Jak napisać piosenkę?

Muzyka jest dobra na wszystko, w muzyce się wszystko zawiera. Piosenką możesz wyrazić wszystko, co dobre, co złe, każde wydarzenie lub sytuację. Jednakże, jak napisać piosenkę? Czy pisanie piosenki jest trudne? Wszystko zależy od nas samych! Najważniejsze jest to, że piosenka będzie nasza i to my będziemy decydować o tym, jaka będzie.

Jak napisać piosenkę?
Jak napisać piosenkę?©123RF/PICSEL

Rady na dobry początek

Pierwsze kroki
©123RF/PICSEL

Na pewno masz swoich ulubionych autorów czy piosenkarzy. Warto zajrzeć do ich twórczości, zmierzyć się z nią, przemyśleć i często do niej wracać. To wszystko po to, aby wyrobić sobie dobry warsztat pisarski, aby nasze pisanie piosenek nie było tylko jednorazowym wyskokiem. To samo tyczy się strony muzycznej utworu. Jest ona nośnikiem naszego serca, które wyrazimy w tekście, więc warto spędzić nieco czasu również nad kompozycjami.

Czytając czyjąś twórczość staraj się zwracać uwagę na rymy, dobór słów, sposób wyrażania siebie i myśli. Przyda ci się to w dalszej przygodzie z pisaniem piosenek.

Najważniejsze rady - tekst

Porady - tekst
©123RF/PICSEL

Piosenka składa się na muzykę i tekst, jeśli któryś z elementów zawiedzie, najprawdopodobniej piosenka okaże się klapą, a sam nie będziesz z niej zadowolony.

Tekst piosenki to przede wszystkim rytmika, umiejętne stosowanie rymów, frazowanie czy powtórzenia. Sam refren wymaga od nas umiejętności zastosowania ,,szlagwortów", czyli fraz łatwo wpadających w ucho. Dlatego tak ważne jest osłuchanie z typami muzyki, którą lubimy. Z tekstami w nich występującymi, Przecież najlepiej jest się uczyć od osób doświadczonych!

Największy problem, z jakim musimy się zmierzyć, komponując tekst, jest powtarzalność. Gdy popadniemy w system kopiowania, utracimy siebie, czyli najważniejszy czynnik twórczy. W tekście piosenki powinniśmy pisać o czymś, nieważne czy to sprawa życia i śmierci, czy zwykłe opowiadanie, jak widzimy świat naszymi oczami. Tekst wyraża naszą osobowość, nasze przeżycia. Dlatego zanim podejmiesz się pisania tekstu, pomyśl, o czym on będzie.

Kiedy już znajdziesz temat, spisz na kartce najistotniejsze rzeczy, które chcesz przekazać, później, na ich podstawie, twórz szkic tekstu. Podczas tworzenia normalnym będą korekty, wszak nasz tekst musi mieć wszystkie cechy opisane powyżej.

Najważniejszym jednak jest to, aby się nie zniechęcać. Za pierwszym, czy nawet 50. razem, może nam zwyczajnie nie wyjść. Ale już za 51. możemy stworzyć hit.

Najważniejsze rady - muzyka

Porady - muzyka
©123RF/PICSEL

Umiesz komponować? Świetnie! Nie umiesz? Żaden problem! Oprócz tekstu, w piosence, ważna jest muzyka, która będzie nośnikiem naszej duszy wyrażonej w tekście. Przebojami stają się często utwory nie ze względu na tekst, ale na muzykę! To ona będzie tworzyła klimat całego utworu. Nie zapominaj o niej podczas tworzenia piosenki. Nie musisz znać nut, żeby stworzyć piosenkę! Wystarczy, że masz w głowie jakąś melodię, pod którą możesz układać tekst, wtedy, podczas pisania, warto podśpiewywać sobie pod nosem, aby mieć pewność, że piosenka będzie się zgadzała nie tylko jeżeli chodzi o tekst, ale i muzykę.

Jeśli nie masz pomysłu na melodię, zanim napiszesz tekst, nie zrażaj się! Przyjść może w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego właśnie w pisaniu piosenki ważnymi są cierpliwość i otwartość, nie tylko na świat, ale i na to, co nam w duszy gra.

Melodia musi być oryginalna, odpowiednio dobrana do tekstu, jeśli sam nie umiesz sobie z tym poradzić, wpierw stwórz tekst. Następnie, kiedy już będziesz wiedział, że to, co napisałeś, jest ostateczną wersją twojej własnej piosenki, możesz owy tekst wysłać komuś, kto skomponuje pod niego muzykę. Tak tworzy znaczna część piosenkarzy, zajmują się tekstem, a ktoś inny tworzy im muzykę lub na odwrót, oni komponują muzykę, a ktoś tworzy im tekst.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas