Jakie kwiaty wysiewa się w styczniu? Sprawdź, co warto zrobić po Nowym Roku

Styczeń to wbrew pozorom dobry czas na wysiew nasion kwiatów. Dzięki temu będziemy mogli wcześniej cieszyć się ich wyglądem i zapachem w naszym ogrodzie. Sprawdź, jakie nasiona można siać w styczniu i jak o nie zadbać, aby dobrze się rozwijały.

Wysiew kwiatów w styczniu wymaga  odpowiedniego przygotowania
Wysiew kwiatów w styczniu wymaga odpowiedniego przygotowania123RF/PICSEL

  • Kwiaty, które wysiewa się w styczniu są zazwyczaj okazami jednorocznymi.
  • Rośliny zaczną kiełkować już po kilkunastu dniach.

Jakie nasiona kwiatów siać w styczniu?

Styczeń to czas, kiedy możemy wysiewać nie tylko warzywa, ale również wiele nasion kwiatów. Należą do nich przede wszystkim rośliny jednoroczne, które potrzebują dużo czasu na zakwitnięcie.

Wysiewając nasiona kwiatów na początku stycznia, można zdecydowanie przyspieszyć okres ich kwitnienia. Sprawi to, że będą one o wiele wcześniej zdobić nasz ogród, praktycznie od razu po przesadzeniu ich do gruntu.

Jakie byliny siać w styczniu?

Jednak nie wszystkie kwiaty mogą być już wysiewane wraz z początkiem roku. Bardzo popularne są  kwitnące rośliny jednoroczne, które właśnie ze względu na długi okres wegetacji wysiewa się jak najwcześniej. Do bylin, które sieje się w styczniu należą:

  • Dalia,
  • Begonia,
  • Heliotrop peruwiański,
  • Pelargonia,
  • Szałwia błyszcząca,
  • Werbena ogrodowa,
  • Lobelia przylądkowa,
  • Petunia ogrodowa,
  • Żeniszek meksykański.
Pelargonie również można wysiewać już w styczniu
Pelargonie również można wysiewać już w styczniu123RF/PICSEL

Wysiewanie kwiatów w styczniu - o tym pamiętaj

Przeprowadzając styczniowy wysiew nasion, musimy pamiętać o kilku ważnych regułach, dzięki którym nasze rośliny będą się dobrze rozwijały. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią ilość światła. Niektóre rośliny nie potrzebują go wiele, ale niedobór może być dla nich niebezpieczny. Dbając o doświetlanie młodych roślin, należy stawić doniczki na parapecie lub blisko innych naturalnych źródeł światła. Dodatkowo można im dostarczać więcej światła za pomocą lamp, ale do tego będą potrzebne specjalne lampy typu LED Grow, emitujące strumień światła o określonej barwie, który imitować ma światło dzienne.

Musimy też pamiętać o tym, że w styczniu wysiewamy nasiona kwiatów, które preferują różne warunki termiczne, dlatego trzeba zadbać o dopasowanie do konkretnych upodobań. Jeśli nie mamy takie możliwości, warto ustawić optymalną temperaturę, jaką jest około 20 stopni Celsjusza.

Oprócz tego wszystkie wysiewane w styczniu nasiona wymagają dobrego podłoża, które umożliwi im czerpanie niezbędnych do rozwoju składników odżywczych. Warto wyposażyć się w specjalne podłoże lub ziemię uniwersalną dobrej jakości. Najważniejsze, aby nie była ona zbyt kwaśna.

Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują dobrego podłoża
Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują dobrego podłoża123RF/PICSEL

Jak wysiewać nasiona?

Wysiewając nasiona kwiatów w styczniu, musimy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Do wysiewu najlepiej użyć małych pojemników lub doniczek do rozsad. Powinny być one wypełnione ziemią lub specjalnym podłożem.

Większe nasiona należy przysypać warstwą ziemi dwukrotnie grubszą niż wielkość nasiona. Natomiast te mniejsze trzeba tylko wcisnąć głębiej do gruntu i na wierzchu posypać cienką warstwą piasku. Wysiane w ten sposób nasiona podlewamy konewką ze zraszaczem, aby nie wypłukać nasion.

Chcąc zapewnić odpowiednią wilgotność roślinom, warto przykryć rozsady folią lub szkłem. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby pod przykryciem nie pojawiła się nadmierna wilgoć, która mogłaby powodować choroby grzybowe.

Na kiełki roślin nie trzeba długo czekać
Na kiełki roślin nie trzeba długo czekać123RF/PICSEL

Po kilkunastu dniach rośliny zaczną kiełkować, a po upływie około miesiąca pojawią się pierwsze listki. Należy wtedy regularnie sprawdzać, czy listki nie rosną zbyt gęsto i ewentualnie je przerzedzać. Kiedy rośliny osiągną już większe rozmiary, to w drugiej połowie maja można zacząć planowanie sadzenia roślin do gruntu.

Czytaj również:

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas