Storczyki: Czym je najlepiej podlewać i wzmacniać?

Kuszące efektownym wyglądem storczyki niezmiennie plasują się w czołówce najbardziej lubianych i najchętniej kupowanych kwiatów doniczkowych. Niestety, ich codzienna pielęgnacja do łatwych zadań nie należy i mimo najszczerszych chęci czy stosowania rozmaitych zabiegów wolno rosną, słabo kwitną albo po prostu marnieją. Najczęściej błąd tkwi w nieodpowiednim podlewaniu. Storczyki nie cierpią nadmiaru wody, która odkłada się na dnie doniczki. Bardzo zaszkodzi im też kranówka naszpikowana wapniem, chłody, przeciągi i brak regularnego zasilania. Jak zatem najlepiej nawadniać orchidee? Dlaczego warto wykorzystać do ich wzmacniania czosnek, drożdże i piwo? Odpowiedź na te inne pytania można znaleźć poniżej.

Storczyk nie lubi kranówki
Storczyk nie lubi kranówki ©123RF/PICSEL

Storczyki najlepiej rośną na przepuszczalnej glebie

Storczyk ma wymagania
©123RF/PICSEL

Storczyki pochodzą z krajów egzotycznych, dlatego w uprawie domowej trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, czyli specjalnie dobrane podłoże, wilgotne powietrze, adekwatną temperaturę, dostęp do światła i regularne nawadnianie. Ale po kolei. Najlepszym wyborem - jeśli chodzi o glebę - jest mieszanka na bazie kory sosnowej, łupin kokosa, keramzytu, węgla, i torfu. Główne kryterium to przepuszczalność - podłoże powinno umożliwiać korzeniom rośliny odpowiednie napowietrzenie i jednocześnie zabezpieczać przed magazynowaniem nadmiaru wody.

Stanowisko, w którym wzrasta storczyk, też nie może być przypadkowe. Roślina powinna mieć nieskrępowany dostęp do światła. W przeciwnym wypadku na jej liściach pojawią się czarne plamy. Niemniej jednak zbyt ostre promienie też jej zaszkodzą i spowodują żółknięcie.

Storczyki lubią "kąpiele"

Zabiegiem pielęgnacyjnym, który trzeba przeprowadzić w odpowiedni sposób, jest także podlewanie storczyków. Oczywiście, można nawadniać je tradycyjnie, czyli wlewać wodę do doniczki, jednocześnie dbając o to, aby woda nie zalegała na dnie podstawki i powtarzać czynność dopiero wtedy, gdy podłoże i korzenie przeschną. (Najlepiej co siedem-dziesięć dni). Jednak w przypadku storczyków, ogrodnicy zalecają bardziej kąpiele. Doniczkę z rośliną wystarczy wsadzić (do połowy jej wysokości) do miski z wodą na ok. 15 – 30 min. (Czas kąpieli trzeba dostosować do wieku storczyka. Młodsze okazy chłoną wodę wolniej, dlatego powinny być moczone dłużej). Warto pamiętać, że swoistym barometrem kondycji storczyka jest kolor jego korzeni. Zielone są dowodem na to, że roślina otrzymała odpowiednią ilość płynów, białe świadczą o braku nawodnienia, a ciemne to oznaka gnicia.

Kranówka bardzo źle działa na orchidee

Storczyk wymaga zasilania
©123RF/PICSEL

Całkowity brak kwiatów albo słabe kwitnięcie storczyków to także konsekwencja niewłaściwego podlewania. Orchidee to rośliny bardzo wrażliwe i ich delikatnym korzeniom zaszkodzi woda czerpana prosto z kranu, która jest twarda i zwykle obfituje w wapń. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie deszczówka. Jeśli jednak istnieje problem z jej zbieraniem, to do podlewania storczyków warto użyć wody kranowej zmieszanej w równych proporcjach z wodą destylowaną z dodatkiem kilku kropel cytryny. Warto też pamiętać, że odmiany storczyków o wielu napowietrznych korzeniach wymagają codziennego zraszania. Z kolei najbardziej właściwą porą na podlewanie orchidei jest poranek, gdy słońce jeszcze mocno nie operuje i krople wody na korzeniach, łodyżkach czy liściach zdążą wyschnąć. (Nawadnianie nocne sprzyja rozwojowi chorób grzybowych).

Wywar z czosnku sprawi, że storczyk bujnie zakwitnie

Orchidee wymagają regularnego nawożenia i w sklepach ogrodniczych można dostać gotowe preparaty. Ale nie tylko one spełniają swoje zadanie i okazują się pomocne w uprawie. Bujny wzrost i obfite kwitnienie storczyków wspierają także domowe środki - przede wszystkim wyciąg na bazie czosnku. Naturalny antybiotyk obfituje w cenne składniki odżywcze, takie jak potas, magnez, miedź, żelazo, chrom czy selen, a dzięki zawartości związków siarki wykazuje właściwości antybakteryjne czy przeciwgrzybicze i zapobiega rozwojowi chorób roślin. Do przyrządzenia wywaru potrzebny będzie litr ciepłej wody (o temperaturze około 30 - 35 stopni Celsjusza) i trzy ząbki czosnku. Ten ostatni trzeba zmiażdżyć przez praskę albo zblendować, dodać do słoika z wodą, zabezpieczyć i odstawić na dobę. Następnego dnia w gotowym roztworze należy zamoczyć doniczkę (do połowy wysokości) ze storczykiem. Zabieg powinien trwać około pół godziny. Warto pamiętać, że wywar z czosnku musi być świeży. Może być przechowywany maksymalnie przez dwa dni w lodówce.

Wykorzystaj rozwór z drożdży, storczyk pokryje się kwiatami

Storczyki lubią drożdże
©123RF/PICSEL

Dobroczynne działanie przyniesie także zasilanie storczyków wyciągiem z drożdży. Zawarte w nich witaminy z grupy B wspomogą wzrost i intensywne kwitnienie rośliny. 50 g drożdży należy rozpuścić w 5 litrach wody i odstawić na tydzień w otwartym pojemniku - tak, aby mogły przefermentować. Gdy roztwór będzie gotowy, należy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:1, przelać do miski i zanurzyć w nim doniczkę ze storczykiem. Zabieg powinien trwać nie dłużej niż pięć minut. Należy stosować go raz w miesiącu.

Piwna kuracja na dorodne liście

Wielu miłośników - także wśród ogrodników - ma metoda polegająca na wzmacnianiu storczyków... jasnym piwem. Dzięki niej liście rośliny zyskują dorodny wygląd. Trunek należy zmieszać w proporcji 1:25 z wodą i dopiero podlać storczyki. Zabieg należy powtarzać maksymalnie raz w miesiącu. Wacikiem nasączonym w jasnym piwie warto też co jakiś czas przecierać liście storczyków. Zyskają piękną zieloną barwę i będą piękne błyszczeć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas