Reklama

Czysty nosek

Małym dzieciom często furkocze coś w nosku. Na ogół jest to po prostu zaschnięta wydzielina, którą warto usunąć. Radzimy, jak to zrobić bezpiecznie, żeby szkrabowi lepiej się oddychało.

Sapka, czyli furkotanie w nosku to częsta dolegliwość, która pojawia się u niemowląt.

- Nie jest to katar, ale drobna niedogodność spowodowana zasychaniem naturalnej wydzieliny oraz resztek ulanego pokarmu - mówi Barbara Jaworska, położna. - Generalnie drogi oddechowe niemowlęcia powinny oczyszczać się same, dzięki kichaniu - dodaje.

- Jednak podczas upałów lub kiedy w mieszkaniu jest zbyt suche i rozgrzane powietrze, śluzówki szybciej wysychają i nosek może się zatykać - wyjaśnia ekspert. Dlatego jeżeli jest taka potrzeba, warto malcowi od czasu do czasu go oczyścić. Zabieg ten przyniesie dziecku ulgę również w sytuacji, kiedy nosek jest niedrożny z powodu kataru.

Reklama

Czego używać?

W oczyszczeniu dziecięcego noska pomoże kupiona w aptece sól fizjologiczna w ampułkach (np. Physiodose). Można też użyć specjalnego sprayu zawierającego roztwór wody morskiej (np. Marimer baby, Stérimar baby).

Preparaty te rozpuszczają zaschniętą wydzielinę, ułatwiają też wypłukanie zanieczyszczeń oraz nawilżają śluzówkę. Jeżeli smyk ma katar i wydzieliny jest sporo, możesz ją odciągnąć specjalnym apiratorem (np. Nose Frida, Katarek). Jeśli sięgasz po gruszkę, wybierz taką z bezpieczną, szeroką końcówką i posługuj się nią bardzo ostrożnie.

Jak często?

Jeżeli niemowlęciu dokucza sapka, wystarczy jednorazowe oczyszczenie nosa. Takiego zabiegu lepiej nie wykonywać codzienie, bo maluchy bardzo go nie lubią.

W przypadku kataru nosek należy jednak oczyszczać regularnie, 2-4 razy dziennie.

Oczyszczanie noska w kilku krokach

KROK PIERWSZY

Ułóż maluszka z lekko uniesioną głową. Najpierw umyj ręce wodą z mydłem. Następnie połóż brzdąca na twardym podłożu, np. na przewijaku lub kocyku rozłożonym na podłodze. Obok umieść niezbędne akcesoria. Jedną ręką delikatnie unieś i przytrzymaj główkę malucha.

KROK DRUGI

Do każdej dziurki zakropl sól fizjologiczną. Przekręć główkę leżącego na pleckach malca na lewy bok i ostrożnie wpuść do prawej dziurki nosa 1-2 krople soli fizjologicznej (lewą możesz na chwilę zatkać, uciskając ją palcem). Następnie obróć główkę maluszka na drugi bok i zakropl sól do lewej dziurki.

KROK TRZECI

Poczekaj, aż smyk kichnie, lub użyj aspiratora. Wpuszczenie kropli do nosa powinno skłonić dziecko do kichnięcia. Wówczas wydzielina wypłynie na wierzch. Jeśli tak się nie stanie, sięgnij po aspirator, który ją odessie. Użyj go zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu.

KROK CZWARTY

Chusteczką lub wacikiem zbierz wydzielinę. Miejsce pod noskiem osusz, by wilgotna skóra nie uległa podrażnieniu. Do tego celu nie używaj patyczków higienicznych, bo możesz łatwo uszkodzić delikatną śluzówkę nosa albo wtłoczyć wszystko z powrotem do środka.

O tym pamiętaj

U starszego niemowlęcia nie można wykluczyć, że przyczyną zatkanego noska jest ciało obce, np. wepchnięty do dziurki kawałek jedzenia lub koralik.

Jeśli nie możesz dojrzeć, co się kryje w nosie, nie próbuj usuwać tego sama, ale idź ze szkrabem do laryngologa

Konsultacja: mgr Barbara Jaworska, położna. Tekst: Patrycja Nowakowska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy