Reklama

Pieluszki wielorazowe: Jak dzięki nim odpieluchować dziecko?

Samodzielne korzystanie z nocnika to ważna umiejętność, którą z czasem opanować musi każdy maluch. Niekiedy potrafi to już roczne dziecko, podczas gdy w innym przypadku czynność ta może sprawiać kłopoty np. 2,5-latkowi. Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na naukę nocniczka? I jak odpieluchować malucha przy pomocy pieluch wielorazowych?

Kiedy rozpocząć u dziecka naukę samodzielnego korzystania z nocnika? - To pytanie zadaje sobie wiele mam. Nie ma na nie jednej, poprawnej odpowiedzi. Każde dziecko jest bowiem inne i ma swój własny czas na "załapanie" zasad korzystania z nocniczka. Często można spotkać się z opiniami, że dobry moment na rozpoczęcie treningu odpieluchowania następuje tuż po tym, jak dziecko skończy 2 lata. Nie jest to jednak regułą - bywa, że niektórym rodzicom uda się odpieluchować już około roczne dziecko, inni natomiast muszą poczekać niemal do momentu ukończenia 36 miesięcy.

Reklama

Moment odpieluchowania dziecka nie powinien być wyznaczany przez jego wiek, ale przez indywidualną gotowość, jaką wykazuje malec. Podczas nauki korzystania z nocnika nie należy robić niczego na siłę (np. zmuszać czy nakłaniać malucha, aby załatwiło swoje potrzeby na nocniku). Przymus może spowodować jedynie niepotrzebną frustrację czy stres u dziecka.

— Warto natomiast zachęcać dziecko i "pomóc sobie" praktycznymi i atrakcyjnymi dla niego gadżetami. Przydadzą się np. pieluchy wielorazowe lub majteczki treningowe, w których dziecko czuje, że ma mokro. Dzięki nim maluch zaczyna sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne. Majteczki pomagają także w nauce samodzielnego ubierania — radzi Marcin Gołasa, ekspert sklepu internetowego Simed.

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe do odpieluchowania?

Oczywiście nie ma jednoznacznych, "książkowych" sygnałów mówiących o tym, ze dziecko jest (lub nie jest) gotowe do wyjścia z pieluszek. Niektórym maluchom wystarczy już samo naśladowanie (np. podpatrywanie starszego rodzeństwa, które korzysta z nocnika). Gotowość dziecka może być sygnalizowana samą jego ciekawością (np. chce podpatrywać dorosłych korzystających z toalety, interesuje się nocnikiem itp.). Ważne również by dziecko umiało (czy przynajmniej starało się) komunikować swoje potrzeby fizjologiczne (mówi "kupa" lub siku" na krótko przed tym, zanim zamoczy pieluchę).

Warto również obserwować zachowania i gesty dziecka. Szuka ustronnego miejsca dla załatwienia swojej potrzeby? Zaciska nóżki lub łapie się za pieluchę? To wszystko sygnały, które mogą świadczyć o tym, że warto rozpocząć naukę nocniczka. Pokaż go dziecku i zadbaj o to, by najpierw poznało podstawowe określenia związane z potrzebami fizjologicznymi.

Pieluszki wielorazowe - dlaczego warto je wykorzystać przy odpieluchowaniu?

Pieluszki wielorazowe - w przeciwieństwie do jednorazówek - ułatwiają dziecku naukę samodzielnego korzystania z nocniczka. Można powiedzieć, że są rozwiązaniem pośrednim pomiędzy jednorazową pieluchą a zwykłymi, bawełnianymi majteczkami. Posiadają bowiem chłonny wkład, który chroni ubranie przed przemoczeniem, zapobiegając "wpadkom". Mimo to dziecko czuje, że pielucha jest mokra i sygnalizuje związany z tym dyskomfort (np. chęć zmiany pieluszki). Tradycyjne jednorazówki natomiast wiążą wilgoć wewnątrz pieluszki - bywa więc, że dziecko nie odczuwa dyskomfortu z powodu jej zasikania.

Pieluchy wielorazowe oraz specjalne majteczki treningowe (przeznaczone do nauki korzystania z nocnika) na ogół są również bardziej atrakcyjne dla dziecka: kolorowe, wyglądem przypominające "dorosłe" majtki.

Do tego dochodzi także aspekt praktyczny. Dziecko ubrane w pieluchę jednorazową (która posiada zwykle sklejane brzegi) nie jest w stanie samodzielnie się rozebrać, aby usiąść na nocniku. Łatwe do założenia majteczki treningowe ułatwiają to zadanie i przy okazji uczą dziecko samodzielnego ubierania się.

Odpieluchowanie - gadżety, które mogą się przydać

Odpieluchowanie to proces, który na ogół jest rozciągnięty w czasie. Przygotuj się na to, że dziecko nie nauczy się korzystać z nocnika już po pierwszym udanym razie. Warto więc zaopatrzyć się w kilka niezbędnych gadżetów.

  • Nocnik - to oczywiście gadżet zupełnie niezbędny. Nie warto zastępować go plastikową nakładką na sedes - dziecku może być trudno z niej korzystać. Podczas siedzenia na sedesie maluch nie dotyka stopami podłogi - taka pozycja może utrudniać wypróżnianie się. Nocnik natomiast jest dostosowany do wzrostu i możliwości dziecka. Mamy także możliwość wyboru atrakcyjnego dla malucha modelu (np. z bajkowym wzorem).

  • Pieluszki wielorazowe - są chłonne i zabezpieczają przed przeciekaniem, a jednocześnie - dzięki odpowiednim wkładom bambusowym - dziecko czuje w nich, że ma mokro. Są również dużo łatwiejsze do założenia (np. biegającemu dziecku) i zdjęcia niż jednorazówki.

  • Majtki treningowe - mogą być używane jako pierwsza para "prawdziwej bielizny" malucha. Nie zastąpią pieluchy, ale mimo wszystko posiadają wszyty na stałe chłonny wkład, który stanowi dodatkową ochronę przed przemoczeniem. Dziecku łatwo przy tym samodzielnie zdjąć i założyć majteczki.

  • "Dorosłe" bawełniane majteczki - przeznaczone są dla dzieci, które chętnie korzystają już z nocniczka, a "wpadki" przytrafiają się im bardzo rzadko. Nie posiadają zabezpieczeń przed wilgocią, dlatego motywują malucha do sygnalizowania potrzeby i załatwiana jej na nocniku.

  • Woreczek na brudne pieluszki - przyda się zwłaszcza w okresie "przejściowym", gdy dziecko dopiero zaznajamia się z nocniczkiem i ciągle jeszcze korzysta z pieluch wielorazowych. Warto mieć go zawsze przy sobie, na wypadek, gdyby "wpadka" przytrafiła się Twojemu maluchowi w miejscu publicznym.

  • Wygodne ubrania - zadbaj, by uczące się korzystania z nocnika dziecko było ubrane w sposób nieutrudniający zdejmowania majteczek. Może to być np. sukienka u dziewczynki czy wygodne, bawełniane spodenki na gumce u chłopca. Jeśli dziecko ma na sobie np. body czy rajstopy, raczej nie poradzi sobie bez pomocy dorosłych. 
materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: pieluchy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy