Reklama

Rady dietetyka

Szukasz informacji na temat żywienia dziecka? Masz wątpliwości, czym je karmić? Swoją pomocą służy dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka.

Pierwszy mus

Zanim dziecko schrupie z apetytem jabłko lub zasiądzie do miseczki świeżych malin, musi poznać i polubić owoce. Na początek najlepiej wprowadzać je w postaci przecierów owocowych (tzw. musów). Należy zacząć od tych najłagodniejszych w smaku, słodkich i występujących w naszej strefie geograficznej (są mniej alergizujące).

Jako pierwszy owoc zwykle podajemy jabłko. Może być świeżo skrobane łyżeczką, jednak nieco łagodniejszy w smaku będzie mus jabłkowy ze słoiczka lub kubeczka. Jabłka są zwykle dostępne przez cały rok, więc nie ma problemu z przygotowaniem świeżego musu w domu.

Reklama

Jeśli akurat jest sezon na maliny, gruszki, porzeczki, jeżyny, brzoskwinie, morele czy śliwki, z nich także możesz przygotować pyszny domowy przecier dla niemowlęcia. Aby uzyskać idealnie gładką konsystencję, rozgniecione lub zmiksowane owoce warto dodatkowo przetrzeć przez sitko o drobnych oczkach.

Owoce egzotyczne, jak banany, kiwi czy mango, wprowadzamy do jadłospisu maluszka dopiero pod koniec 1. roku życia, a cytrusy, truskawki oraz poziomki - w 2. roku życia brzdąca.

Zdrowy szczypiorek

To przede wszystkim dodatek smakowy i apetyczna zielona dekoracja posiłku. Doskonale pasuje do jajecznicy i pasty jajecznej, a także twarożku lub do zupy. Szczególnie chętnie jadamy go wiosną, gdy zaczynamy tęsknić za świeżymi warzywami, ale jeszcze z rezerwą patrzymy na inne nowalijki.

Szczypiorek można dodawać do zupki jarzynowej już od 7.-8. miesiąca życia. Na surowo smyk może go jeść od 10. miesiąca.

Co dodać do zupki?

Nie wiesz, od kiedy niemowlę może jeść makaron, kaszę jaglaną lub gryczaną? Moment wprowadzenia drobnego makaronu i grubych kasz jest uzależniony od umiejętności żucia oraz gryzienia dziecka. Aby malec poradził sobie z ich przeżuciem i połknięciem, na początek kaszę lub makaron można dodawać do zupki w postaci dobrze rozgotowanej i częściowo zmiksowanej.

To pomoże przyzwyczaić dziecko do ich smaku. W miarę rozwoju umiejętności gryzienia i żucia dodatki można podawać w całości, ale zawsze dobrze rozgotowane, by były miękkie.

Cała prawda o jogurcikach

Podanie tego pożywnego przysmaku to kolejny milowy krok w rozszerzaniu diety dziecka.

● Jogurty przeznaczone dla niemowląt można podawać po 6. miesiącu. To ważny sprawdzian, czy organizm toleruje nowe produkty mleczne.

● Jogurty dla dzieci nie zawierają sztucznych dodatków, a proces pasteryzacji, któremu są poddawane, chroni je przed rozwojem bakterii i przedłuża ich trwałość.

● Zawierają mniejszą ilość białka niż tradycyjne jogurty, dlatego są lepiej dostosowane do możliwości metabolizmu malca.

● Mają delikatny owocowy smak, ale mniej cukru niż jogurty smakowe dla dorosłych. Można do nich dodać świeże owoce lub przecier owocowy ze słoiczka i przygotować w ten sposób atrakcyjny, a zarazem wartościowy deser.

● Nie trzeba trzymać ich w lodówce, więc świetnie sprawdzą się także w roli przekąski na spacerze.

Smaczny kalafior dla maluszka

Kalafior to jedno z pierwszych warzyw, które można bez obaw wprowadzić do jadłospisu malucha. Jest bardzo delikatny w smaku i bogaty w witaminę C, wapń oraz potas. Na początek dziecko jada kalafior głównie w zupce jarzynowej, ale pod koniec 1. roku życia można go podać jako jarzynkę do drugiego dania i polać stopionym masłem.

A oddzielone i ugotowane różyczki kalafiora to doskonały przysmak do nauki samodzielnego jedzenia. Wystarczy kilka ostudzonych kawałków położyć na talerzyku przed smykiem.

Jajko - które jest lepsze?

Jajka przepiórcze uważane są za mniej uczulające, dlatego czasem są zalecane dzieciom z alergią zamiast jaj kurzych.

Ich wartość odżywcza jest zbliżona - 3-4 malutkie jajka przepiórcze to równowartość jednego kurzego.

W przypadku zdrowych dzieci nie ma żadnego powodu, aby popularny produkt wymieniać na podobny, ale nieco trudniej dostępny.

Podając jajka przepiórcze małemu alergikowi, trzeba bardzo wnikliwie obserwować dziecko, aby upewnić się, czy nie wywołują one u niego podobnych niepożądanych objawów, jak wyeliminowane wcześniej jaja kurze.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: rady dietetyka | dietetyk | Żywienie dziecka | jogurty | zdrowa żywność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy