Jak zostać aktorem?

Marzysz o pracy aktora? Uważasz, że masz wrodzony talent, umiesz spontanicznie grać ciałem i czujesz, że lubi cię kamera? Nie marnuj czasu i okazji, tylko działaj. Zgłoś się do banku twarzy lub weź udział w castingu. To najlepsza forma zaprezentowania się przed producentami i reżyserami. Podpowiemy ci, co poza specjalistycznym wykształceniem, pomoże ci zaistnieć w świecie filmu i teatru i jakie wymagania musisz spełniać, aby zostać aktorem.

Chcesz zostać aktorem?
Chcesz zostać aktorem? ©123RF/PICSEL

Co zrobić, aby zostać aktorem?

Zgłoś się do banku twarzy
©123RF/PICSEL

Aktor to osoba, która zawodowo zajmuje się odgrywaniem ról w filmach oraz na deskach teatru. Jeśli chcesz nim zostać, musisz planując swoją karierę zawodową, uwzględnić szkoły kierunkowe i studia wyższe. Gdy masz już silnie sprecyzowane plany, co do swojej przyszłości, rozwijaj pasje i dokształcaj się, zanim jeszcze staniesz przed komisją egzaminacyjną. Sprawdź, czy w mieście, w którym mieszkasz, działają kółka teatralne albo teatry amatorskie, do których mógłbyś się przyłączyć. Dzięki temu poszerzysz swoją wiedzę oraz nabędziesz ogłady scenicznej, a także - ucząc się wielu tekstów - wyćwiczysz pamięć. Planując edukację pomyśl również o nauce w szkołach teatralnych. Pamiętaj, że do tego typu placówek jest mnóstwo chętnych, zadbaj zatem o swoje oceny i na każdym kroku doskonal swoje umiejętności. Korzystaj z każdej nadarzającej się okazji, by szlifować talent.

Banki twarzy

Bank twarzy to ciekawy sposób na to, aby móc zaistnieć w zawodzie aktora lub przynajmniej zobaczyć, jak taka praca może wyglądać. Warto skorzystać z takiej formy promocji siebie. Tego typu firmy posiadają ogromną ilość zdjęć, filmów i nagrań osób, które się do niech zgłaszają. Zgromadzone dane udostępniają później agencjom reklamowymi i producentom filmowym. Może akurat twoja osoba zainteresuje innych.

Jeśli poważnie myślisz o aktorstwie, nie czekaj, tylko zacznij działać. Wyślij swoje zdjęcia wraz z informacją o wzroście, kolorze włosów, oczu i wieku do takiego banku. Nie zapomnij podać numerów kontaktowych. Jeśli się spodobasz, firma zorganizuje ci specjalną sesję zdjęciową i trafisz do bazy danych.

Castingi

Zgłoś się na casting
©123RF/PICSEL

Jeśli twój wizerunek będzie figurował w bazie danych jakiegoś banku twarzy, jest duże prawdopodobieństwo, że któryś z producentów cię zauważy i zostaniesz zaproszony na casting. Podczas takiego castingu staje się twarzą w twarz z reżyserem, a twoim zadaniem jest przekonanie go, że to właśnie dla ciebie stworzona jest dana rola. Najważniejsze, by pokonać stres i pozbyć się tremy – to decyduje o tym, jak wypadniesz przed komisją. Możesz zostać poproszony o odegranie jakiejś scenki, zaśpiewanie piosenki lub powiedzenie wiersza.

Pamiętaj, że na castingi bywają zapraszane również osoby, które nie mają swoich profili w firmach zajmujących się bankami twarzy. Ogłoszenia o castingach - np. na statystów - z łatwością znajdziesz w internecie. Pamiętaj, że przez castingi przewija się mnóstwo ludzi. Dlatego postaraj się zwrócić na siebie uwagę. Ubierz się nietypowo lub rozbaw komisję.

Wykształcenie

Osoby, które chcą pracować jako aktorzy, w zasadzie nie muszą mieć wykształcenia kierunkowego. Praktyka pokazuje, że często wystarczą wrodzone umiejętności i cechy charakteru oraz łut szczęścia. Jeśli jednak myślisz poważnie o zawodzie aktora i chcesz współpracować z najlepszymi osobami z branży warto postawić na kierunkowe wykształcenie. Przyszli aktorzy mają kilka możliwości nauczenia się zawodu. Mogą ukończyć np. szkołę policealną lub wybrać się na studia i zdobyć dyplom na kierunku aktorstwo. Na rynku istnieją również inne szkoły, które przygotowują przyszłych aktorów do zawodu. W tego typu placówkach wykładają osoby zawodowo związane z filmem czy teatrem, które objaśniają niuanse tego fachu.

Aktorskie predyspozycje

Spróbuj swoich sił na scenie
©123RF/PICSEL

Predyspozycje w zawodzie aktora odrywają ogromną rolę. Osoba zainteresowana pracą w tym charakterze powinna umieć grać ciałem. Ważne jest też, by była przy tym naturalna i wiarygodna. Jeśli masz z tym problem lub krępuje cię kamera, będziesz wypadać sztucznie. A sztuczność wyklucza dobrego aktora. W tym zawodzie liczy się również opanowanie, zwłaszcza w przypadku aktorów występujących przed publicznością w teatrze. Atutem jest również świetna pamięć. Wielość ról narzuca bowiem konieczność zapamiętywania tysięcy stronic tekstów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas