Wakacje last minute w Polsce? Tam z pewnością odpoczniesz

Sezon urlopowy czas start! Choć wielu z tych, którzy planowali rajskie wakacje pod palmami, z całą pewnością wyjazd mają zabukowany, to galopująca inflacja powoduje, że wiele osób musi obejść się smakiem i decyduje się na pozostanie w domu. Wakacyjny wyjazd nie musi wiązać się z wydawaniem fortuny - Polska oferuje wiele atrakcji, które są warte zwiedzenia i zobaczenia. Oczywiście, można postawić na pewniaki, czyli wizytę w Tatrach lub nad polskim morzem, ale jeśli chcemy faktycznie wypocząć od zgiełku albo zobaczyć coś niesztampowego, podsuwamy kilka ciekawych propozycji.

Nieoczywiste miejsca do wypoczynku? Południe Opolszczyzny to raj dla miłośników gór, "morza" i zabytków
Nieoczywiste miejsca do wypoczynku? Południe Opolszczyzny to raj dla miłośników gór, "morza" i zabytkówTomasz HirkyjArchiwum autora

Wakacje w Polsce 2023 r.

Od jakiegoś czasu wakacje nie zawsze wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, ponieważ ceny drastycznie poszły w górę. Warto jednak pamiętać, że wyjazd na urlop nie musi drenować domowego budżetu, a Polska obfituje w wiele atrakcji, które warto zwiedzić i można nie tylko wypocząć, ale także nie wydawać majątku. Oczywiście, można znaleźć korzystną finansowo bazę noclegową, ale nie możemy się również dziwić, gdy wolne terminy zostaną wyczerpane. Wtedy też pozostaje nam opcja jednodniowego wyjazdu lub - przy sprzyjającej pogodzie - nocleg pod namiotem. Które miejsca warto zobaczyć, aby odpocząć od tłumów? Oto ciekawe kierunki na wakacje w Polsce last minute.

Morze i góry: Południe Opolszczyzny

Województwo opolskie jest najmniejszym w Polsce, ale nie oznacza to, że brakuje tutaj atrakcji turystycznych. Wręcz przeciwnie! Choć najczęściej ten region kojarzony jest z opolskim festiwalem odbywającym się w stolicy województwa, poleca się jednak spojrzenie na południe województwa - a jest w czym wybierać. Tutaj odnajdą się zarówno miłośnicy górskich wędrówek, jak i wypoczynku nad wodą. Doskonałym miejscem spędzania wolnego czasu jest Jezioro Nyskie z dużą piaszczystą plażą oraz strzeżonym kąpieliskiem. W sezonie to doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla mieszkańców pobliskiej Nysy, ale również okolic, które wyposażone jest w bazę noclegową i gastronomiczną.

Jeśli zdecydowaliśmy się na wyjazd w te rejony, ale nie dopisuje pogoda, na brak zajęć nie powinniśmy narzekać. Warto zwiedzić Nysę, w której roi się od zabytków: godna uwagi jest bazylika pw. św. Jakuba i Agnieszki (jeden z największych kościołów w Polsce), kościół św. Piotra i Pawła (wspaniałe iluzjonistyczne, barokowe freski), Muzeum Powiatowe (z bogatą kolekcją np. europejskiego malarstwa) czy Twierdza Nysa (jeden z największych kompleksów fortyfikacji w kraju). Zmotoryzowani w kilka chwil mogą pojechać również do urokliwych miasteczek: Głuchołaz, Otmuchowa i Paczkowa, które oszczędziła zawierucha II wojny światowej.

Wnętrze bazyliki pw. św Jakuba i Agnieszki robi wrażenie ze względu na imponujące rozmiary i smukłe filary podtrzymujące sklepienie
Wnętrze bazyliki pw. św Jakuba i Agnieszki robi wrażenie ze względu na imponujące rozmiary i smukłe filary podtrzymujące sklepienieTomasz HirkyjArchiwum autora

Jeśli ciągle nam mało i jesteśmy spragnieni zwiedzania zabytków albo spacerów w urokliwych miasteczkach, to w promieniu kilkudziesięciu kilometrów można udać się albo w Kotlinę Kłodzką, albo zobaczyć malowniczy pałac w Mosznej, który przypomina zamek rodem z Disneylandu.

A co z osobami, które preferują aktywny wypoczynek? Na południu Opolszczyzny znajdują się Góry Opawskie, wraz z najwyższym szczytem Biskupią Kopą, która zaliczana jest do Korony Gór Polskich.

Bieszczady - multum atrakcji dla każdego

Połonina Wetlińska to obowiązkowy punkt pobytu w Bieszczadach. Dla takich widoków warto tam pójść
Połonina Wetlińska to obowiązkowy punkt pobytu w Bieszczadach. Dla takich widoków warto tam pójść123RF/PICSEL

Zostajemy na południu Polski, ale zbliżamy się do wschodnich rubieży naszego kraju. Choć Bieszczady wydają się oklepaną opcją, to może się okazać, że ta destynacja wpisuje się w krajowe wakacje last minute. Region położony w województwie podkarpackim z całą pewnością można wciągnąć na listę rzeczy do zobaczenia. Dlaczego? Podobnie jak w Opolskiem, znajdą tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy kąpieli, jak i wędrówek. Wiadomo, że wejście na połoniny albo wizyta nad Jeziorem Solińskim, to absolutna konieczność, ale warto przyjrzeć się temu, co jeszcze Bieszczady oferują.

Co warto zobaczyć? Opcji jest całkiem sporo. W Ustrzykach Dolnych znajduje się siedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego wraz z Muzeum Przyrodniczym, które niedawno przeszło gruntowną modernizację. Z kolei z Ustrzyk Górnych łatwo wejść na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt w okolicy, który jest zaliczany do tych łagodniejszych, co pozwoli poradzić sobie z nim nawet tym, którzy nie zaliczają się do górołazów.

Dla wytrwałych oraz tych, którzy chcą obcować z przyrodą, punktem obowiązkowym są wizyty na połoninach: Wetlińskiej oraz Caryńskiej.

Miłośnicy sztuki i zabytków z kolei mogą podziwiać kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego w Sanoku, szlak zabytkowych cerkwi, które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czy Komańczę wraz z klasztorem Nazaretanek, czyli miejscu, gdzie w latach 50-tych internowany był kardynał Stefan Wyszyński.

Ślęża - oto bliskość Wrocławia

Stolica Dolnego Śląska obfituje w zabytki i ciekawostki
Stolica Dolnego Śląska obfituje w zabytki i ciekawostki123RF/PICSEL

Wrocław jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce. Jeśli nigdy w nim nie byliście, to warto go zwiedzić, bo atrakcji tutaj sporo. Znajdą coś tu dla siebie miłośnicy architektury, np. Hala Stulecia (czyli "perełka modernizmu"), zabytkowy Ostrów Tumski z archikatedrą pw. św. Jana Chrzciciela, leżącą po sąsiedzku dwupoziomową gotycką świątynią katolicką (kolegiata św. Krzyża i kościół św. Bartłomieja). W centrum Wrocławia godny uwagi jest przepiękny Rynek wraz z ratuszem oraz najstarszą restauracją w Europie, czyli Piwnicą Świdnicką.

Podróżowanie z dziećmi nie może obejść się bez kultowego wrocławskiego zoo, w którym - o czym pamiętają starsi - kręcono odcinki programu "Z kamerą wśród zwierząt". To tylko część z atrakcji, które oferuje nam stolica Dolnego Śląska, ale jeśli mamy ochotę na obcowanie z naturą, to zmotoryzowani mogą pojechać do podwrocławskiej Sobótki - stamtąd warto wyruszyć górskim szlakiem na Ślężę, by zobaczyć nie tylko rzeźbę niedźwiedzia, który jest pozostałością po dawnym kulcie Słowian, ale także zabytkowy kościół na szczycie masywu.

Z Jeziora Mietkowskiego rozpościera się widok na Ślężę
Z Jeziora Mietkowskiego rozpościera się widok na ŚlężęTomasz HirkyjArchiwum autora

A co zrobić, kiedy doskwiera upał? Można np. udać się do Mietkowa, który położony jest nad jeziorem i zażyć kąpieli na strzeżonej plaży z widokiem na Ślężę.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas