Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem? Brzydki zapach i wilgoć znikną natychmiast

Kanapa jest meblem, który w domu pełni istotną funkcję. Służy do relaksu po ciężkim dniu pracy, oglądania filmów czy czytania książki. Niestety zdarza się, że na tapicerce ląduje jedzenie lub mocno barwiący napój. Nieco więcej o brudnym tapczanie mogą powiedzieć właściciele zwierząt. Pies po spacerze lubi na niej wypoczywać, zostawiając ślady po błocie. Na szczęście są metody, które rozwiążą problem w mgnieniu oka. Warto użyć w tym celu domowych specyfików. Są na wyciągnięcie ręki i nie kosztują majątku. Jak wyczyścić kanapę domowymi sposobami? Podpowiadamy.

Czyszczenie kanapy nie wymaga użycia specjalistycznych środków
Czyszczenie kanapy nie wymaga użycia specjalistycznych środków123RF/PICSEL

  • Regularne sprzątanie kanapy pomoże utrzymać ją w czystości. Warto to robić podczas cotygodniowych porządków.
  • Do prania sofy zastosuj domowe specyfiki, takie jak soda oczyszczona czy mąką ziemniaczana. Wilgoć i brzydki zapach szybką znikną.
  • W czyszczeniu kanapy pomaga też parownica. Ponadto wysoka temperatura zwalczy zarazki i roztocza.

Jak często prać kanapę?

Zarówno kanapa materiałowa, jak i skórzana potrzebują regularnego sprzątania. Sposób trzeba dostosować do rodzaju materiału. Pierwszy rodzaj tapczanu warto co tydzień odkurzyć, używając cienkiej końcówki ssącej. Dzięki temu usuniesz zalegającą warstwę kurzu. Jeśli chodzi o skórzane obicia, trzeba być bardziej ostrożnym. Możesz je regularnie przemywać czystą, wilgotną ścierką. Nie używaj do szorowania szczotek z twardym włosiem. Zwróć też uwagę na dobór środków czystości. Unikaj silnej chemii, która zniszczy delikatny materiał. Lepiej wypróbować domowe specyfiki, które masz w domowej szafce.

Mąka ziemniaczana do zadań specjalnych

Czysta kanapa daje większy komfort podczas odpoczynku
Czysta kanapa daje większy komfort podczas odpoczynku123RF/PICSEL

Jeśli zabrudzenia nie są zbyt duże, kanapę możesz wyprać na sucho. Ten patent sprawdzi się w przypadku materiałowej tapicerki. Najlepiej zastosować mąkę ziemniaczaną. Pochłonie ona wilgoć i pomoże usunąć drobne zabrudzenia. Sprawdzi się też w przypadku tłustych plam.

Wystarczy ją rozsypać na zabrudzenie i delikatnie wetrzeć szczoteczką do zębów. Specyfik pozostaw na godzinę, by mógł dokładnie zadziałać. Na koniec resztki mąki zbierz odkurzaczem. Ciesz się czystą i pachnącą kanapą!

Soda i sól pochłoną wilgoć

Gdy kanapa jest zawilgocona i nieprzyjemnie pachnie, zastosuj sodę oczyszczoną i sól.  Wystarczy, że wykonasz z nich mieszankę (proporcje 1:1). By specyfik lepiej pachniał, dodaj kilka kropel olejku eterycznego. Następnie wymieszaj składniki i rozsyp produkt po brudnej części kanapy. Pozostaw go do całkowitego wchłonięcia na około dwie godziny. Resztki specyfiku zbierz odkurzaczem i gotowe!

Szare mydło w walce z plamami

Szare mydło poradzi sobie z każdego rodzaju zabrudzeniami
Szare mydło poradzi sobie z każdego rodzaju zabrudzeniami123RF/PICSEL

Kolejną metodą na wyczyszczenie kanapy jest szare mydło. To popularny specyfik stosowany do sprzątania różnych powierzchni. Wystarczy, że nawilżoną gąbkę natrzesz produktem i delikatnie spienisz. Pokryj nim brudną część kanapy lub wypierz całą. Pozostaw mieszankę na około kwadrans. Następnie wilgotną szmatką zmyj ją z tapicerki. Metoda ta sprawdzi się też do mycia skórzanej kanapy. Cały zabieg wykonuj delikatnie, by nie uszkodzić tapicerki. Bądź czujny w przypadku białego tapczanu. Zanim użyjesz specyfiku, wypróbuj go na małym fragmencie łóżka. Jeśli nie pozostawi żadnego przebarwienia, to znak, że jest bezpieczny.

Para wodna na brzydki zapach

W celu odświeżenia kanapy użyj parownicy, która pomoże w usunięciu wszelkich zabrudzeń. To opcja wyłącznie do wykorzystania do materiałowych obić. Para wodna usunie brud, plamy i wszelkie zacieki z tkaniny. Ponadto wysoka temperatura dezynfekuje powierzchnie: usunie szkodliwe drobnoustroje i roztocza. Jeśli masz w domu zwierzęta, dzięki parownicy łatwiej będzie ci usunąć sierść z kanapy. Po spryskaniu jej parą wodną zbierz kłębki szczotką z grubym, ale miękkim włosiem.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas