Jak zrobić maść z babki leczniczej?

Babka lancetowata, zwana leczniczą, to roślina rosnąca niemal w całej Polsce i przez wielu uznawana za uciążliwy chwast. Tymczasem babkę od wieków wykorzystuje się w medycynie ludowej i ziołolecznictwie ze względu na jej cenne właściwości prozdrowotne. Przygotowuje się z niej nie tylko skuteczny syrop na kaszel, ale też maść na ukąszenia komarów, pająków i węży, użądlenia os i szerszeni czy też inne ugryzienia owadów. Babka lancetowata pomoże też na egzemę, łuszczycę, żylaki, a także różnego rodzaju oparzenia. Jak zrobić maść z babki leczniczej? Jak ją stosować?

Maść z babki lancetowatej pomaga na ukąszenia i ugryzienia
Maść z babki lancetowatej pomaga na ukąszenia i ugryzienia123RF/PICSEL

Na co pomoże maść z babki lancetowatej?

Babka lancetowata to roślina, która wykazuje wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Znana jest przede wszystkim z tego, że pomaga uporać się z kaszlem i schorzeniami górnych dróg oddechowych. Ma jednak jeszcze wiele innych zalet. Sporządza się z niej maść, która działa antybakteryjnie, kojąco i łagodząco na podrażnioną skórę. Preparat pomaga na ukąszenia owadów, np. komarów czy pająków, użądlenia os i szerszeni oraz inne ugryzienia. Doskonale niweluje obrzęk i ból. Maść z babki leczniczej można również stosować na oparzenia słoneczne lub pieluszkowe, owrzodzenia, żylaki, a także trudno gojące się rany i skaleczenia. To nie koniec zastosowań tego genialnego produktu. Środek korzystnie wpływa również na kondycję skóry, dobrze ją nawilża natłuszcza. Pomoże też zwalczyć wysypki, liszaje, a nawet złagodzić objawy łuszczycy i egzemy. Maść można zakupić w aptece lub przyrządzić samodzielnie w domu.

Jak zrobić maść z babki lancetowatej?

123RF/PICSEL

Przepis na maść z babki lancetowatej jest niezwykle prosty. Potrzebne składniki to jedna szklanka świeżych, posiekanych liści babki leczniczej, półtora szklanki oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, jedna łyżka i jedna łyżeczka startego wosku pszczelego oraz pół lub jedna łyżeczka olejku rozmarynowego lub olejku z drzewa herbacianego.

Liście babki najlepiej zbierać od maja do września, w suchy i słoneczny dzień. Babki nie należy zbierać z terenów spryskanych chemikaliami, centrów miast, okolic zakładów przemysłowych, autostrad i wysypisk śmieci. Części, które wyglądają na zniszczone i chore, należy wyrzucić. Liście trzeba umyć dokładnie i posiekać drobno lub zmielić w maszynce. Następnie umieszczamy je w słoiku i zalewamy olejem tak, by były całkowicie zakryte. Na dnie garnka należy położyć ręcznik kuchenny i umieścić słoiki w środku. Wlewamy do garnka tyle wody, by sięgała do ok. ¾ wysokości słoików. Poddajemy słoiki kąpieli wodnej na ok. trzy godziny. Woda nie powinna się gotować, a jedynie ma być ciepła. Następnie należy przecedzić olej przez gazę lub gęste sito i odstawić na kilka godzin.

Przygotowanie maści z babki lancetowatej jest bardzo proste
Przygotowanie maści z babki lancetowatej jest bardzo proste123RF/PICSEL

Kolejnym krokiem jest podgrzewanie wosku pszczelego w kąpieli parowej. Gdy już się roztopi, dodajemy olej z babki i mieszamy dokładnie. Gdy mieszanina przestygnie, dodajemy olejki eteryczne lub ewentualnie kroplę witaminy E, aby lepiej zakonserwować maść. Mieszankę przelewamy do czystego, suchego pojemnika lub słoika i zostawiamy do ostygnięcia. Maść można stosować kilka razy dziennie w zależności od potrzeb.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas