• Zmień
  • Baran
  • Byk
  • Bliźnięta
  • Rak
  • Lew
  • Panna
  • Waga
  • Skorpion
  • Strzelec
  • Koziorożec
  • Wodnik
  • Ryby
  • kg lub g
   m lub cm
  więcej na medycyna.interia.pl
 • Leksykon zdrowia

 • Wpisz datę pierwszego dnia cyklu - czyli dnia, kiedy pojawiła się miesiączka. Tabelka, którą wówczas zobaczysz, pokaże Twoje dni płodne i niepłodne w obrębie cyklu.

 • Reklama

  • kg
  • cm

Co oznacza kaszel u maluszka

Najczęściej wiąże się z infekcjami. Jakimi? Rozpoznasz je po rodzaju kaszlu i dodatkowych objawach. A gdy już będziesz wiedziała, co dolega dziecku, szybko złagodzisz przykre dolegliwości.

Zdjęcie

Niezależnie od tego, jak bywa pomocny, kaszel jest bardzo męczący dla dziecka /©123RF/PICSEL
Niezależnie od tego, jak bywa pomocny, kaszel jest bardzo męczący dla dziecka
/©123RF/PICSEL

To nic innego, jak naturalny odruch obronny organizmu. Kaszel, zwłaszcza tzw. mokry, jest sprzymierzeńcem twojego dziecka. Dzięki niemu malec może odkrztusić coś, co zalega w jego drogach oddechowych: okruszynę chleba, kroplę śliny, czy wreszcie – jak przy przeziębieniu – wydzielinę.

Tę ostatnią mokry kaszel usuwa wraz ze znajdującymi się w niej zarazkami. Natomiast kaszel suchy nie jest już tak pożyteczny, bo podrażnia gardło i krtań. Niezależnie od tego, jak bywa pomocny, kaszel jest bardzo męczący dla dziecka. Dlatego warto od razu zastosować środki, które go złagodzą. Można to robić domowym sposobem lub sięgnąć po pomoc z apteki.

Kaszel, świszczący oddech i wymioty - koklusz

Rodzaj kaszlu: Suchy przechodzący po dwóch tygodniach w męczący i napadowy.

Reklama

Dodatkowe objawy: Głęboki świszczący oddech przypominający pianie koguta, wymioty, które są wynikiem trudności z odkrztuszaniem wydzieliny, ogólne osłabienie.

Skuteczna terapia: Podawaj dziecku antybiotyk przepisany przez lekarza (zwykle przez 10-14 dni) i stosuj się do zaleceń pediatry. W ten sposób nie dopuścisz do powikłań. Niedoleczony koklusz może prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Dopilnuj zatem, by maluch leżał w łóżku, podawaj mu dużo płynów do picia, wietrz często pomieszczenia w domu. Wilgotne powietrze poprawia samopoczucie dziecka.

Uwaga: Choć w Polsce dzieci szczepione są na koklusz obowiązkowo, zdarzają się zachorowania i to coraz częściej. Ostatnio zachorowalność wzrosła o 300 proc.! Specjaliści twierdzą, że taki wyraźny wzrost ma związek z postawą niektórych rodziców, którzy z założenia nie szczepią dzieci.

Kaszel+katar ➜ przeziębienie

Rodzaj kaszlu: W pierwszej fazie przeziębienia jest suchy, w drugiej – przechodzi w mokry.

Dodatkowe objawy: Katar, ból gardła, stan podgorączkowy. Skuteczna terapia: Dbaj, by dziecko dużo piło (np. herbatkę z lipy, napar z tymianku, mleko z miodem), rób ciepłe kąpiele, przed snem smaruj maścią rozgrzewającą (np. Green Baby, Pulmex Baby). Przy dokuczliwym suchym kaszlu możesz podać syropy przeciwkaszlowe (np. Sinecod, Robittusin Junior), a przy mokrym – wykrztuśne (np. Flegamina, Pulmosan).

Kaszel+katar i gorączka ➜ zapalenie oskrzeli

Rodzaj kaszlu: Początkowo suchy i męczący, następnie mokry, połączony z odkrztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny. Czasem mogą wystąpić duszności i świsty.

Dodatkowe objawy: Chrypka, wodnisto-śluzowy katar, po 3-4 dniach gorączka (nawet 39° C).

Skuteczna terapia: Podawaj syropy wykrztuśne (do godziny 17.) i oklepuj plecy. Pół godziny po podaniu syropu ułóż dziecko na brzuszku, złóż swoją dłoń w łódkę i poklepuj plecki z dołu do góry. Dobre efekty przynoszą też inhalacje, np. z soli kuchennej (jedna porcja soli na dwie porcje wody).

Kaszel+katar i zapalenie spojówek ➜ alergia (astma)

Rodzaj kaszlu: Suchy, napadowy, zwykle pojawia się po wysiłku, a także w nocy i nad ranem, towarzyszy mu świszczący oddech.

Dodatkowe objawy: może, ale nie musi, pojawić się alergiczny katar (wydzielina jest bezbar- wna i wodnista, a nos zatkany); zapalenie spojówek: oczy swędzą i pieką; duszności; zmiany na skórze; bóle brzucha.

Skuteczna terapia: Zabierz dziecko do alergologa i zrób testy. Gdy będziesz wiedziała, na co malec jest uczulony, staraj się, by nie miał kontaktu z alergenem. Nie zmniejszaj też na własną rękę dawki zaleconych leków sterydowych.

Kaszel+ból gardła ➜ zapalenie gardła

Rodzaj kaszlu: Suchy. Dodatkowe objawy: Ostry ból i drapanie w gardle, trudności w przełykaniu płynów i pokarmów, temperatura powyżej 38,5°C.

Skuteczna terapia: Na kaszel powiązany z bólem gardła pomoże Hascosept i Tantum Verde w sprayu. Kilkulatkowi zaproponuj tabletki do ssania (np. Junior angin). Starszak może płukać gardło wodą z dodatkiem soli (jedna łyżeczka na pół szklanki płynu), sody lub roztworem rumianku.

Kaszel+duszności ➜ zapalenie krtani

Rodzaj kaszlu: Suchy, przypominający szczekanie. Atak kaszlu zwykle pojawia się między północą a godziną pierwszą.

Dodatkowe objawy: Trudności z wydobyciem z siebie głosu, kłopoty z oddychaniem, chrypka, czasem silny ból gardła.

Skuteczna terapia: Szybko zabierz dziecko do lekarza. A kiedy widzisz, że zaczyna się dusić, wezwij karetkę lub zawieź na pogotowie. Kiedy ma atak kaszlu utrudniającego oddychanie, idź z nim do łazienki i puść gorącą wodę. Para ułatwi oddychanie i zmniejszy świst krtaniowy. Możesz też zawinąć malca w koc i otworzyć okno. Chłodne powietrze szybko obkurczy błonę śluzową krtani.

Zdaniem eksperta: dr Barbara Gierowska-Bogusz pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Kiedy potrzebny jest lekarz

Konsultacji zawsze wymaga kaszel przewlekły, trwający powyżej 6-8 tygodni. Może on być pozostałością po przebytej infekcji dróg oddechowych (nabłonek regeneruje się nawet do 3-4 tygodni). Zdarza się też, że oznacza alergię lub astmę albo świadczy o problemach laryngologicznych (spływająca wydzielina drażni i powoduje pokasływanie).

Przewlekający się kaszel może też sygnalizować obecność pasożytów, refluks żołądkowo-przełykowy czy ciało obce w oskrzelach. Często, żeby poznać przyczynę kaszlu, trzeba zrobić zdjęcie rtg.

Kinga Szymańska

Bezpieczne gry dla twojego dziecka - odwiedź Krainę Kiko!


Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy maluch

POLECANE zwiń

Reklama

Skomentuj artykuł: Co oznacza kaszel u maluszka

Przejdź do forum »

Wasze komentarze: 3,

przeczytane przez: 7 osób Dodaj komentarz

Reklama