Jak dobrać patelnię i odpowiednio ją czyścić?

Przygotowując posiłki, często dusimy lub grillujemy mięso, smażymy naleśniki albo robimy jajecznicę. Dlatego w każdej kuchni znajduje się przeważnie kilka patelni. Powinny one być wystarczająco odporne na temperaturę i wykonane z właściwych materiałów, które nie wydzielają żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Aluminiowe, stalowe, a może żeliwne? Jak wybrać odpowiednią patelnię? Która najlepiej sprawdzi się do ryb, a która do warzyw? Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie patelni, a także jak odpowiednio je czyścić, by długo cieszyć się ich użytkowaniem.

Jak wybrać patelnię?
Jak wybrać patelnię? ©123RF/PICSEL

Patelnia uniwersalna

Patelnia uniwersalna
©123RF/PICSEL

Jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona do przygotowywania różnorodnych potraw. Ma spłaszczone dno i niewysokie brzegi. Może być wykonana z różnych materiałów. Jest o wiele tańsza od specjalistycznych patelni, ale też mniej wytrzymała i nieodporna na zarysowania. Mimo że można na niej smażyć wszystko, warto zakupić także inne patelnie, by zbyt szybko jej nie wyeksploatować. Tym bardziej że ze względu na wysokość patelnia uniwersalna nie sprawdzi się np. do smażenia na głębokim oleju czy duszenia mięs. Przeważnie posiada teflonową powłokę, więc nie powinno się jej myć w zmywarce, ale używać płynu do mycia naczyń i miękkiej strony gąbki.

Najlepsze patelnie do smażenia

Patelnia do duszenia
©123RF/PICSEL

Do smażenia sprawdzą się patelnie, które dobrze rozprowadzają ciepło i długo je utrzymują, a więc stalowe i żeliwne. Są one ponadto bardzo wytrzymałe i odporne na zarysowania. Dużą popularnością cieszą się także patelnie aluminiowe. Ich plusem jest waga, a także nieprzywierające powłoki. Trzeba do nich jednak używać drewnianych albo silikonowych szpatułek. Wybór patelni powinien być związany z naszymi preferencjami kulinarnymi, a także umiejętnościami i czasem, jaki chcemy poświęcić na korzystanie z patelni oraz jej pielęgnowanie. Jak wybrać dla siebie najlepszą patelnię do smażenia?

Patelnia aluminiowa

Patelnia mineralna
©123RF/PICSEL

Aluminiowe patelnie pokryte są najczęściej nieprzywierającymi powłokami – ich cena zależy od liczby powłok (zazwyczaj od jednej do trzech) – im jest ich więcej, tym bardziej są odporne na ścieranie i zarysowania, a także równomierniej rozprowadzają ciepło. Patelnie aluminiowe świetnie sprawdzą się dla osób, które korzystają z nich okazjonalnie – np. do zrobienia jajek sadzonych, podgrzewania obiadów czy mrożonek oraz smażenia mięsa czy ryb. Są łatwe w utrzymaniu, np. po smażeniu naleśników wystarczy je przetrzeć papierowym ręcznikiem. Jeśli mycie jest konieczne, wystarczy użyć płynu i miękkiej strony gąbki.

Patelnie aluminiowe występują też z powłoką ceramiczną – jest ona jednak trudna w utrzymaniu i nie powinno się jej myć w zmywarce. Plusem powłoki ceramicznej jest jednak to, że nie przywierają do niej potrawy, więc można smażyć na bardzo niewielkiej ilości tłuszczu.

Patelnie stalowe

Są przeznaczone dla profesjonalistów i miłośników gotowania, którzy często smażą lub duszą potrawy na patelni. Są solidne, trwałe i wydajne - bardzo mocno się nagrzewają i długo utrzymują temperaturę. Wymagają regularnej pielęgnacji – na stali widać zacieki i odciski palców, więc konieczne jest nabłyszczanie, by zachować ich wygląd. Można je myć w zmywarce.

Patelnie mineralne

Są to patelnie z wyższej półki przeznaczone dla miłośników smażenia. Wyglądają, jakby były połączeniem kamienia i marmuru i takie też mają właściwości. Są wytrzymałe jak kamień i gładkie jak marmur. Bardzo dobrze rozprowadzają ciepło, są wydajne i łatwe w pielęgnacji.

Patelnie żeliwne

To bardzo ciężkie patelnie, często trudno je podnieść jedną ręką, ale są idealne do duszenia potraw, więc powinni je posiadać miłośnicy tego typu posiłków. Patelnie żeliwne należy myć wyłącznie gorącą wodą, są jednak tak trwałe, że można je szorować nawet drucianą szczotką. Po każdym myciu powinno się je nacierać wewnątrz odrobiną tłuszczu. Jest to konieczna impregnacja po każdym użyciu.

Patelnie specjalnego przeznaczenia

©123RF/PICSEL

Na rynku dostępnych jest wiele patelni, które idealnie nadają się do przygotowywania konkretnych potraw. Do smażenia naleśników przydatne są patelnie ze znacznie niższymi brzegami. Najlepsze są mineralne, ale też aluminiowe z nieprzywierającymi powłokami. Znajdziemy też patelnie do jajek i omletów (ze specjalnie wyprofilowanym dnem), a także do ryb (owalne i podłużne, dzięki czemu mieści się na nich cała ryba). Bardzo przydatna jest też patelnia grillowa, na której można smażyć bez tłuszczu. Jej dno jest pokryte rowkami, dzięki czemu do mięsa, ryb czy warzyw od dołu dociera powietrze, a potrawa przypomina tę z grilla.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas