Jak stosować gnojówkę i oprysk z rabarbaru na ślimaki w ogrodzie?

Sezon na rabarbar w pełni! To dobra wiadomość nie tylko dla fanów drożdżowego ciasta z rabarbarem, ale także dla ogrodników, którzy szukają naturalnych sposobów na pozbycie się ślimaków i innych szkodników z ogrodu. Roślina posłuży bowiem do przygotowania gnojówki oraz oprysku, które okażą się naszymi sprzymierzeńcami w walce z żarłocznymi intruzami. Sprawdź, jak przygotować i jak stosować gnojówkę z liści rabarbaru. Efekty cię zaskoczą!

Jak wykorzystać liście rabarbaru w ogrodzie?
Jak wykorzystać liście rabarbaru w ogrodzie?123RF/PICSEL

Domowe sposoby na ślimaki ogrodowe w duchu zero waste

Barwne łodygi rabarbaru zna każdy smakosz sezonowych produktów prosto z grządki. Często jednak pojawia się pytanie: czy liście rabarbaru są jadalne? Niestety, ich degustacja może mieć fatalne skutki zdrowotne, ponieważ cechują się toksycznymi właściwościami.

Mimo to nie należy ich spisywać na straty. W czasach, kiedy popularność zyskują założenia idei zero waste (nawołującej do niemarnowania i wykorzystywania swoich zasobów w maksymalnym stopniu), warto sprawdzić, jak można je spożytkować. Posłużą do przygotowania gnojówki z rabarbaru, która przyda się wszystkim ogrodnikom bezskutecznie walczącym z plagą ślimaków, niszczących do cna liście i korzenie roślin.

Jak przygotować gnojówkę z liści rabarbaru?

Jej wykonanie nie jest skomplikowane i na pewno nie sprawi trudności osobom, które miały już do czynienia z roślinnymi gnojówkami, np. z pokrzywy czy skrzypu polnego. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

  • Kilogram liści rabarbaru pokrój na mniejsze części.
  • Ułóż je ciasno na dnie plastikowego wiadra lub beczki.
  • Wlej 10 litrów wody i pozostaw na przynajmniej tydzień.
  • Gnojówka jest gotowa, gdy z jej powierzchni zniknie charakterystyczna piana.

Jak stosować gnojówkę z rabarbaru na ślimaki?

Nie wymaga rozcieńczania! Gotową miksturę wylewaj na glebę wokół roślin - nie tylko odstraszysz żarłocznych gości, ale też wzmocnisz swoje ogrodowe okazy. Pamiętaj jednak, że nierozcieńczona gnojówka rabarbarowa nie powinna mieć styczności bezpośrednio z nadziemnymi częściami roślin, ponieważ mogłaby je uszkodzić.

Warto wiedzieć: Domowy preparat przynosi doskonałe rezultaty w ochronie roślin kapustowatych. Stosuj na grządkach z kapustą, kalafiorem, brokułem, kalarepą, jarmużem, brukselką, rukolą i rzodkwią.

Dlaczego warto stosować oprysk z rabarbaru?

Choć istnieją różne sposoby jego przygotowania, z powodzeniem możesz uzyskać go z wcześniej zrobionej gnojówki. To dodatkowa ochrona przed ślimakami, ale pomoże zwalczyć także problematyczne przędziorki, mszyce (w tym burakowe), gąsienice i wgryzki szczypiorka. Wystarczy, że rozcieńczysz gnojówkę rabarbarową z wodą w proporcji 1:5. Przelej ją do butelki z atomizerem i spryskuj rośliny. 

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas