Jak długo trzeba przechowywać rachunki i dokumenty? Które z nich możemy wyrzucić?

Choć coraz więcej transakcji dokonujemy za pośrednictwem bankowości online i dowody wielu wpłat znajdziemy bez problemu w historii płatności, problem przechowywania rachunków i innych dokumentów wciąż istnieje. Które z nich możemy wyrzucić, a które powinniśmy przechowywać i jak długo?

Dokumentację podatkową przechowujemy co najmniej 5 lat
Dokumentację podatkową przechowujemy co najmniej 5 lat123RF/PICSEL

Rachunki z gaz, prąd, telefon

W domowym archiwum warto przechowywać zarówno faktury jak i dowody wpłat (chyba, że korzystamy z bankowości on-line). Mogą się one przydać w przypadku, kiedy musimy złożyć sprostowanie, przedłożyć dowód wpłaty lub otrzymamy nieuzasadnione wezwanie do zapłaty.

Takie rachunki przechowujemy 3 lata. Po tym czasie należności ulegną przedawnianiu.

Dokumenty podatkowe

Dokumenty, które stanowią podstawę rozliczenia podatku, muszą być przechowywane minimum 5 lat. W niektórych przypadkach termin ten ulega wydłużeniu. Dzieje się tak np. jeśli zawarto układ ratalny z Urzędem Skarbowym, wszczęte było postępowanie karne skarbowe lub miało miejsce wszczęcie egzekucji. Wydłużenie okresu archiwizacji może wynikać też z odrębnych przepisów. Na przykład przedsiębiorcy korzystający pomocy publicznej udzielanej na odstawie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, będą przechowywali dokumenty dłużej.

Według niektórych ekspertów wpływ na czas archiwizacji ma też specustawa wprowadzona w czasie pandemii. Jeden z przepisów zawieszał bieg ustawowych terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego. Wśród ekspertów trwa spór czy dotyczy to również prawa podatkowego, ale z ostrożności lepiej wstrzymać się z wyrzucaniem dokumentów o dodatkowe 71 dni.

Paragon bardzo się przydaje przy składaniu reklamacji
Paragon bardzo się przydaje przy składaniu reklamacji123RF/PICSEL

Potwierdzenia zakupu, paragony, karty gwarancyjne

Paragony dotyczące zakupów takich produktów jak obuwie, odzież, meble, sprzęt elektroniczny itp. warto jest przechowywać przez dwa lata, ponieważ przez ten czas objęte są one rękojmią - w razie ujawnienia wady możemy składać u sprzedawcy reklamację. Czas, jaki mamy na złożenie reklamacji może zostać wydłużony, jeżeli towar został objęty gwarancją. Dokumenty potwierdzające gwarancję przechowujemy tak długo jak ona obowiązuje.

Reklamacje można składać również w przypadku towarów żywnościowych. Należy to zrobić w ciągu trzech dni od otwarcia opakowania i przed upływem daty przydatności do spożycia.

Inne dokumenty

Zaświadczenie o spłacie kredytu zaleca się przechowywać przynajmniej przez 10 lat. Umowy dotyczące kupna/sprzedaży nieruchomości, darowizn, czy rozdzielności majątkowej należy przechowywać całe życie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas