Zapalenie dziąseł: Przyczyny i typowe objawy

Statystyki wskazują, że coraz więcej osób zmaga się z zapaleniem dziąseł, zwanym też chorobą przyzębia. Do najbardziej typowych objawów schorzenia zaliczyć należy zaczerwienienia, obrzęki, zapalenia i wrażliwość dziąseł, ból pojawiający się przy ich dotyku, a ponadto utrzymujący się nieświeży oddech i nieprzyjemny smak. W skrajnych przypadkach zapalenie dziąseł może doprowadzić do erozji kości szczęki oraz luzowania zębów i ich wypadania. Co ciekawe, przeprowadzone badania wykazały, że choroby dziąseł są ściśle powiązane ze schorzeniami serca i układu naczyniowego.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

©123RF/PICSEL

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu zapalenia dziąseł, należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Myjąc regularnie zęby nie tylko usuwamy bakterie, ale jednocześnie zapobiegamy tworzeniu się płytki nazębnej. Powstawanie chorób dziąseł może mieć też związek ze zmianami hormonalnymi, towarzyszącymi ciąży, okresowi dojrzewania czy menopauzy oraz wysokim poziomem cukru we krwi, który osłabia nasz układ odpornościowy i wzmacnia rozwój bakterii. Schorzenia dziąseł mogą mieć również podłoże genetyczne.

Oto pięć prostych sposobów na uniknięcie chorób przyzębia:

©123RF/PICSEL

Słona woda

Słona woda zabija bakterie i oczyszcza zainfekowaną powierzchnię dziąseł. Wymieszaj 1 łyżeczkę soli morskiej w szklance ciepłej wody i płucz nią jamę ustną przez około minutę.

Szałwia

Szałwia ma działanie przeciwzapalne oraz oczyszczające i właśnie dzięki tym właściwościom od wieków jest stosowana w celach leczniczych. Posiekaj świeże liście szałwii lub użyj suszonej i potrzyj nią zainfekowane obszary. Możesz ją dodatkowo wymieszać z solą morską.

Kurkuma

©123RF/PICSEL

Kurkuma posiada silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antyoksydacyjne. Pomaga także w gojeniu ran. Wymieszaj łyżeczkę kurkumy w proszku z wodą lub użyj świeżego korzenia kurkumy, a następnie tak przygotowaną pastą szczotkuj zęby (najlepiej miękką szczoteczką).

Olej

Stosowanie oleju pomaga oczyszczać zainfekowane obszary i zachować w zdrowiu zęby oraz dziąsła i sprzyja gojeniu się ran. Weź łyżeczkę oleju kokosowego, sezamowego lub słonecznikowego i płucz nim usta przez kilka minut, skupiając swoją uwagę na zainfekowanych miejscach. Na koniec wypluj, a następnie wypłucz usta ciepłą wodą.

Soda oczyszczona

Jako alternatywy dla pasty do zębów możesz użyć też sody oczyszczonej. Pamiętaj tylko, że ze względu na to, że jest ona wysoko ścierna, powinna być stosowana w połączeniu z oliwą z oliwek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas