Reklama

Sterylizacja butelek do karmienia: 6 sprawdzonych sposobów

Karmisz swojego maluszka butelką? Z pewnością nieraz słyszałaś, jak ważna jest odpowiednia higiena i sterylizacja butelek, smoczków i innych akcesoriów do odciągania i przechowywania pokarmu. Jak prawidłowo ją wykonywać i po co w ogóle to robić? Oto skuteczne i bezpieczne metody, które pomogą Ci zaoszczędzić czas.

Karmienie dziecka i przechowywanie pokarmu wiąże się z kilkoma zasadami, o których warto pamiętać - dla własnej wygody i bezpieczeństwa maluszka. Mleko w początkowym okresie życia podajesz na żądanie z piersi, ale w późniejszym okresie, jeśli masz wystarczającą ilość pokarmu - możesz go dla wygody i oszczędności czasu odciągnąć i zamrozić, bez szkody dla wartości odżywczych pokarmu.

Sterylizacja. Co to takiego i czemu to służy?

Sterylizacja to inaczej po prostu wyjałowienie, czyli usuwanie z przedmiotów zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko zakażenia bakteryjnego. Sterylizację możesz przeprowadzić z użyciem niskiej lub wysokiej temperatury (gorącą parą wodną lub suchym powietrzem), a także za pomocą promieniowania mikrofalowego.

Reklama

Sterylizacja używanych butelek, laktatorów, miarek, pojemników do przechowywania pokarmu lub smoczka pomaga zachować maluchowi zdrowy układ pokarmowy i odpornościowy. W wieku niemowlęcym jest on jeszcze bardzo delikatny, dlatego dzieci są znacznie bardziej podatne na bakterie, które pozostają neutralne dla dorosłych. Wymioty, biegunka i pleśniawki (afty) jamy ustnej to tylko niektóre oznaki takiego zakażenia, dlatego sterylizacja butelek i innych dodatków do karmienia jest wręcz niezbędna.

Sterylizacja butelek - jak to zrobić?

Oto kilka sposobów na wyjałowienie butelek i akcesoriów. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

1. Gotowanie

Czasami najprostsze sposoby są jednocześnie najlepsze. Butelki, smoczki i zakrętki po prostu wygotuj.  Jak zrobić to najszybciej?

  • Napełnij duży garnek zimną wodą i włóż do niego przedmioty, które będziesz sterylizować. Zanurz je całkowicie i upewnij się, że nie ma bąbli powietrza.
  • Zabezpiecz przedmioty ciężkim talerzem lub miską, by prawie dotykała wody. W ten sposób nie będą próbować się wydostać ponad wodę,
  • Gotuj przez 10 minut we wrzącej wodzie.
  • Wyłącz gaz, odczekaj aż nieco wystygną i zakręć.


Sterylizowane w ten sposób butelki zachowują jałowość przez 24 godziny. Mankamentem tej metody może być jednak fakt, że ciężko skorzystać z niej poza domem, a garnek stale stojący na kuchence zabiera dodatkowe miejsce w kuchni.

Plusy: darmowe
Minusy: czasochłonne, konieczny dostęp do kuchenki

2. Elektryczny sterylizator parowy

  • Elektryczne sterylizatory parowe są wygodnym i bardzo popularnym urządzeniem, w którym można wyjałowić do 6 butelek na raz, a cały proces zajmuje maksymalnie 5 minut. Jak to zrobić?
  • Wlej wymaganą w instrukcji ilość wody do sterylizatora.
  • Umieść butelki i inne akcesoria w urządzeniu (butelki do góry dnem).
  • Zamknij urządzenie i sprawdź, czy jest szczelnie zamknięte.
  • Włącz urządzenie na czas wymagany w instrukcji, wyłącz i odczekaj, aż butelki przestygną.
  • Otwórz pokrywę, wyjmij butelki i od razu zakręć, by uchronić je przed bakteriami.


Plusy: szybkie
Minusy: dodatkowy większy wydatek, sterylizator zajmuje miejsce (np. nieporęczny do zabrania w podróż)

3. Woreczki do sterylizacji w mikrofalówce

- Woreczki to bardzo szybki i praktyczny sposób sterylizacji butelek i innych akcesoriów do karmienia. Służą wyjałowieniu produktów z tworzyw sztucznych i silikonu, które mają kontakt z żywnością. Są one wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Są również ekonomiczne ­- każdy woreczek może posłużyć na około 20 sterylizacji. Doskonale sprawdzają się poza domem (na wyjazdach, wakacjach itp.), kiedy masz dostęp do kuchenki mikrofalowej, ale nie dysponujesz miską czy sterylizatorem. Kuchenka wytwarza parę wodną, która osiągając temperaturę 100 stopni Celsjusza i skutecznie zabija wszelkie bakterie i zarazki. Woreczki do sterylizacji bez problemu kupisz np. w sklepie internetowym - radzi Marcin Gołasa, ekspert sklepu internetowego z akcesoriami dla dzieci Simed.pl.

Butelki i dodatki najpierw umyj w wodzie z dodatkiem detergentu, dokładnie opłucz. Chcąc wykonać sterylizację, do woreczka wlej około 60 ml wody bez żadnych dodatków. Sterylizowane przedmioty włóż do środka. Zamknij i umieść w mikrofalówce w pozycji stojącej i najbardziej podstawowym trybie na czas:

  • 1,5 minuty dla mocy 1100 W,
  • 3 minuty dla mocy 800W-1000 W,
  • 5 minut dla mocy 500W-750 W.


Odczekaj ok. 2 minut po zakończeniu sterylizacji, ostrożnie wyjmij woreczek, wylej pozostałą wodę przez lewy górny róg worka i wyjmij przedmioty.

Plusy: szybkie, tanie, higieniczne, kompaktowe (np. do podróży itp.)
Minusy: wymaga dostępu do kuchenki mikrofalowej

4. Zmywarka do naczyń

Najpierw upewnij się, że butelki i akcesoria do karmienia mogą być w niej myte. Nastaw zmywarkę na program z najwyższą temperaturą wody. Przedmioty możesz umieścić na górnej półce zmywarki, jeśli boisz się, że się przewrócą i wleje się do nich brudna woda.

Plusy: łatwe, tanie
Minusy: wymaga dostępu do zmywarki, czasochłonne

5. Sterylizacja na zimno

Sterylizacja na zimno sprawdzi się, jeśli często jesteś z dzieckiem w drodze lub masz ograniczony dostęp do prądu czy wrzątku.

  • Rozpuść w misce tabletki sterylizujące lub wlej roztwór do miski z wodą i umieść w niej butelki.
  • Odczekaj 30 minut (lub więcej).
  • Wodę, w której były moczone akcesoria możesz wykorzystać ponownie w ciągu 24 godzin.


Sterylizację możesz pominąć, jeśli dziecko ma już rok, jednak wciąż w tym okresie koniecznie jest dokładne mycie butelek, smoczków itp. po każdym użyciu. Jeśli resztki już obeschły, przed umyciem wymocz butelki w wodzie, a pozostałości szybko dadzą się usunąć.

Plusy: łatwe, możliwe do wykonania w dowolnym miejscu
Minusy: wymaga zakupu tabletek sterylizujących, czasochłonne

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama