Reklama

W jaki sposób dbać o butelki i smoczki?

​Wszystkie naczynia, w których podajemy dziecku mleko, powinny być idealnie czyste. Tylko wtedy są bezpieczne dla niemowlęcia.

Zasady czyszczenia

Do którego miesiąca życia powinnam sterylizować wszystkie naczynia i akcesoria, których używam do karmienia dziecka?

- Specjaliści zalecają, by wszystkie butelki i smoczki maluszka, a także naczynia do odciągania i przechowywania mleka z piersi sterylizować bezpośrednio przed każdym karmieniem przez pierwsze 6 miesięcy życia. Można to robić, wkładając akcesoria do sterylizatora lub gotując je w garnku z wrzącą wodą. Jednak zanim poddamy te naczynia procesowi sterylizacji, trzeba dokładnie je umyć wewnątrz i na zewnątrz za pomocą szczotki do czyszczenia i ciepłej wody z dodatkiem płynu. Może to być zwykły detergent do mycia naczyń (trzeba go tylko dokładnie wypłukać z butelek i smoczków) lub taki, który jest przeznaczony dla dzieci.

Reklama

- Zawiera on łagodne, naturalne składniki, dlatego jest bezpieczny dla najmłodszych. Radzę jednak po umyciu nie wycierać akcesoriów ścierką, bo pozostawia ona kłaczki. Lepiej pozostawić naczynia do wyschnięcia. Natomiast, gdy dziecko skończy pół roku, nie trzeba odkażać (w sterylizatorze lub garnku) naczyń przed wlaniem mieszanki. Wystarczy tylko dokładnie umyć je po każdym karmieniu, a następnie wyparzyć, przelewając wrzącą wodą.

Jaki sterylizator wybrać?

Zastanawiam się nad zakupem sterylizatora. Słyszałam, że pozwala on w ciągu kilku minut wyparzyć naczynia. Jaki jest lepszy: parowy czy mikrofalowy - czym one się różnią?

- Sterylizator nie jest na liście obowiązkowych sprzętów dla rodziców. Jednak, jeśli ktoś może pozwolić sobie na zakup tego urządzenia, to warto to zrobić. Bardzo ułatwia ono dbanie o czystość akcesoriów do karmienia, bo zaledwie w ciągu kilku minut można wyparzyć naczynia dla dziecka. Dla zabieganej młodej mamy jest więc to spora oszczędność czasu i pracy. Może pani wybrać sterylizator parowy albo mikrofalowy. Ten pierwszy podłącza się do prądu, drugi zaś wkłada do kuchenki mikrofalowej.

- Trudno powiedzieć, który z nich jest lepszy. Obydwa typy sterylizują naczynia szybko - w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Mogą jednak różnić się liczbą akcesoriów, które mieszczą się wewnątrz urządzenia. Warto więc na to zwrócić uwagę. Jeśli zdecydowałaby się pani na sterylizator mikrofalowy, to przed zakupem radzę ocenić, czy mieści się on do pani kuchenki mikrofalowej.

Wyparzanie w garnku

Nie mam w domu sterylizatora. Przyjaciółka radzi mi, bym gotowała butelki i smoczki w garnku. Czy taka metoda jest skuteczna? Jak to zrobić?

- Tak, gotowanie akcesoriów do karmienia w garnku to stary i sprawdzony sposób sterylizacji. Aby ją przeprowadzić, należy przygotować spory garnek. Najlepiej, by był przeznaczony tylko do celów odkażania naczyń do karmienia. Gotujemy w nim wodę, a potem umieszczamy we wrzątku dokładnie umyte butelki, smoczki, a także części laktatora - jeśli niemowlę jest karmione piersią.

- Naczynia te gotujemy przez około 5 minut. Warto jednak wiedzieć, że smoczki sterylizowane w ten sposób szybko się zużywają, dlatego trzeba regularnie sprawdzać, czy ich powierzchnia nie jest szorstka. Jeśli tak, trzeba je natychmiast wymienić.

Porady udzieliła: Jolanta Madej, położna.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: butelki | smoczek | sterylizacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy