Mam dziecko i... co dalej?

Nowo narodzone dziecko

Gratulacje, zostałaś mamą! Teraz rozpoczyna się Wasza wspólna podróż.

Instynktowne zachowania twojego dziecka pojawią się, gdy po raz pierwszy zacznie ono szukać pożywienia. Uważa się, że instynkty te stymuluje tak zwany kontakt "skóra do skóry", który zachęca dziecko do szukania i ssania piersi zwykle w ciągu dwóch pierwszych godzin po porodzie. Wykorzystaj ten czas na spokojne przebywanie z dzieckiem, poznawanie się nawzajem i cierpliwie zaczekaj, aż malec da znać, że jest gotowy do jedzenia.

Reklama

Możesz mieć pewność, że w twoich piersiach jest dokładnie tyle pokarmu, ile na początku potrzebuje twoje dziecko. To pierwsze mleko, tak zwana siara, zawiera całe mnóstwo składników odżywczych wzmacniających odporność. Jeśli twoje dziecko zacznie ssać pierś w ciągu pierwszej godziny lub dwóch, wzrasta prawdopodobieństwo, że także później nie będzie miało z tym problemów.

Dzieci rodzą się z kilkoma odruchami, czyli zachowaniami mimowolnymi, które pomagają im odnaleźć pierś i zacząć ssać. Bardzo ważne są następujące dwa odruchy związane z karmieniem:

Odruch szukania

Odruch ten wywoływany jest poprzez dotknięcie policzka lub okolicy ust dziecka. Malec odwraca wówczas głowę w kierunku bodźca, otwiera usta i wygląda, jak gdyby szukał czegoś, co można ssać. Gdy przytrzymasz dziecko we właściwej pozycji do karmienia, z twarzą zwróconą w kierunku piersi, zacznie dotykać ustami twoją pierś i brodawkę, szeroko otwierając buzię i usiłując się przyssać.

Odruch ssania

Odruch uruchamia się, gdy brodawka dotknie podniebienia dziecka. Ssanie działa na niemowlęta uspokajająco, choć niektóre z nich lubią ssać bardziej niż inne, niekoniecznie tylko wtedy, gdy są głodne.

Rozpoczęcie karmienia

Bardzo często wystarczy jedynie przytrzymać dziecko w wygodnej do karmienia pozycji, a ono samo będzie wiedziało, co dalej robić. Ważne, by malec szeroko otworzył buzię i złapał całą brodawkę wraz z większą częścią otoczki. Jeśli wszystko idzie dobrze, po prostu zdaj się na instynkt swojego dziecka. Jeżeli jednak napotykasz jakieś trudności z rozpoczęciem karmienia, to w następnym rozdziale znajdziesz mnóstwo przydatnych wskazówek i ilustracji.

Jeśli dziecko ssąc pierś sprawia ci ból, wsadź w kącik jego ust swój mały palec, by puściło pierś i spróbuj przystawić je ponownie. Część niemowląt po raz pierwszy przystawionych do piersi chce ssać dość długo, inne natomiast przestają już po 5 minutach. Każde dziecko jest inne, jednak jeśli twoje puściło pierś dość szybko, spróbuj podać mu ją ponownie.

Na tym etapie przystawiaj dziecko do piersi, gdy tylko tego zechce. Noworodki należy karmić często, średnio nawet 8-12 razy na dzień, czasem mogą jednak być zbyt śpiące by jeść i trzeba je do tego zachęcać. Jak przystawić dziecko do piersi i rozpocząć karmienie

Jak przystawić dziecko do piersi i rozpocząć karmienie

1. Głowa i tułów dziecka powinny znajdować się w jednej linii

2. Trzymaj dziecko blisko siebie: brzuszkiem do twojego brzucha

3. Aby nakłonić dziecko do otwarcia buzi, dotykaj brodawką jego ust i brody

4. Czubek nosa dziecka powinien znajdować się na wprost twojej brodawki

5. Dziecko instynktownie odchyli głowę do tyłu i szeroko otworzy usta

6. Skieruj brodawkę w taki sposób, by znajdowała się blisko górnej wargi dziecka, a dolna warga sięgnęła jak najdalej od brodawki

7. Przystaw dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka

8. Dziecko zacznie szybko ssać pierś, by wywołać odruch uwalniania pokarmu, a następnie zwolni, gdy mleko zacznie płynąć

Pierwsze karmienia

Żołądek nowo narodzonego dziecka jest bardzo mały (mniej więcej wielkości orzecha laskowego) i może pomieścić zaledwie 1-2 łyżeczki pokarmu - dokładnie tyle, ile wytwarzają twoje piersi na każde karmienie. Pierwszy pokarm - tak zwana siara - jest niezwykle lekkostrawny, nic więc dziwnego, że dziecko często będzie się domagać kolejnej, niewielkiej porcji.

Po kilku dniach ilość wytwarzanego mleka zwiększy się, a żołądek dziecka urośnie do rozmiarów piłeczki ping-pongowej. Gdy twoje dziecko skończy tydzień, jego żołądek osiągnie wielkość kurzego jajka, a twoje piersi będą produkować więcej mleka na każde karmienie (powyżej 10 łyżeczek).

Pierwsze wzorce karmienia

Obecnie zaleca się karmić na żądanie. Staraj się być blisko dziecka, zwłaszcza w pierwszych dniach po urodzeniu, by nie przegapić u niego oznak głodu lub by zachęcać do jedzenia, gdy zamiast mlekiem, bardziej zainteresowane jest spaniem. Wzorce karmienia twojego dziecka mogą od razu być bardzo regularne lub z początku nieco mniej uporządkowane.

Z czasem, gdy oboje nabierzecie wprawy, stopniowo wypracujecie rytm karmienia, który będzie odpowiadał zarówno tobie, jak i dziecku. Nie musisz się obawiać, że rozpuścisz swoje dziecko lub je przekarmisz, a więc odpręż się i korzystaj z tego wyjątkowego czasu, który spędzacie razem.

Właściwa technika karmienia

Karmiąc piersią masz do wyboru kilka pozycji, między innymi:

Kołyska - pozycja klasyczna

Pozycja, którą najczęściej stosują doświadczone w karmieniu piersią mamy. Oprzyj dziecko na prawym ramieniu, jeśli chcesz podać prawą pierś lub na lewym, jeśli będziesz karmić je lewą. Dziecko powinno być zwrócone przodem do ciebie ("brzuch do brzucha"). Kiedy malec szeroko otworzy usta w poszukiwaniu piersi, przysuń go bliżej, aby mógł złapać brodawkę wraz z otoczką, wypełniając nią całą buzię.

Pozycja krzyżowa

Warto wypróbować tę pozycję, jeśli masz trudności z przystawieniem dziecka do piersi. Oprzyj dziecko na ręce przeciwnej do piersi, którą chcesz karmić. Dopilnuj, by dziecko leżało na boku ("brzuch do brzucha"). Podtrzymuj ręką plecy, kark i ramiona dziecka, pozwalając mu odchylić głowę do tyłu. Wolną ręką (po stronie piersi, którą karmisz) przytrzymaj pierś. Kiedy dziecko zacznie szukać piersi i szeroko otworzy buzię, szybko przysuń je do siebie, by mogło się przyssać.

Spod pachy

Przytrzymaj dziecko pod ramieniem po tej samej stronie co pierś, którą chcesz karmić. Pozycja ta jest szczególnie zalecana w przypadku kobiet o dużych piersiach, po cesarskim cięciu, lub gdy dziecko jest bardzo małe. Znalezienie najwygodniejszej dla ciebie pozycji jest bardzo ważne, ponieważ zdecydowanie ułatwi ci to przystawienie dziecka do piersi. Którąkolwiek pozycję wybierzesz, upewnij się, że dziecko ma możliwość lekko odchylać głowę do tyłu podczas karmienia.

Na leżąco

Wypróbuj karmienie w pozycji leżącej. Połóż się na boku i ręką znajdującą się na górze przytrzymuj dziecko blisko swojego ciała, twarzą do siebie. Jest to pozycja szczególnie przydatna nocą, ale także w dzień, gdy podczas karmienia chcesz nieco wypocząć. 

Karmienie bliźniąt

Jeśli twoje bliźniaki jedzą o różnych porach, odpowiednia będzie każda z opisanych wyżej pozycji. Jednakże, kiedy nabierzesz wprawy, możesz także wypróbować pozycję "spod pachy" do jednoczesnego karmienia obu maluchów.

Philips AVENT
Najlepsze tematy