Reklama

Poznaj zasady zmiany mleka u niemowlaka

W diecie niemowlaka mleko jest podstawowym pokarmem. Przez pierwsze 6 miesięcy jest jedynym posiłkiem dziecka, natomiast później, mimo wprowadzania innego rodzaju produktów, również stanowi bazę jego żywienia. Kiedy mama postanawia lub jest zmuszona przejść z dzieckiem na karmienie sztuczne, lub gdy chce zmienić mleko na inne, powinna pamiętać, aby zmianę tę wprowadzać stopniowo.

Przejście z mleka własnego na karmienie sztuczne powinno być świadomą i dobrze przemyślaną decyzją. Jest to proces nieodwracalny - im mniej mleka z piersi będzie odprowadzane, tym mniejsza będzie jego produkcja.

Warto pamiętać, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią do drugiego roku życia lub dłużej. Jeśli jednak, z różnych powodów, decydujemy się na karmienie sztuczne, należy powoli i stopniowo przyzwyczajać dziecko do następujących zmian.

Z mleka kobiecego na butelkę

Jak odstawić dziecko od piersi? Jest to podstawowe pytanie mam, które ze względu na okoliczności musiały zdecydować o przejściu na karmienie sztuczne. Przejście z karmienia piersią na karmienie butelką jest najtrudniejsze. Nie zmieniamy tylko rodzaju czy smaku pokarmu.

Reklama

Karmienie piersią dla dziecka jest również bardzo ważnym aspektem psychologicznym. Zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, buduje relację z mamą. Aby bezstresowo, dla dziecka jak i matki, przejść z piersi na butelkę, należy zacząć zmiany od jednego posiłku dziennie. Najlepiej wybrać moment, kiedy dziecko jest w dobrym nastroju i nie jest bardzo głodne.

Warto podać posiłek kilkanaście minut wcześniej niż zwykle. Dziecko należy ułożyć jak do karmienia piersią i podać mu butelkę. Stopniowo zastępujemy w ten sposób kolejne posiłki dziecka.

Kiedy dziecko nie chce jeść

Powody niechęci dziecka do jedzenia mleka modyfikowanego mogą być różne. Zatkany nosek, który utrudnia oddychanie podczas jedzenia, niewłaściwie dobrany smoczek, czy najbardziej popularna przyczyna, jaką jest nieodpowiedni dla malucha smak mleka.

W przypadku mleka kobiecego, zależy on w dużej mierze od diety mamy. Kiedy przechodzimy na mleko następne, należy zwrócić uwagę na upodobania dziecka. Lepszy smak od tradycyjnych mieszanek na bazie mleka krowiego, mają te na bazie pełnego mleka koziego. Są delikatniejsze i słodsze w smaku. Jak więc przejść z tradycyjnego mleka na pełne mleko kozie?

Z mleka krowiego na kozie

Kiedy dziecko karmione jest już butelką, jednak chcemy przejść z mleka modyfikowanego krowiego na pełne mleko kozie, najlepszym sposobem jest stopniowe zastępowanie mleka krowiego mlekiem modyfikowanym kozim. Okres przejściowy powinien wynosić około 3-7 dni.

Na początku, w trakcie przygotowywania posiłku, należy zastąpić jedną miarkę mleka krowiego mlekiem modyfikowanym kozim. Po 1 lub 2 dniach zastąpić kolejną miarkę produktem na bazie mleka koziego, aż do całkowitego przejścia na nowe mleko modyfikowane.

- Najważniejsze jest, aby obserwować reakcję dziecka po każdej zmianie mieszanki. Jeśli pojawią się jakiekolwiek negatywne reakcje, np. odmowa czy ulewanie, wówczas może pojawić się konieczność wydłużenia okresu przejściowego - mówi dr Mirosława Gałęcka, ekspert firmy Miralex, dystrybutora mleka Capricare.

Poszukując odpowiedniego mleka modyfikowanego tworzonego na bazie pełnego mleka koziego, warto zwrócić uwagę na mieszanki nowozelandzkiego producenta Capricare. To naturalna alternatywa dla produktów wytwarzanych z mleka krowiego, nie zawierająca oleju palmowego. 

Skład mleka Capricare jest znacznie bardziej zbliżony do składu mleka matki, dlatego jest lepiej trawione przez maluchy, dostarcza większej liczby niezbędnych dla ich prawidłowego rozwoju składników oraz zawiera mniej tych, które mogą wywoływać alergię.

Czy można łączyć mleka modyfikowane?

Każde mleko modyfikowane jest tak opracowane, aby każda porcja dostarczała odpowiednią, zbilansowaną dawkę składników odżywczych. W dłuższym okresie czasu łączenie różnych mieszanek wiąże się z ryzykiem zbytniego rozrzedzenia lub skoncentrowania produktu, co może wywołać dyskomfort dziecka lub zaburzenie równowagi składników odżywczych. Można łączyć mleka modyfikowane jedynie przez krótki okres (3-7 dni), na przykład w okresie zmiany mleka.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: niemowlę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy