Szczepienie: Jak sprawić by dziecko lepiej je zniosło

Dla każdego rodzica szczepienie dziecka to trudny moment. Obawiają się reakcji na ból, a po wszystkim niepożądanych odczynów poszczepiennych. Są jednak sposoby, by wizyta w przychodni była łatwiejsza.

Wielu rodziców obawia się momentu szczepienia, zwłaszcza w pierwszym roku życia. Nie ma się co dziwić - zastrzyk nie należy do przyjemności, a maluszkowi nie da się wytłumaczyć, że ból, który odczuwa jest dla jego dobra. Dzięki odpowiedniemu podejściu można zmniejszyć stres dziecka

Przygotuj się przed szczepieniem

Aby zmniejszyć ryzyko niepożądanych odczynów poszczepiennych należy dokładnie sprawdzić stan zdrowia malucha. Dlatego tak ważna jest wizyta u pediatry, który oceni, czy dziecko jest gotowe do szczepienia i nie ma żadnych przeciwwskazań.

Obowiązkiem lekarza jest także wyczerpujące wyjaśnienie przebiegu szczepienia i działania szczepionki. Lepiej zawczasu skonsultować z nim wszystkie niepokojące kwestie, niż później trwać w niepokoju i stresie.

Lekarz powinien także poinstruować rodziców, jakie objawy mogą wystąpić u malucha po szczepieniu - co jest normalną reakcją, a co powinno zaniepokoić. Im większą wiedzę będą mieli rodzice, tym łatwiej będzie przetrwać najtrudniejsze chwile.

Zachowaj spokój

W dniu szczepienia bardzo ważne jest, by rodzic zachował spokój. Dziecko bardzo szybko wyczuje zdenerwowanie i samo będzie się bardziej stresować.

W czasie przygotowania i samego zastrzyku należy trzymać malucha na kolanach, żeby czuł się bardziej zrelaksowany. Lekarz lub pielęgniarka powinni doradzić, w jaki sposób najlepiej ułożyć pociechę, żeby wykonanie szczepienia było wygodne i bezpieczne.

Kiedy stres u malucha i rodzica jest duży, być może lepszym rozwiązaniem dla wszystkich będzie, by dziecko trzymała pielęgniarka. Nawet w takiej sytuacji rodzice powinni być cały czas w zasięgu wzroku dziecka.

Zajmij czymś malucha

Zestresowanego malucha może uspokoić odwrócenie jego uwagi od tego, co dzieje się w gabinecie. Być może zainteresuje go pokazana zabawka czy ulubiona książeczka. Nie należy jednak zachowywać się zbyt opiekuńczo, bo wbrew pozorom, może to jeszcze bardziej zestresować malucha.

W przypadku starszej pociechy nie wolno oszukiwać dziecka w kwestii bólu. Lepiej powiedzieć, że zastrzyk odrobinę zaboli, niż skłamać, że nic nie poczuje, a potem zmagać się z histerią przed każdą wizytą u lekarza. U dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia można rozważyć zastosowanie kremu znieczulającego. Zgodę musi wydać lekarz, aplikacja leku jest płatna.

Bacznie obserwuj dziecko po szczepieniu

Po zaszczepieniu dziecka należy wnikliwie je obserwować a wszelkie niepokojące objawy najlepiej skonsultować z pediatrą.

Niepożądane odczyny poszczepienne zazwyczaj nie przyjmują zbyt silnej formy i utrzymują się maksymalnie dwie doby. Wśród lekkich objawów może pojawić się gorączka, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu ukłucia. W takim wypadku wystarczy podanie leków przeciwgorączkowych i okłady łagodzące ból. W przypadku wystąpienia cięższych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jak wybrać szczepionki?

W Polsce oprócz kalendarza szczepień obowiązkowych istnieje również grupa szczepień zalecanych. Choć dla niektórych rodziców brzmi to jak narażanie dziecka na dodatkowy ból związany z ukłuciem, warto rozważyć przynajmniej część tych zaleceń i przedyskutować je z pediatrą. Chwilowy ból nie powinien być przeszkodą w zwiększeniu odporności dziecka.

Oprócz szczepień dodatkowych rodzice mają też możliwość wyboru szczepionki w przypadku szczepień obowiązkowych. Mogą skorzystać ze szczepionek skojarzonych, które w przeciwieństwie do preparatów monowalentnych chronią dziecko od razu przed kilkoma rodzajami chorób. Dzięki temu można ograniczyć dziecku ilość zastrzyków. Taka szczepionka jest dodatkowo płatna.

Wybór jest także w przypadku szczepienia na pneumokoki, które od 1 stycznia 2017 jest obowiązkowe. Rodzic może wybrać szczepionkę refundowaną, 10-walentną lub płatną 13-walentną. Ta druga chroni dziecko przed trzema dodatkowymi typami bakterii pneumokoków, przez co jest skuteczniejsza.

Od rodziców zależy wybór szczepionki i sposób jej podania. Ważne jest, by skonsultować swój wybór z pediatrą i rozważyć wszystkie za i przeciw proponowanych rozwiązań.

Dowiedz się więcej na temat: szczepienia
Najlepsze tematy

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje