Reklama

Znajdź patent na swoją teściową

Co zrobić, kiedy nie możesz dojść do porozumienia z kobietą, która jest tak ważna dla twojego partnera i dla waszego dziecka? Oto nasze rady.

Nawet jeśli do tej pory twoje relacje z teściową były bardzo dobre, nie można wykluczyć, że wraz z pojawieniem się na świecie jej wnuka wiele się zmieni. Oczywiście, tak być nie musi, ale niektóre zachowania mamy twojego partnera mogą zacząć cię denerwować.

Gdy rodzi się dziecko, obie wchodzicie w nowe role. Ty zostałaś mamą i nie czujesz się zbyt pewnie, zwłaszcza jeśli to twój pierwszy maluszek. Z trudem więc przyjmujesz krytykę dotyczącą opieki nad smykiem. Z kolei jego babcia chce dzielić się swoim doświadczeniem i mieć wpływ na życie wnuka. Nic dziwnego, że może między wami dochodzić do konfliktów.

Reklama

Przedstawiamy kilka najpopularniejszych typów teściowych i skuteczne sposoby na radzenie sobie z każdym z nich.

DRUGA MAMUSIA

Traktuje wnuka jak własne dziecko. Ciągle podkreśla jego podobieństwo do syna, bywa też zaborcza.

✘ Plusy:

Jest zapatrzona w twoje dziecko zupełnie tak jak ty. Cieszy się nim i ma ochotę tą radością dzielić się z całym światem. Nie masz żadnych wątpliwości, że je kocha.

✘ Minusy:

Czujesz się lekceważona jako matka, masz wrażenie, że byłaś potrzebna tylko po to, by urodzić wnuka swojej teściowej.

✘ Wpływ na dziecko:

Z czasem maluch może mieć problem z ustaleniem, jaka hierarchia panuje w waszej rodzinie.

✘ Skuteczny sposób:

Poproś partnera o wsparcie. Niech w kontaktach ze swoją matką podkreśla, jaką jesteś dobrą mamą dla waszego dziecka. Powinien delikatnie dać do zrozumienia twojej teściowej, że w jego sercu i sercu maleństwa to ty zajmujesz pierwsze miejsce.

NADOPIEKUŃCZA PEDANTKA

Uważa, że wie najlepiej, jak zapewnić maluszkowi bezpieczeństwo. Ma obsesję na punkcie higieny.

✘ Plusy:

Możesz być pewna, że gdy smyk zostanie sam na sam z babcią, będzie zadbany, czysty i nic mu się nie stanie. Możesz ich puścić na plac zabaw i nie zastanawiać się, czy maluch nie spadnie ze zjeżdżalni albo czy babcia po zabawie w piaskownicy umyje mu ręce...

✘ Minusy:

Po pierwsze, sterylne warunki wcale nie służą dziecku. Po drugie, przy babci malca możesz się poczuć jak największy brudas, który na dodatek naraża swoje dziecko na różne "niebezpieczeństwa" (np. pozwala mu - z asekuracją - wspinać się po krześle).

✘ Wpływ na dziecko:

Malec może zacząć bać się i unikać aktywności, które go rozwijają i są odpowiednie dla jego wieku. Niewykluczone, że będzie oczekiwał wyręczania go w nieuzasadnionych przypadkach (bo nauczy się, że zawsze jest ktoś obok, gotowy do pomocy).

✘ Skuteczny sposób:

Pokaż teściowej artykuł o tym, że dziecko nie powinno być trzymane w sterylnych warunkach, bo stanie się nieodporne i zacznie chorować. I drugi - przekonujący o tym, że maluch "jak się nie przewróci, to się nie nauczy". Być może zadziała tu siła autorytetu.

DESPOTYCZNA SZEFOWA

Wszystko ma być tak, jak ona zarządzi. Uważa, że jest nieomylna, nie znosi najmniejszego sprzeciwu.

✘ Plusy:

Trudno znaleźć pozytywne strony tej sytuacji, chyba że odpowiada ci takie "zewnętrzne sterowanie".

✘ Minusy:

Wasze życie nie jest już WASZE. To teściowa decyduje o wszystkim: od planowania menu urodzinowego dla malucha zaczynając, na wyborze ubranek dla waszego syna lub córki kończąc.

✘ Wpływ na dziecko:

Smyk szybko zauważy, że to do babci należy ostateczny głos w rodzinnych debatach i że rodzice nie potrafią się jej sprzeciwić. W takiej sytuacji raczej nie zbudujesz u niego autorytetu.

✘ Skuteczny sposób:

Spróbuj być równie stanowcza jak ona. Mów krótko: "Mamy na dziś inne plany", "Dziękuję, ale nie skorzystamy" itp. Jeśli jesteście bardzo uzależnieni od pomocy teściowej albo z nią mieszkacie, nie stawiaj oczywiście sprawy na ostrzu noża, jednak postaraj się wyznaczyć wyraźne granice.

ZAJĘTA SWOIMI SPRAWAMI


Jeszcze pracuje albo jest na emeryturze, ale ciągle brak jej czasu - realizuje w końcu swoje pasje...

✘ Plusy:

Nikt nie ocenia tego, jak zajmujesz się dzieckiem, nie wpada z niespodziewaną wizytą... Wiele kobiet marzy o takiej teściowej!

✘ Minusy:

Nie możesz liczyć na jej pomoc.

✘ Wpływ na dziecko:

Dla malca ważna jest cała rodzina - i ta najbliższa, i ta dalsza. Dziadkowie mogą mu dać to, czego nie dostanie od swoich rodziców. Kontakt z babcią, która kocha wnuka, jest niezwykle cenny.

✘ Skuteczny sposób:

Postaraj się porozmawiać z mamą partnera. Powiedz, że rozumiesz jej brak czasu, ale wytłumacz również, że smyk potrzebuje częstszych spotkań z babcią. Przygotuj listę wydarzeń, w których chciałabyś, żeby uczestniczyła, i daj ją teściowej. Zapisz tam daty urodzin i imienin maluszka, Dzień Babci itp.

OCENIAJĄCA KRYTYKANTKA

Nie podoba jej się nic, co robisz, jeśli chodzi o opiekę nad smykiem. Zawsze ma dla ciebie dobrą radę.

✘ Plusy:

Co prawda formę doradzania przez nią trudno zaakceptować, ale sugestie teściowej mogą być przydatne. Wykorzystaj to.

✘ Minusy:

Nikt nie lubi ciągłego pouczania, zwłaszcza gdy debiutuje w roli mamy. Nic dziwnego więc, że się denerwujesz i zdarza ci się stracić cierpliwość. Babcia twojego maluszka może - nawet nieświadomie i bez złych intencji - osłabiać twoje poczucie wartości.

✘ Wpływ na dziecko:

Smyk bezbłędnie wyczuwa nastroje dorosłych, nawet gdy im wydaje się, że jest za mały, by rozumieć, co się wokół niego dzieje. Kiedy atmosfera w domu robi się napięta, maluch też staje się niespokojny - czuje zagrożenie.

✘ Skuteczny sposób:

Jeśli masz wrażenie, że teściowa nie chce źle, nie lekceważ jej wskazówek. Powiedz np.: "Muszę wypróbować ten sposób, może się sprawdzi". Dodaj jednak, że choć nie masz takiego doświadczenia jak ona, do nowej roli przygotowywałaś się już, będąc w ciąży. Podkreśl, że znasz najnowsze zalecenia pediatrów dotyczące żywienia i pielęgnacji maluszka.

I zaznacz, że chciałabyś sama nauczyć się nim zajmować, nawet jeśli na początku będziesz popełniała błędy. Zapewnij babcię malca, że odezwiesz się do niej, gdy tylko stwierdzisz, że jej pomoc jest niezbędna. I dotrzymaj słowa - dzięki temu teściowa poczuje się potrzebna.

PRZESIADUJĄCA REZYDENTKA

Odkąd na świecie pojawiło się twoje dziecko, teściowa jest stałym gościem u was w domu.

✘ Plusy:

Babcia często cię wyręcza lub bawi się z wnuczkiem, a ty masz wtedy chwilę dla siebie.

✘ Minusy:

Niewykluczone, że w końcu poczujesz się obco we własnym domu, a wizyty bez zapowiedzi mogą cię szybko zmęczyć.

✘ Wpływ na dziecko:

Dla malca dodatkowa osoba, która się nim zajmuje, to wyłącznie powód do zadowolenia. A gdy na dodatek jest to ukochana babcia, która na wszystko mu pozwala, szczęście smyka nie ma granic. Gorzej, gdy między mamą a babcią zaczyna iskrzyć...

✘ Skuteczny sposób:

Porozmawiaj z teściową albo niech zrobi to twój partner. Poproście, by babcia waszego maleństwa zapowiadała swoje wizyty telefonicznie, bo chcecie więcej czasu spędzać sami, tylko z dzieckiem. Możecie też wspólnie uzgodnić stałe dni odwiedzin - będziesz mogła wtedy wychodzić np. do fryzjera albo spotkać się z przyjaciółką. Dobrym rozwiązaniem jest też zawożenie wnuczka do domu babci.

Tekst: Magdalena Leśkiewicz

Konsultacja: dr Marcin Florkowski, psycholog z Uniwersytetu Zielonogórskiego

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: teściowa | porady | zięć | rodzina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy