Kot ekscytuje się na ich widok? Sprawdź, czy są dla niego bezpieczne

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Wielu właścicieli kotów zauważa, że ich pupile z ekscytacją reagują na oliwki. Nieważne, czy są zielone, czy czarne, ale sam zapach działa już na mruczki bardzo pobudzająco. Kot na widok tego soczystego owocu może się donośnie dopominać o to, aby został mu podany do zjedzenia, choć na pewno nie spałaszuje go od razu. Dlaczego tak się dzieje? Czy kot może jeść oliwki? Czy są dla niego bezpieczne? Przekonajmy się.

Kot na widok oliwek może być bardzo podekscytowany. Czy zatem może je jeść?
Kot na widok oliwek może być bardzo podekscytowany. Czy zatem może je jeść?123RF/PICSEL

Dlaczego kot reaguje na oliwki?

Niektóre koty bardzo żywo reagują na oliwki w domu. Już nawet po otworzeniu słoiczka mruczek może przybiec do kuchni i miauczeniem dopominać się o to, aby dostać ten mały owoc. Niektórzy oczywiście ulegają prośbom kota i widzą, że z zainteresowaniem zwierzę może się najpierw oliwką bawić, czasami się o nią ocierać, by później zjeść ją ze smakiem. Wiadomo, że koty domowe mogą lubić zjadać coś, co nie jest podawana na co dzień do miseczki, ale wielu opiekunów może się dziwić zainteresowaniem oliwkami. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego koty lubią oliwki?

Wiele osób przypuszcza, że to zasługa nepetalaktonu - substancji obecnej w kocimiętce, która również powoduje żywą reakcję u kota. Trzeba wiedzieć jedno: nie każde zwierzę czuje zainteresowanie kocimiętką i oliwkami. Niektóre koty mogą przechodzić obok niej obojętnie i w ogóle nie reagować na ich widok. 

Czy kot może jeść oliwki?

Skoro wiemy już, że zwierzęta czasami bardzo donośnie dopominają się o te owoce, to czas dowiedzieć się, czy koty mogą jeść oliwki. Okazuje się, że nie ma ku temu przeciwwskazań, ponieważ nie są dla naszego podopiecznego toksyczne. Mogą je jeść, o ile zwierzęta je lubią i nie występują u nich działanie niepożądane, takie jak reakcja alergiczna, wymioty i biegunka. Chcemy podać kotu oliwkę? Warto pilnować, aby nie miała w środku pestki, a najlepiej była przekrojona na mniejsze kawałki, by zminimalizować ryzyko udławienia się łapczywego kota.

Oliwki dla kota? O tym musisz pamiętać

Wiadomo już, że kot może jeść oliwkę i jest dla niego całkowicie bezpieczna. Wiedzieć trzeba jednak, że czasami sklepy w swoim asortymencie podaję te owoce nadziewane różnymi dodatkami oraz są w aromatycznych przyprawach, a te mogą być już dla naszego mruczka szkodliwe. Jeśli już chcemy podać kotu oliwkę, lepiej sięgnąć tę bez dodatków i opłukaną z zalewy.

Oliwki mogą być jedzone przez kota, ale w racjonalnych ilościach
Oliwki mogą być jedzone przez kota, ale w racjonalnych ilościach123RF/PICSEL

Jeśli nie ma przeciwwskazań, czyli kot dobrze reaguje na oliwki w swojej diecie, można mu je podawać, ale warto zachować umiar. Nie mogą one zdominować kociego menu ze względu na obecność soli. Dlatego kot może zjeść np. jedną w tygodniu bez obaw o jego zdrowie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>
Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>/CanvaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas