę gruczołów łojowych.

Maska:

Poza korzystaniem ze profesjonalnych masek w gabinecie kosmetycznym warto jest mieć w domu maseczki do samodzielnego nakładania. Maski "bankietowe"  są idealnym sposobem na ekspresową poprawę wyglądu przed ważnym wyjściem. Maski te w swoim składzie mają substancje silnie nawilżające, napinające i rozświetlające, dzięki czemu osiąga się efekt szybkiego "liftingu".

Do skóry suchej poleca się, maski zawierające algi, kwas hialuronowy czy chitozan. Mocno nawilżające, specjalnie dobrane składniki aktywne jak i cenne lipidy różnego pochodzenia, mają działanie silnie regenerujące. Przy cerach tłustych doskonale sprawdzają się różnego rodzaju glinki i błota mineralne, które regulując nadmiar wydzielanego sebum, oczyszczają i wygładzają naskórek.

Błędy popełniane podczas codziennej pielęgnacji najczęściej nie wynikają z zaniedbania czy umyślnego działania. Cera zmienia się z wiekiem i z uwagą należy śledzić jej potrzeby i stan. Również sami producenci, zamiast umieszczać rzetelny opis, umieszczają przepisowe minimum. Ich staraniem jest zwrócenie naszej uwagi na wygląd opakowania i zapach specyfiku, a nie jego prawdziwe właściwości. Prawidłowych i wyczerpujących informacji próżno też szukać w reklamach, w których kuszą do zakupu osoby z show-biznesu.

Przeprowadzając setki konsultacji kosmetologicznych bardzo często widzę skutki nieprawidłowej pielęgnacji domowej oraz złego doboru kosmetyków. Brak prawidłowych i rzetelnych informacji  na opakowaniach, w reklamach i przy sprzedaży kosmetyków powoduje nieodpowiednią pielęgnacje cery. Często trudzimy się nakładając masę różnych preparatów, kremów, masek, ampułek itp. a efekty pielęgnacji są mało widoczne. Po kilku takich próbach i częstych podrażnieniach, zniechęcamy się do jakiejkolwiek pielęgnacji. Efekt zobaczymy za kilka lat... na własnej skórze niestety!

Jeśli zatem mają panie jakiekolwiek wątpliwości odnośnie używanych kosmetyków zachęcam do skorzystania z fachowej porady. Poznanie swojej skóry to połowa sukcesu.

Paulina Dziedzic
kosmetolog specjalista w dziedzinie peelingów chemicznych i ich zastosowania w dermatologii i kosmetyce estetycznej

Klinika Urody LAIME
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas