Reklama

Urządzamy kącik dla maluszka

Nie musisz inwestować zbyt wiele czasu ani pieniędzy, aby niemowlę miało wszystko, czego mu potrzeba.

Nowo narodzone maleństwo może mieć swój własny pokój, ale nie jest mu on niezbędny. Według lekarzy rozwiązaniem najbezpieczniejszym dla dziecka i najwygodniejszym dla mamy jest ustawienie łóżeczka we wspólnej sypialni na pierwsze sześć miesięcy. - Mając niemowlę blisko siebie, rodzice są w stanie szybko zareagować, gdy dziecko np. uleje pokarm i zachłyśnie się - tłumaczy dr Barbara Gierowska- Bogusz, pediatra. - Oprócz tego, mama ma szansę od razu usłyszeć kwilenie niemowlęcia i nakarmić je, zanim się rozbudzi - przekonuje nasz ekspert.

Niezależnie od tego, czy maluszek wyląduje we własnym pokoju, czy w waszym, zasady urządzania są podobne. Łóżeczko i komodę z przewijakiem najlepiej ustawić:

Reklama

✔ w pewnej odległości od okna - będziesz mogła je uchylić bez obawy, że malca zawieje w łóżeczku czy na przewijaku;

✔ z daleka od grzejnika - niemowlę może się pocić, poza tym nadmiar ciepła wysusza śluzówki i sprzyja infekcjom;

✔ nie bezpośrednio pod żyrandolem czy kinkietem - jaskrawe światło nad głową może bardzo drażnić maluszka podczas odpoczynku, zabawy, czy jedzenia.

Lista zakupów

Oto, jakie inne sprzęty i akcesoria będą przydatne w niemowlęcym kąciku.

Niezbędne

- Łóżeczko

- Materac

- Prześcieradło

- Kołderka/Śpiworek

- Ochraniacz na szczebelki

- Przewijak

Dodatkowe

- Komoda/szafka

- Nieprzemakalna podkładka na materac

- Fotel do karmienia

- Poduszka rogal

- Lampka nocna

- Przybornik

Łóżeczko

Będzie ono służyć maluszkowi przynajmniej przez dwa lata, warto więc, by było wygodne w użytkowaniu - zarówno dla niego, jak i dla was.

Łóżeczko - w zależności od ilości miejsca możesz wybrać takie o wymiarach 120 x 60 cm lub większe - 140 x 70 cm. Dokonując wyboru, zwróć uwagę, by dno łóżeczka dawało się umocować na kilku poziomach (w zależności od wieku dziecka). Przydatna jest także wysuwana szuflada.

Materac - polecane są te wypełnione lateksem, włóknem kokosowym lub łuską gryczaną.

Pościel - najwygodniejsze jest prześcieradło z gumką. Zamiast kołderki możesz kupić śpiworek (maluszek się nie rozkopie).

Przewijak i przybornik

W zależności od tego, jakie meble planujesz kupić dla dziecka, możesz wybrać przewijak, który kładzie się na komodę lub taki na łóżeczko.

Przewijak - usztywniany można umieścić na łóżeczku, opierając jego brzegi na poręczach. Miękki, tańszy, trzeba położyć np. na komodzie.

Przybornik - jeśli nie masz przy przewijaku kawałka blatu lub szuflady na pieluchy, chusteczki, krem i inne akcesoria do pielęgnacji, przybornik do powieszenia na poręczy łóżeczka znacznie ułatwi ci życie. Praktycznym rozwiązaniem są też zawieszane minikosze na brudne pieluszki.

Komoda lub szafka

Dziecko potrzebuje mnóstwa rzeczy. Możesz wygospodarować na nie miejsce w swojej szafie lub kupić specjalny mebel do ich przechowywania.

Komoda - w szufladach łatwiej niż na półkach utrzymać porządek wśród dziecięcych ciuszków. Poza tym można na niej położyć przewijak, nawilżane chusteczki, krem do pupy.

Szafka - jeśli zdecydujesz się na zakup nowej, najlepiej szukaj takiej o wystarczająco szerokim blacie, by zmieścił się na nim przewijak. Wtedy szafka powinna ci sięgać co najmniej do bioder, abyś nie musiała mocno pochylać się podczas pielęgnacji maluszka. Mebel nie może

Fotel i poduszka rogal

Nie są niezbędne, ale ułatwiają karmienie piersią.

Fotel powinien mieć poręcze. Dzięki temu będziesz mogła wygodnie oprzeć rękę, którą podtrzymujesz główkę dziecka.

Poduszka rogal położona na kolanach tak, by "otaczała" twoją talię, sprawi, że maluch znajdzie się wyżej, więc podając mu pierś, nie będziesz musiała go podtrzymywać ani się garbić.

Jak to zrobić najtaniej?

Oto kilka pomysłów, dzięki którym mebelki i drobiazgi dla dziecka będą kosztowały mniej.

✔ Porozmawiaj ze znajomymi. Być może będą mieli do oddania, pożyczenia lub sprzedania rzeczy po swoim dziecku.

✔ Poszukaj komisu z artykułami dla niemowląt. Łóżeczko używane przez innego maluszka nie będzie zniszczone, za to tańsze niż nowe.

✔ Zajrzyj na serwisy aukcyjne. Nie brak tam ofert dla świeżo upieczonych rodziców.

✔ Zamawiaj przez internet. Możesz wybierać w tradycyjnych sklepach, ale kupuj w wirtualnych - jest taniej. Przy zakupach powyżej pewnej kwoty nie płacisz za przesyłkę.

✔ Korzystaj z promocji i wyprzedaży, a także z internetowych porównywarek cen.

Tekst: Marta Różańska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: pokój | dziecko | urządzenie | dziecięcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy