Jak nauczyć dziecko prawidłowo myć zęby

Dzieci uczą się nowych umiejętności przez naśladownictwo. Już rocznemu maluchowi możemy pozwolić na czyszczenie samodzielne zębów, odpowiednio dobraną do jego wieku szczoteczką.

Nauczmy maluchy, że mycie zębów rano i wieczorem jest ich obowiązkiem
Nauczmy maluchy, że mycie zębów rano i wieczorem jest ich obowiązkiem© Photogenica

Kiedy wprowadzać pastę do mycia zębów dla najmłodszych? Od momentu pojawienia się pierwszego zęba mlecznego. Specjalne pasty dla dzieci zapewniają klinicznie udowodnioną ochronę przed próchnicą i łagodne czyszczenie. Łagodnie miętowy smak i znane postacie z kreskówek zachęcają dzieci do szczotkowania zębów.

Ważne, by na początku nakładać na szczoteczkę bardzo mało pasty - wielkości ziarna groszku. Zwykło się też mówić, że jest to wielkość porównywalna do najmniejszego paznokcia u rączki dziecka. A dopóki maluszek nie potrafi dokładnie wypłukać pasty, możemy wytrzeć mu ząbki z jej resztek wilgotnym gazikiem.

Jestem sobie przedszkolaczek

Warto tłumaczyć naszym maluchom, dlaczego muszą dbać o zęby. Mówmy do nich językiem, który zrozumieją i nigdy nie straszmy dentystą! Można opowiadać zmyślone na poczekaniu bajki, o tym, dlaczego małe ząbki potrzebują być czyste, można też kupić gotową książeczkę, której bohaterem będzie dziecko w podobnym wieku.

Dziecko w wieku przedszkolnym umie już samodzielnie myć zęby, ale nadal powinno to robić pod nadzorem dorosłych. Pamiętajmy, że ciągle jesteśmy dla naszych pociech największym autorytetem. Pokazujmy im, jak prowadzić szczoteczkę, uświadamiajmy, że nie tylko szorowanie od lewej do prawej jest istotne, ale także ruchy okrężne i czyszczenie zębów od wewnętrznej strony. Niech zobaczą, że język również trzeba czyścić. Niektóre szczoteczki są tak skonstruowane, że myjąc zęby oczyszczamy również policzki, bakterie bowiem osadzają się w całej jamie ustnej.

Dzieci powyżej szóstego roku życia mają do dyspozycji specjalne płyny do płukania jamy ustnej. Zazwyczaj przeznaczone są do stosowania po myciu zębów, ale są i takie, których używa się przed szczotkowaniem. Farbują osad nazębny, na przykład na niebiesko, i dziecko widzi, gdzie powinno szczotkować dokładniej. Jego zadaniem jest usunięcie kolorowych miejsc.

Ilość  i czas

Nie tylko technika mycia jest ważna. By utrzymać zęby w dobrym stanie, pamiętajmy o czasie przeznaczonym na ich mycie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by było to od 2 do 3 minut. Gdy widzimy, że nasze dziecko się nudzi, możemy umilić mu czas śpiewaniem ulubionej piosenki, wcześniej umawiając się z maluchem, że skończy mycie, gdy umilknie piosenka.

Niektórzy rodzice opowiadają, że sprawdzają się małe klepsydry: dziecko myje ząbki dopóki nie przesypie się cały piasek z jednej komory do drugiej.

Kolejną rzeczą, która wpływa na higienę jamy ustnej jest ilość wykonywanych zabiegów. Owszem, najlepiej myć zęby po każdym posiłku, nie zawsze jednak jest to możliwe. Dlatego nauczmy maluchy, że mycie zębów rano i wieczorem jest ich obowiązkiem. I bądźmy tak konsekwentni, by stało się nawykiem. Dzięki temu zaoszczędzimy im cierpienia związanego z nieprzyjemnymi zabiegami stomatologicznymi, które mogą się przytrafić maluchom nie dbającym o zęby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas