Czyszczenie kratki wentylacyjnej. Unikniesz żmudnego szorowania

Kratki wentylacyjne są miejscem, w którym osadza się dużo kurzu i szkodliwych drobnoustrojów. Jej regularne czyszczenie jest bardzo istotne, by zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza. Jeśli zaniedbasz ten obowiązek, w domu może pojawić się pleśń i grzyb. To natomiast może negatywnie wpłynąć na układ oddechowy. Nie dopuść do takiej sytuacji i dowiedz się jak skutecznie wyczyścić kratkę wentylacyjną!

Kratka wentylacyjna jest siedliskiem brudu i kurzu
Kratka wentylacyjna jest siedliskiem brudu i kurzu123RF/PICSEL

  • Brudna i niesprawna kratka wentylacyjna stanowi niebezpieczeństwo. Brak cyrkulacji powietrza powoduje kumulację wilgoci czy dwutlenku węgla w domu.
  • Jeśli zauważysz na oknach skraplającą się parę wodną lub mokre ściany, sprawdź działanie systemu wentylacyjnego.
  • Mycie kratki wentylacyjnej zajmie ci kilka minut. Warto do tego wykorzystać domowe specyfiki.

Po co czyścić kratkę wentylacyjną?

Czyszczenie kratki wentylacyjnej to nie tylko kwestia estetyki. To także zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza w domu. Rolą wentylacji jest usuwanie pary wodnej, brzydkich zapachów i nadmiernej wilgoci. Daje ona idealne środowisko do rozwoju grzybów czy pleśni. Te natomiast negatywnie wpływają na układ oddechowy. W dłuższej perspektywie grozi to rozwojem astmy czy alergii. Ponadto odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w domach, gdzie znajdują się piecyki gazowe. Jeśli system wentylacyjny nie działa poprawnie, grozi to zatruciem dwutlenkiem węgla.

Oznaki źle działającej wentylacji

Regularne czyszczenie kratki wentylacyjnej pomoże utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza
Regularne czyszczenie kratki wentylacyjnej pomoże utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza123RF/PICSEL

Jeśli zauważysz któryś z poniższych problemów, sprawdź stan wentylacji.

  • skraplająca się woda w rogach okna,
  • zaparowane szyby w domu,
  • wysoka wilgotność powietrza,
  • widoczny grzyb czy pleśń na ścianach.

Raz w roku powinna zostać przeprowadzona kontrola wentylacji. Dokonują tego kominiarze lub osoby uprawione. Stan techniczny kanałów możesz również przeprowadzić samodzielnie. Jednak pamiętaj, że wiedza fachowca jest nieoceniona.

Jak zdjąć kratkę wentylacyjną?

W większości przypadków zdjęcie kratki wentylacyjnej nie jest skomplikowane. Wystarczy podważyć ją na przykład śrubokrętem i wyciągnąć. Jeśli jest ona przykręcona, użyj odpowiednich narzędzi. Nie rezygnuj z jej mycia, nawet jeśli grozi to uszkodzeniem tynku czy farby. Możesz też posłużyć się nożem owiniętym w wilgotną gazę. Warto wcześniej namoczyć ją w płynie do naczyń lub szyb. W ten sposób wyczyścić dokładnie każdą kratkę bez wyciągania całej części. Kieruj się od góry do dołu, by nie zakurzyć umytej już powierzchni.

Sprytny sposób na czyszczenie kratki wentylacyjnej

Czysta wentylacja to gwarancja odpowiedniego powietrza w domu
Czysta wentylacja to gwarancja odpowiedniego powietrza w domu123RF/PICSEL

Zanim przystąpisz do mycia kratki wentylacyjnej, opłucz ją dokładnie pod bieżącą wodą. Do wanny lub miski nalej ciepłej wody i przygotuj dwie tabletki do zmywarki. Następnie włóż kratkę do miednicy i rozpuść kapsułki. Zostaw część na pół godziny w roztworze, by rozpuścił brud i tłuszcz. Aktywne środki czyszczące wybielą kratkę i sprawią, że będzie wyglądać jak nowa. Potem starą szczoteczką do zębów wyszoruj każdy zakamarek. Na koniec przepłucz kratkę wentylacyjną i dokładnie osusz ręcznikiem papierowym.

Warto też podczas sprzątania odkurzać regularnie kratkę wentylacyjną. Dzięki temu na bieżąco będziesz usuwać zalegający kurz. Do jej szorowania na mokro wykorzystaj parownicę z długą i wąską końcówką. Sposób ten nie wymaga wyciągania kratki ze ściany. Sprawdzi się on jednak w przypadku mniejszych zabrudzeń.

Warto przeczytać:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas