Reklama

Żegnajcie przebarwienia

Podpowiadamy, co robić, by na twojej skórze nie pojawiły się ciemne plamki, i jak w razie potrzeby się ich pozbyć.

Ciążowe przebarwienia mogą wyglądać jak nieco większe piegi albo przybierać postać rozległych plam. Zdarza się, że rozkładają się symetrycznie po obu stronach twarzy, wokół ust, na czole i skroniach. Mówi się wtedy o tzw. masce ciążowej, bo kobieta wygląda wówczas tak, jakby założyła maskę. Czasem przebarwienia mogą pojawić się również na rękach, tułowiu czy dekolcie.

- Przyczyną powstawania tych nieestetycznych zmian jest ciążowa burza hormonalna. To ona sprawia, że melanocyty (komórki znajdujące się w skórze, które produkują barwnik - melaninę) pracują intensywniej i silniej reagują na działanie promieni słonecznych. Dlatego przyszła mama powinna dbać o to, by odpowiednio chronić skórę przed słońcem - mówi Agnieszka Mienik, kosmetolog.

Reklama

Specjalista radzi

Nasz ekspert podpowiada, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie mieć cerę bez skazy.

1 Stosuj kosmetyki z filtrem.

Wybieraj kremy na dzień, bazy pod makijaż czy fluidy zawierające filtry, które będą chronić twoją skórę przed działaniem promieni słonecznych. Pamiętaj jednak, że filtry zawarte w kremach działają średnio przez 2-3 godziny. Jeśli więc zamierzasz w słoneczny dzień przebywać dłużej na dworze, koniecznie zabierz krem ze sobą i posmaruj się nim ponownie.

2 Regularnie złuszczaj naskórek.

Stosowanie peelingów raz w tygodniu może zapobiec pojawieniu się przebarwień. Jeśli masz bardzo suchą i wrażliwą skórę, wybieraj peelingi enzymatyczne, które działają łagodniej od tych z drobinkami.

3 Zafunduj sobie kurację wybielającą.

Jeśli mimo wszystko nie udało ci się uniknąć przebarwień, podczas ciąży możesz stosować kremy, żele czy serum rozjaśniające tego typu zmiany (unikaj tylko tych, które zawierają retinol lub wit.C). Po urodzeniu dziecka przebarwienia mogą znacznie się zmniejszyć lub stać się jaśniejsze. Powinno to nastąpić, gdy skończysz karmić piersią i organizm wróci do hormonalnej równowagi.

4 Po porodzie pomyśl o zabiegu.

Jeśli przebarwienia jednak pozostały, skorzystaj z mocniejszych zabiegów (np. lasera, peelingów z kwasami owocowymi).

Konsultacja: Agnieszka Mienik, kosmetolog z gabinetu kosmetyki pielęgnacyjnej i leczniczej "Estetyka" (www.bezpiecznakosmetyka.pl). Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: przebarwienia | skóra | ciąża | poród | kosmetyczka | uroda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy