Kiedy ciąć bukszpan? Termin ma znaczenie dla bujnego wzrostu rośliny

Opracowanie Karina Kowalska

Bukszpan jest krzewem często wybieranym przez ogrodników ze względu na swój spektakularny wygląd. Ten bujny krzew ma błyszczące, zielone i gęste listki. Co jednak zrobić, aby bukszpan był zagęszczony i zdrowy? Jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych to przycinanie, które należy wykonywać umiejętnie, o odpowiedniej porze. Poznaj terminy i technikę cięcia bukszpanu.

Kiedy i jak często obcinać bukszpan?
Kiedy i jak często obcinać bukszpan?123RF/PICSEL

Jak i kiedy obcinać bukszpan?

Jeśli chcemy, aby bukszpan rozwijał się zdrowo i był zagęszczony, to koniecznie musimy go obcinać. Uniwersalną zasadą jest obcinanie krzewu dwa razy w roku:

  • na wiosnę - najlepiej w kwietniu, jednak w przypadku, gdy zima była krótka i niezbyt mroźna, a wiosna przyszła wcześniej, możemy wykonać tę czynność już w marcu;
  • w połowie lata - najlepiej w pierwszej połowie sierpnia.

W połowie lata należy przycinać bukszpan o około 1/3 jego długości. Jeśli chcemy uzyskać konkretny kształt bukszpanu, to powinniśmy przycinać roślinę w inny sposób. Przykładowo dla uzyskania żywopłotu obcinamy krzew od góry. W przypadku formowania w konkretny kształt obcinamy bukszpan z każdej strony. Wiele osób decyduje się na kształt kuli i wtedy nadajemy go od samego początku, tuż po posadzeniu rośliny.

Bukszpan należy obcinać sekatorem lub nożycami ręcznymi. Wykonywanie tej czynności tępymi narzędziami spowoduje uszkodzenie pędów i zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych. Bukszpan najlepiej obcinać w pochmurny dzień, ponieważ słońce osłabia krzewy. Po tym zabiegu warto obficie podlać roślinę i zasilić ją niewielką ilością nawozu

Co zrobić, żeby bukszpan szybciej rósł?

Bukszpan będzie szybciej rósł, jeśli pobudzimy go do zagęszczenia, czyli wypuszczenia dużej ilości młodych przyrostów. Należy zatem wykonać cięcie formujące. Na czym ono polega?

Cięcie formujące, czyli formowanie bukszpanu polega na skracaniu młodych pędów o ponad połowę ich długości. Czynność tę wykonujemy w pierwszym roku po posadzeniu krzewu i w drugim roku w marcu. W kolejnych latach na początku sezonu wegetacyjnego skracamy długie gałązki nad młodymi pędami bocznymi i obcinamy suche pędy.

Bukszpan najlepiej obcinać dwa razy w roku: na wiosnę oraz latem.
Bukszpan najlepiej obcinać dwa razy w roku: na wiosnę oraz latem. 123RF/PICSEL

Jak odmłodzić stary bukszpan?

Stary bukszpan możemy odmłodzić za pomocą umiejętnego obcinania. W trakcie wiosennego cięcia, jeśli krzew osiągnął wystarczającą wysokość, należy ciąć go bardziej intensywnie, skracając całe, jednoroczne przyrosty pędów.

Pamiętajmy, że stary bukszpan ma grube i zdrewniałe pędy, które inaczej reagują na cięcie niż te w młodych krzewach. Z tego względu w trakcie drugiego cięcia latem powinniśmy je podcinać, a nie ciąć jednorazowo i drastycznie. Wszystko po to, aby uniknąć ubytków szpecących bukszpan.

CZYTAJ TAKŻE:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas