Co zabija roztocza? Jak się ich pozbyć z domu?

Roztocza to mikroorganizmy, które obecne są w każdym domu. Mimo tego, że są niewidoczne, ich działanie jest bardzo szkodliwe dla ludzi. Jakie schorzenia powodują roztocza? Przede wszystkim wywołują bardzo nieprzyjemne rekcje alergiczne, a także szczególnie bolesne dolegliwości dermatologiczne. Niestety, wiele osób nie ma świadomości, jak roztocza mogą być niebezpieczne dla zdrowia i problem bagatelizują lub szukają innych przyczyn problemu. Na szczęście, można się ich szybko pozbyć: trzeba działać tylko zdecydowanie.

Roztocza to rząd mikroorganizmów, który może narobić sporo problemów
Roztocza to rząd mikroorganizmów, który może narobić sporo problemów123RF/PICSEL

Czym są roztocza?

Roztocza do mikroorganizmy, które zaliczane są do rzędu pajęczaków i występują prawie we wszystkich strefach klimatycznych. Najlepsze warunki do rozwoju mają wtedy, gdy temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza oraz jest połączona z wysoką wilgotnością otoczenia. Okazuje się, że roztocza można spotkać w naszych łóżkach. Są obecne w materacach, ponieważ mają tam nie tylko idealne środowisko do bytowania, ale także pod dostatkiem pożywienia.  Roztocza najchętniej żywią się ludzkim naskórkiem, lecz też resztkami pokarmów czy odchodami zwierząt. Warto wspomnieć, że te małe żyjątka nie są obecne wyłącznie w naszych łóżkach, ale także w kurzu, którego w domach nie brakuje.

Czy roztocza są groźne dla zdrowia?

Wydawać by się mogło, że maleńkie roztocza nie są groźne dla zdrowia. Niestety, prawda jest zgoła inna. Niebezpieczny może być kontakt z roztoczami, ich obumarłymi częściami ciałek, ale także z odchodami, ale zdarza się, że te pajęczaki mogą również wgryzać się w nasze ciało. W takim przypadku często dochodzi do reakcji alergicznych, które nie zawsze dają jednoznaczne symptomy. Kontakt z roztoczami może wywoływać różnego rodzaju zmiany skórne, a także duszności, kaszel, chrypę, ból gardła, świąd, a także łzawienie.

Często dochodzi również do sytuacji, że alergia na roztocza może przypominać przeziębienie lub grypę, ale - nawet po podaniu medykamentów - objawy nie ustępują, a czasem się nawet nasilają.
Niestety, alergia na roztocza często jest bagatelizowana i jej konsekwencje zrzucane są na karb innych przyczyn, np. pylenia czy dolegliwości pokarmowych. Nieleczona alergia na roztocza może powodować np. atopowe zapalenia skóry, a także sprzyjać astmie.

Co sprzyja powstawaniu roztoczy?

Już samo odkurzanie może ograniczyć ilość roztoczy
Już samo odkurzanie może ograniczyć ilość roztoczy123RF/PICSEL

Często oddalamy od siebie myśl, że problem roztoczy nas dotyczy. Faktem jest, że częste sprzątanie znacznie ogranicza obecność mikroorganizmów, to mogą być one obecne nawet w stosunkowo czystych domach. Większej obecności roztoczy w domu sprzyjają znajdujące się w pokojach tekstylia domowe: narzuty, zasłony oraz dywany. Ponadto pożywka dla alergenów jest również obecna w zakamarkach sierść zwierząt.

Jak pozbyć się roztoczy z domu?

Chcesz pozbyć się roztoczy? Nie zaścielaj łóżka od razu po wstaniu!
Chcesz pozbyć się roztoczy? Nie zaścielaj łóżka od razu po wstaniu!123RF/PICSEL

Tak naprawdę roztoczy z domu można pozbyć się na kilka łatwych sposobów. Przede wszystkim niezbędne jest częstsze sprzątanie: samo odkurzanie materaca i podłóg pozwala zmniejszyć ilość naskórka i sierści, które są pożywką dla mikroorganizmów. Warto również wiedzieć, że zabójcze dla roztoczy jest światło słoneczne, więc wystarczy wystawić materac, pościel i tekstylia w takim miejscu, aby dosięgnęły je promienie. Oczywiście, należy pamiętać, żeby nie zaścielać łóżka zaraz po wyjściu z niego, ale zostawić pościel na pewien czas odkrytą. Dlaczego? Ponieważ zmniejszamy wtedy jej wilgotność i temperaturę, a co za tym idzie, ograniczymy ilość roztoczy w domu. Oczywiście niezastąpione jest także częste wietrzenie pomieszczeń.

Działanie temperatury na roztocza

Jak już wiadomo, roztocza lubią temperaturę, która przekracza 20 stopni Celsjusza. Jednak już wyższe powodują, że mikroorganizmy giną. Dlatego - jeśli jest taka możliwość - warto prać pościel i poduszki w temperaturze 60 stopni. Mniejsze rzeczy można również wkładać do zamrażarki, ponieważ ujemne temperatury także niszczą alergizujące roztocza. Jeśli nie mamy możliwości prania rzeczy w wysokiej temperaturze, ani umieszczania ich w zamrażarce, czasem wystarczy zanurzyć ją w misce z wodą, ponieważ w ten sposób alergen spłynie z powierzchni tkaniny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas