Reklama

Odstawiamy malca od piersi

Pożegnanie z ukochanym "cycusiem" bywa trudne, niezależnie od wieku maleństwa. Nasz ekspert radzi, jak to zrobić łagodnie i bez problemów.

Ssanie piersi jest dla maleństwa czymś więcej niż zaspokajaniem głodu. Bliskość ciała mamy daje mu poczucie bezpieczeństwa i koi jego smutki. Przychodzi jednak chwila, gdy okres karmienia trzeba zakończyć. Nie ma idealnego momentu, aby to zrobić. Niektóre mamy decydują się na to, kiedy dziecko ma pół roku, inne czekają do 1. urodzin lub dłużej. Niezależnie od wieku szkraba, warto przestrzegać kilku ważnych reguł.

TRZEBA WYBRAĆ DOBRY MOMENT. Odstawianie od piersi bywa stresujące dla mamy i dziecka. Dlatego nie powinno się pokrywać w czasie z innymi trudnymi momentami, np. chorobą maluszka czy pójściem do żłobka.

Reklama

NALEŻY DZIAŁAĆ STOPNIOWO. Dziecko potrzebuje ok. 2-3 tygodni, by oswoić się z nową sytuacją. Dlatego najlepiej jest kolejno ograniczać liczbę karmień. To pomaga też mamie zapanować nad laktacją (pokarm będzie sam zanikał).

WARTO TRZYMAĆ SIĘ PLANU. Jasny scenariusz ułatwia panowanie nad emocjami i wątpliwościami.

Gdy brzdąc ma 6 miesięcy...

Mój synek niedawno skończył pół roku. Kiedy miał 6 tygodni, lekarz rozpoznał u niego uczulenie na białka mleka krowiego. Dlatego przez cały okres karmienia muszę wykluczać ze swojego jadłospisu mleko oraz jego przetwory. Franek zdrowo rośnie i prawidłowo przybiera na wadze. Ja jednak jestem już bardzo zmęczona restrykcyjną dietą. Planuję niebawem zakończyć karmienie piersią. W jaki sposób się do tego przygotować? Marcelina, mama 6-miesięcznego Franka

ZDANIEM EKSPERTA: Po 6. miesiącu łatwiej jest w naturalny sposób zakończyć karmienie piersią. Półroczne dziecko wchodzi w okres rozszerzania menu. Może jeść pierwsze papki, pić wodę oraz soki. Nowe posiłki należy stopniowo wprowadzać w miejsce pojedynczych karmień piersią. Maluszek w tym wieku powinien też otrzymać mleko dla niemowląt oznaczone cyfrą 2.

TWÓJ PLAN DZIAŁANIA

1. Wybierz się do pediatry, aby dobrał dla maluszka odpowiednie mleko modyfikowane.

Kiedy niemowlę przestaje ssać pierś mamy, trzeba mu podać mieszankę z butelki. W przypadku zdrowych maluchów zwykle jest to tzw. mleko następne z cyfrą 2. Z kolei mali alergicy powinni pić specjalne preparaty np. mlekozastępcze. Lekarz pomoże dobrać odpowiedni produkt - taki, który będzie bezpieczny dla maleństwa i uwzględni jego wszystkie potrzeby żywieniowe. W okresie odstawiania niemowlęcia od piersi, można stosować tzw. karmienie mieszane, kiedy malec na zmianę otrzymuje butelkę z mlekiem oraz pokarm mamy.

2. Na początek zredukuj karmienia w ciągu dnia.

Najłatwiej jest zrezygnować z porannego podawania piersi, bo dziecko zwykle wstaje w dobrym humorze i chętnie je np. kaszkę dla niemowląt. Po kilku dniach wyeliminuj kolejne karmienie, w jego miejsce wprowadzając nowy posiłek (zgodnie z zaleceniami kalendarza żywienia). Rób tak do momentu, aż zostaną te karmienia, bez których trudno się obejść (np. przed samym zaśnięciem).

3. Kiedy podajesz pierś, karm malca jak najkrócej.

Pozwalaj, żeby brzdąc possał ok. 5 minut, ale potem podaj mu inny posiłek lub zajmij go ciekawą zabawą. Wówczas dziecku łatwiej będzie zapomnieć o twoim mleczku. 4 Jeżeli smyk będzie tego potrzebował, przystaw go. Gdy malec jest bardzo niespokojny, pozwól, aby krótko possał pierś. 5 Na koniec ogranicz karmienie w nocy. Zamiast niego proponuj wodę. Ssanie piersi jest dla malca atrakcją - jeśli jej zabraknie, szkrab nie będzie się nocą budził.

Jeśli malec skończył roczek...

Moja córeczka Zosia ma 13 miesięcy. Bardzo lubię ją karmić piersią. Nie sądziłam, że mimo początkowych trudności uda mi się tak długo utrzymać pokarm. Za dwa miesiące wracam jednak do pracy. Dlatego ostatnie tygodnie urlopu macierzyńskiego chcę wykorzystać na odstawienie Zosi od piersi. Nie wiem, jak się do tego zabrać, bo córeczka wieczorem zasypia przy "cycusiu". Co robić? Paulina, mama 13-miesięcznej Zosi

ZDANIEM EKSPERTA: Roczne maluchy wchodzą w okres intensywnego rozwoju ruchowego i umysłowego. Wszystko budzi ich ciekawość, więc zdarza się, że same tracą zainteresowanie maminym pokarmem. W ciągu dnia zazwyczaj są tak zajęte odkrywaniem świata, że o piersi przypominają sobie dopiero przed zaśnięciem. Są jednak sposoby na to, by je od tego odzwyczaić.

TWÓJ PLAN DZIAŁANIA

1. Noś ubrania, które utrudnią dziecku dostęp do piersi.

Pierwszą i podstawową sprawą, jest zakrycie ciała. Roczne dziecko potrafi domagać się piersi nie tylko płaczem. Umie też po nią sięgnąć, np. wkładając mamie rękę za dekolt lub podciągając jej bluzkę. Dlatego też w okresie odzwyczajania malca od piersi, warto nosić T-shirty lub golfy. Na noc zamiast koszulki na ramiączkach lepsza będzie zabudowana piżama.

2. Zaakceptuj złość maluszka i daj mu czas na odreagowanie straty.

Roczniakowi trudno jest zrozumieć, dlaczego nagle żałujesz mu ukochanego "cycusia", którego miał dla siebie od zawsze. Szkrab może się frustrować, płakać, a nawet podnosić na ciebie rękę. Nie pozwól na bicie, ale zrozum jego uczucia. Zapewniaj brzdąca, że go kochasz. Często go przytulaj, noś w ramionach. Staraj się zrekompensować stratę ciekawymi zabawami, które malec bardzo lubi.

3. Rozwijaj samodzielność smyka.

Zwłaszcza pomagaj szkrabowi doskonalić umiejętności związane z jedzeniem. Zaproś go do rodzinnego stołu. Kup mu także nową atrakcyjną zastawę i odpowiednie sztućce. Chwal jego postępy, nawet jeśli czasami zdarzy mu się pobrudzić posiłkiem ubranko lub zachlapać podłogę.

4. Zmień rytuały związane z zasypianiem.

Ponieważ podawanie piersi było nieodzowną częścią wieczoru, teraz musisz je zastąpić innym miłym dla dziecka zwyczajem. Może to być np. wspólne czytanie książeczki na dobranoc, masaż plecków lub inne wyciszające zajęcie. Nie proponuj dziecku smoczka, bo jest na to za duże. Poza tym wkrótce musiałabyś stanąć przed problemem odzwyczajania malca od kolejnego "nałogu".

Staraj się więc zachować spokój i cierpliwość, mimo że początki mogą nie należeć do najłatwiejszych. Twoje opanowanie w końcu podziała kojąco na maluszka. Postaraj się też, aby przed snem dziecko zawsze zjadło sycącą kolację, najlepiej z mlekiem lub... bananami. Zawierają one substancję o nazwie tryptofan, która ułatwia zasypianie:). Nakarm maluszka, zanim straci humor i zacznie marudzić. Wówczas nie będziesz obawiała się, że brzdąc idzie spać głodny (niektóre dzieci potrafią bardzo stanowczo odmawiać jedzenia w sytuacji, kiedy nie uda im się otrzymać tego, co chcą).

5. Zaangażuj do pomocy męża lub inną bliską osobę.

Jeśli w trakcie opieki nad malcem poczujesz, że tracisz siły lub cierpliwość, poproś bliskich o wsparcie. Jeżeli jest taka możliwość, będzie lepiej, kiedy to partner przez pierwsze wieczory ułoży dziecko do snu. Dobrze też, by to on w nocy wstawał do szkraba, gdy ten się obudzi. Jest duża szansa, że w takiej sytuacji dziecko szybciej odzwyczai się od piersi. Szkrab w tym wieku doskonale już orientuje się, że tata, w przeciwieństwie do mamy, nie ma "cycusia".

Jeśli szkrab ma dwa lata...

Mam dwuletniego synka Adasia, którego nadal karmię piersią. Do tej pory dawało mi to satysfakcję, ale teraz stało się kłopotliwe. Adaś traktuje pierś jak smoczek i stale się jej domaga. Jak to zakończyć? Agnieszka, mama 2-letniego Adasia

ZDANIEM EKSPERTA: Szkrab w tym wieku już sporo rozumie. Można mu wytłumaczyć, że mleko w piersiach mamy jest dla malutkich dzieci, a on jest już na tyle duży, że go nie potrzebuje. Idealnym sposobem na rozstanie z piersią jest urządzenie pożegnalnego przyjęcia.

TWÓJ PLAN DZIAŁANIA

1. Poszukaj smykowi ciekawych zajęć, aby ograniczyć karmienia.

Jeśli maluszek często domaga się piersi z powodu nudy, zapewnij mu różne atrakcje. Może czas odkryć nowy plac zabaw, gdzie jest dużo atrakcji i można spotkać dzieci? Przyjrzyj się też planowi dnia malucha. Dwuletni szkrab może już potrzebować tylko jednej godzinnej drzemki w ciągu dnia. To także powinno wpłynąć na jego zachowanie.

2. Rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz mu sytuację.

Chociaż brzdąc jest malutki, sporo już rozumie. W rozmowach odwołuj się do tego, że jest duży. Podczas spacerów pokazuj mu małe dzieci i powtarzaj, że to one ssą pierś mamy. Wskazuj też starszaki i podkreślaj, jak się zachowują i np. co fajnego mogą już jeść.

3. Zapowiedz pożegnalne przyjęcie i włącz malca w przygotowania.

Możecie wspólnie dmuchać baloniki, upiec wspaniały tort lub udekorować mieszkanie. Jeśli macie ochotę, na imprezę zaproście gości. Ich obecność wzmocni wasze postanowienia :)

4. W prezencie podaruj dziecku przytulankę.

W ramach niespodzianki spraw mu misia lub innego przyjaciela, przy którym od tej pory będzie mógł usypiać. 5 Dotrzymaj słowa... i nie wracaj do tematu. Chociaż nie raz zakręci ci się łezka w oku i zechcesz pochwalić dzielnego malucha, nie rób tego. Przypomnisz mu tylko o stracie. Zapewnij go o swojej miłości i przemilcz sprawę.

Konsultacja: Helena Turlejska-Walewska, psycholog dziecięcy. Tekst: Agata Nowakowska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy