Reklama

Wyprawka dla noworodka - co tak naprawdę jest potrzebne?

Zbliża się termin porodu, wkrótce na świat przyjdzie wasze maleństwo. Teraz w twoim brzuszku ma wszystko, czego potrzebuje. Ale już czas pomyśleć o tym, co będzie potrzebne na co dzień, gdy maluszek już będzie na świecie.

Ostatni trymestr ciąży to najlepszy czas na zakupy i przygotowania, bo po urodzeniu dziecka nie będzie już ani tyle czasu, ani energii na poszukiwanie niezbędnych rzeczy. Nie musicie kupować wszystkich rzeczy nowych - może macie znajomych lub krewnych, którzy chętnie pożyczą lub sprzedadzą rzeczy po swoim dziecku.

W co ubrać maluszka?

Przy wyborze ubranek zwracaj uwagę, by były wykonane z naturalnych włókien, zapinane z przodu, najlepiej aż po stópki (co znacznie ułatwi pielęgnację i każdorazowe przewijanie malucha). Można kupić część ubranek rozpinanych od góry do dołu. Jeśli nie znajdziesz takich, to szukaj ubranek z rozciągliwym wycięciem na główkę, które będzie łatwiej założyć. Początkowo dużym problemem jest zakładanie ubranek przez główkę dziecka, z czasem nabiera się wprawy.

Reklama

Jaki rozmiar?

W większości przypadków najlepszy rozmiar ubranek na początek to 62. Jeśli wiecie już wcześniej, że dziecko będzie malutkie, można kupić kilka ubranek w rozmiarze 56. Lepiej jednak podwijać rękawki przy większych ubrankach, niż kupować po kilku dniach nowe, gdyż dziecko w pierwszych miesiącach bardzo szybko rośnie.

Powinnaś zaopatrzyć się w:

kilka par śpioszków,

kilka pajacyków,

kilka kaftaników,

body z krótkim i długim rękawem,

skarpetki (można ich też użyć jako ochraniacze na rączki),

czapeczki (cienką i grubszą jeśli dziecko przyjdzie na świat w miesiącach zimowych).

Jeśli rodzisz w miesiącach zimowych dodatkowo potrzebne Ci będą:

ciepły kombinezon,

1-2 pary rajstop,

grubsze skarpetki lub rękawiczki,

miękkie buciki.

Wszystkie zakupione ubranka wypierz w specjalnym proszku do prania bielizny niemowlęcej, dobrze wypłucz i wyprasuj po wysuszeniu.

Pieluszki

Nawet jeśli zdecydujesz, że będziecie używać tylko pieluszek jednorazowych, przydatne mogą być pieluszki tetrowe. Kup kilka sztuk - przydadzą się, gdy będziesz przewijać maluszka - położysz go na miękkiej pieluszce, a nie na zimnej ceratce przewijaka, delikatnie oczyścisz nimi buzię dziecka, gdy uleje pokarm po karmieniu, czy rozłożysz na dnie wanienki podczas kąpieli, żeby zapobiec ślizganiu się malucha.

Kosmetyki

Potrzebne będą:

specjalne mydełko dla niemowląt,

krem natłuszczający do pupy (zapobiegający odparzeniom),

oliwka dla niemowląt,

waciki bawełniane, sterylne gaziki,

chusteczki jednorazowe do ciała dla niemowląt,

w miesiącach zimowych - krem ochronny na zimę.

Sprawdź, czy na etykiecie zakupionych produktów jest informacja o bezpieczeństwie ich stosowania od pierwszych dni życia dziecka.

Co niezbędne do kąpieli?

Pomyśl wcześniej, gdzie będziesz kąpać maleństwo. Może się przydać stelaż pod wanienkę. Wanienki dostępne są w różnych rozmiarach, im większa - tym na dłużej wystarcza. Zastanów się jednak jak ci będzie wygodniej - szczególnie na początku, gdy jeszcze będziesz zmęczona po porodzie - może łatwiej będzie wykąpać maluszka w mniejszej wanience? Potrzebny będzie też termometr do mierzenia temperatury wody i ręczniki kąpielowe dla niemowląt (najlepiej z kapturkiem).

Do oczyszczania zewnętrznych części małżowin usznych przydadzą się patyczki kosmetyczne dla niemowląt. Do przemywania oczu możesz użyć albo soli fizjologicznej zakupionej w aptece, albo czystej wody - zwilżonym gazikiem delikatnie przemyjesz oczka dziecka. Wybierając szczoteczkę do włosów zwróć uwagę, by włosie było miękkie, naturalne. Do obcinania paznokci zakup specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcami.

Do przewijania?

W pierwszych kilku miesiącach przyda ci się przewijak - można kupić komody lub łóżeczka z przewijakiem lub specjalną nakładkę na łóżeczko, na której możesz położyć przewijak. Zwróć uwagę, by przewijak miał podwyższone boki.

Spacery, podróże?

Dla noworodka najlepszy jest wózek głęboki. Dostępne są wózki wielofunkcyjne (głęboki, spacerówka z możliwością ustawienia kierunku jazdy i fotelik samochodowy). Porozmawiaj przed zakupem z doświadczonymi rodzicami, z pewnością najlepiej ci polecą, jaki wózek wybrać.

Musisz uwzględnić kilka szczegółów - niektóre wózki nadają się bardziej na nierówne chodniki,

skrętne koła dla jednych będą dużą pomocą, dla innych utrudnieniem - wybierając wózek, wypróbuj jak się go prowadzi. Sprawdź, czy ma dobre amortyzatory. Im większe koła, tym łatwiej będzie go prowadzić po drogach.

Jeśli macie samochód, potrzebny będzie fotelik samochodowy - można go kupić osobno lub w zestawie z wózkiem. Sprawdź, czy wybrany przez ciebie produkt ma atest!

Czas na sen

Niemowlę nie powinno spać z rodzicami w jednym łóżku - jest to jeden z czynników ryzyka wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS). Wybierz dla swojego maleństwa łóżeczko, najlepiej drewniane, z regulowaną wysokością posłania. Do łóżeczka trzeba zakupić atestowany materac, dobrze przylegający do boków łóżeczka, ze zdejmowanym nieprzemakalnym pokrowcem, który można wyprać. Materac powinien być średnio twardy.

Pościel czy śpiworek?

W kompletach pościeli jest kołderka i poduszeczka, ale nie wolno stosować poduszki u noworodków i niemowląt. Możesz zaopatrzyć się w 2-3 zmiany pościeli (wybieraj te zrobione z naturalnych włókien) lub kupić śpiworek lub rożek - dziecko nie będzie się w nich rozkopywać, a mogą okazać się też przydatne podczas karmienia. Jeśli dziecko jest odpowiednio ciepło ubrane do okrycia może wystarczyć też kocyk.

Optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko powinna wynosić około 18 stopni, a wilgotność ok. 60%. Jeśli powietrze jest zbyt suche pomocny będzie nawilżacz.

Co jeszcze?

Przydatne będą:

termometr do pomiaru temperatury ciała dziecka,

laktator - z zakupem laktatora możesz się wstrzymać do porodu, zobaczysz czy będzie on naprawdę konieczny.

zdronet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy